içinde , , ,

Ethereum Merge Güncellemesi NFT’leri Nasıl Etkileyecek?

Ethereum Merge’ün tarihinin açıklanmasının ardından Ethereum Merge’ün ne olduğu ve Merge sonrası yaşanacak gelişmeler en çok tartışılan konular arasında yer almaya başladı. Ethereum sahiplerinin merak ettiği bir başka konu ise Ethereum Merge’ün NFT’leri nasıl etkileyeceği. Bu yazımızda bu konuyu ele alacağız. 

2015 yılında merkeziyetsiz ve programlanabilir bir platform oluşturmak için piyasaya sürülen Ethereum, mevcut konsensüs algoritmasından (Proof-of-Work/PoW) Proof-of-Stake/PoS sistemine geçişi hedefliyor. Kısaca söyleyecek olursak Ethereum’un yaklaşmakta olan yükseltmesi Merge, Ethereum’un ana ağı ile Beacon Chain PoS sistemi arasındaki değişimi ifade etmektedir. Merge, ağın çalışma prensibinin temel yapısını değiştirecek ve ağın kullanıcıları üzerinde uzun vadeli bir etkiye sahip olacak.

Ethereum topluluğunun birçok üyesi bu değişiklikleri uzun zamandır bekliyordu. Ağın çalışma modelini değiştirmenin, artan hız ve daha düşük işlem ücretleri gibi büyük gelişmelere yol açması bekleniyor. Ethereum Merge sonrası kullanıcılar, geliştiriciler, madenciler ve Ethereum ekosisteminin diğer üyeleri bu değişimden etkilenecek. Merge, NFT’ler de dahil olmak üzere Ethereum ağında çalışan tüm projeleri de dönüştürecek.

NFT’ler, Ethereum’un gelirlerine en büyük katkıda bulunanlardan projelerden biri olduğu için kritik öneme sahiptir. Analistler, bir Ethereum PoS ağının NFT’leri mint’lemeyi ve korumayı kolaylaştıracağını iddia ediyor. Ünlü NFT arkeoloğu Adam McBride adlı Twitter kullanıcısı, Merge’ün NFT sahipleri için belirli riskler oluşturacağını ileri süren bir tweet dizisini takipçileriyle paylaştı.

Ethereum

Paylaşımında, NFT yaratıcılarının Merge sonrası karşılaşabilecekleri çeşitli sorunları dile getirdi. Merge sonrası biri PoW ağı ve diğeri PoS ağı için olmak üzere iki NFT sürümünün ortaya çıkabileceği ihtimaline dikkat çekti. NFT sahiplerinin yeniden oynatma saldırısı (replay attack) adı verilen bir sorunla karşı karşıya kalabileceğini ifade etti. Daha açık ifadeyle Ethereum PoW üzerindeki NFT eylemi, Ethereum PoS üzerinde aynı anda gerçekleşecek. McBride, bu senaryonun uzak bir olasılık olduğunu ancak gerçekleşebileceğini söyledi.

Ethereum sahiplerinin bir çoğu Ethereum Merge gerçekleştiğinde NFT’lerin bir kopyasının olacağını iddia ediyor. Bu durumun gerçekleşmesi sonucunda iki “orijinal” NFT olacağı için NFT sahipleri için sorun yaratabilir. Bu nedenle NFT yaratıcıları ve sahipleri, bu ihtimale karşı hazırlıklı olmalıdırlar. NFT yaratıcılarının NFT’lerini korumaları için en iyi çözümün, Merge öncesi satışta olan NFT’yi listeden çıkarmak olduğu düşünülüyor. Merge sonrası ise PoW zincirinde sahip oldukları NFT’leri yeni bir cüzdana aktarabilirler.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

2023’te Takip Edilmesi Gereken 4 Layer-1 Kripto Projesi | Bölüm 1

Aftermath Islands IDO Detayları ve Araştırma Raporu