içinde ,

Ethereum Madencileri Merge Sonrası Ne Yapmayı Planlıyor?

Ethereum (ETH) proof-of-work sisteminden uzaklaştıkça kripto madencileri alternatif stratejiler aramaya başladı. Merge güncellemesi ile Ethereum, madencilerini yeniden düşünmeye zorlayan bir proof-of-stake sistemine geçiş yapacak.

Genel olarak bu durum madenciler tarafından iyi bir şekilde karşılanmadı. Örneğin, madencilik altyapı şirketleri Hive Blockchain ve Hut 8 Mining Corp., işletmelerinin Ethereum madenciliğinden uzaklaşmasını planladıklarına dair bildiri yayımladılar.

Hive Cephesinde Durumlar Nasıl?

Proof-of-work, karmaşık algoritmaları çözmek için büyük miktarda enerji gerektiren yüksek güçlü bilgisayarlar kullanır. Öte yandan proof-of-stake, blok zincirindeki token’ların büyük bir kısmına sahip olan ağ kullanıcıları aracılığıyla yapılan işlemleri doğrular.

Bilgisayar donanımı üretim şirketi Hive Blockchain, grafik işlem birimleri (GPU) ile çıkarılabilen alternatif token’ları analiz ettiklerini söylüyor. Şirket, Ethereum’un proof-of-stake’e geçmesi durumunda 6.5 Terahash Ethereum madencilik kapasitesini diğer GPU token’larında kullanmayı hedefliyor.

Hive’ın işlem gücü şirket için önemli sonuçlar veriyor. Yalnızca Ağustos ayında, Hive Blockchain’in GPU’ları toplam 3,010 ETH üretimi sağladı. Bu, günde yaklaşık 97 Ethereum’a (150.000 dolardan fazla) eşittir.

Hut 8 Mining Corp. Cephesinde Durumlar Nasıl?

BT hizmetleri ve danışmanlık grubu Hut 8 Mining Corp. ise farklı bir yönde ilerleyecek. Hut 8, kısa bir süre önce Kanada madencilik tesislerinde daha fazla GPU kurduklarını ve madencilikten uzaklaşacaklarını belirtmişti.

 

Proof-of-work’ün ortadan kaldırılması, bilgi işlem devi için yeni fırsatlara duyulan ihtiyacı beraberinde getiriyor. Şirket, makine öğrenimi ve yapay zeka alanlarında müşterilerine alternatif hizmetler sunmaya odaklanacağını söylüyor.

Hut 8 Mining, bulut servis sağlayıcısını Kanada’ya getirmek için ağustos ayında Zenlayer ile ortaklık kurmuştu. Zenlayer’ın edge bulut platformu, müşterilere yönelik uygulamaları daha verimli çalıştırmak için kullanılacak.

Diğer Madenciler Ne Durumda?

Temmuz ayında Decrypt, Ethereum madenciliğinin geleceğine ve madencilik havuzlarının yakında nasıl geçmişte kalabileceğine değinmişti. Konu ETH mükafatlarından yararlanan bireysel madencilere geldiğinde ise gelecekleri için kesin bir cevap şimdilik mümkün değildir.

Merge, Ethereum’u daha fazla enerji verimliliği için PoW sisteminden PoS sistemine dönüştüren ilk blok zincirlerden biri yapar. Bu durum madenciliğin geleceğindeki belirsizliklere katkıda bulunur. Proof-of-work mekanizmasından yararlanan madenciler, olası geçiş durumunda büyük ihtimalle kenara çekileceklerdir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Başak Çetinbülüç tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı son sınıf öğrencisi. KoinSaati içerik yazarı.

Ethereum Virtual Machine (EVM) Nedir?

Zero-Knowledge (ZK) Teknolojisi Web3 Alanını Nasıl Geliştirecek?