içinde , ,

Ethereum Merge, ETH Fiyatını Nasıl Etkileyebilir?

Ethereum bir blog gönderisinde Ropsten test birleştirmesinin 8-9 Haziran’da gerçekleşmesinin planlandığını duyurmuştu. Yapılan son açıklamaya göre Ropsten testnet’inin Proof-of-Stake geçişi dün (8 Haziran) tamamlandı.

Ethereum Merge (Ethereum birleşmesi), en basit ifadeyle ağın mevcut proof-of-work (PoW) sisteminin proof-of-stake (PoS) sistemine geçişidir. Birleşmeden sonra, ödüller madenciler yerine stake edenlere verilecek. PoS sistemi, PoW’dan yaklaşık %99 daha az enerji kullanır. Twitter’da “korpi87” adını kullanan bir DeFi eğitimcisi, Ethereum Merge’nin etkileri ve bunun arz, talep yapısını ne ölçüde etkilediği hakkında bir analiz yaptı.

 

Birleştirme, çoğu insanın hafife aldığı arz / talep güçlerinde önemli bir değişikliktir. ETH üzerindeki günlük satış baskısı, satın alma baskısı ile değişecektir. Fiyatın yükselmesini önlemek için her gün yeni satıcılara ihtiyaç olacak.

Birleşme ETH Üzerinde Satın Alma Baskısı Yaratıyor

Korpi’nin analizinde, birleşme gerçekleştikten sonra arz ve talep dinamiklerinin tamamının değiştiğini ortaya koyarak ETH üzerindeki günlük satış baskısının artık satın alma baskısına dönüşeceğini ve günlük olarak yeni satıcılara ihtiyaç duyulacağını belirtiyor.

Korpi, paylaştığı analizde; şu anda PoW ve PoS zincirindeki madencilere ve staker’lara günlük 14.790 yeni ETH verildiğini açıklıyor.

Merge bloğunda her iki zincir birleşir ve PoS sistemi başlar. Bu sayı sadece 1590 ETH’ye düşüyor, çünkü sadece stake edenler blok ürettikleri için ödüllendiriliyor.

Şu anda bunun arz ve talep üzerindeki etkisi ile PoW için günlük satış baskısı 19 milyon doları ve günlük satın alma baskısı 8.5 milyon doları oluşturuyor. Günlük 10.5 milyon dolarlık satış baskısının net sonucu ise birleşmeden sonra satış baskınının günlük net olarak 8.2 milyon dolara dönmesi şeklinde.

Korpi’nin Twitter’da paylaştığı analizde ETH arzının madencilerden ve staker’lerden gelen satış baskısı altında olduğunu açıklıyor. Ayrıca; Korpi, yeni ETH ihracında satın alınan ETH’lerin bazılarının tutarlı bir şekilde satıldığını, talebin sadece yakılan ücret geliri olduğunu olduğunu açıklıyor.

Korpi, madencilerin ellerindeki varlıklardan %80’ini sattıklarını ve kripto para biriktirmek yerine madencilikten kar elde etmek istediklerini söylüyor. Madencilik maliyetinin de yüksek olduğunu, diğer yandan staker’ların ise kazandıklarının sadece %10 sattıklarını ve bunu karşılayacak herhangi bir harcamalarının olmadığını varsayıyor.

Korpi, birleşme tamamen gerçekleştiğinde, fiyatı sabit tutmak için her gün 10 milyon dolarlık yeni para ve fiyatın yükselmesini önlemek için 8 milyon dolarlık mevcut ETH sahiplerin ETH’lerini satması gerektiğini açıkça belirtiyor.

Ethereum (ETH), bu yazının hazırlandığı sıralarda son 24 saatteki %0.01’lik artışla 1809,32 $’dan işlem görüyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

WingStep IDO Detayları & Araştırma Raporu

Altın, Petrol ve Gümüş Teknik Analizleri | 09 Haziran 2022