in ,

Ethereum Londra Hardforku 24 Hazirandan İtibaren Test Ağında Yayınlanıyor

Merakla beklenen Ethereum “Londra” hard fork’unun artık üç test ağı için belirlenmiş bir blok yüksekliği var. Bu adım ana ağ başlangıcına doğru sondan bir önceki adım. Peki Ethereuem Londra Hardforku nedir?

Ethereum Vakfı’nın web sitesindeki bir blog yazısında, Ethereum çekirdek geliştiricisi Tim Beiko, Ropsten, Goerli ve Rinkeby test ağlarının artık Londra’nın yayınlanacağı blok yüksekliklerini belirlediğini ve Ropsten’in, 10.499.401 blokta veya bir süre sonra 24 Haziranda ilk olması beklendiğini yazdı. Goerli’nin 30 Haziran’da ve Rinkeby’nin 7 Temmuz’da olması bekleniyor.

Ethereum

Bununla birlikte, çok önemli ana ağ yükseltmesi için bir yayın planı hala belirlenmektedir. Beiko yazısında şunları kaydetti:

“Şu an itibariyle Londra için yalnızca test ağları (Ropsten, Goerli, Rinkeby) planlandı. Yükseltme bu ağlarda başarıyla etkinleştirildikten sonra, Ethereum ana ağı için bir blok oluşturulacak ve bu blogda ve diğer mekanlarda iletilecektir.”

Londra hard fork yükseltmesi, beş Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP) yükseltmesi içeriyor, ancak gösterinin yıldızı EIP-1559. Ethereum’un mevcut ücret yapısının elden geçirilmesi, EIP-1559’un kullanıcılar için gaz maliyetlerini önemli ölçüde azaltması bekleniyor. Bununla birlikte, madenci gelirlerini %50’ye varan oranda azaltabilir, ancak bu, büyük ölçüde gerçekleşmeyen bir “madenci isyanı” hakkında bazı dedikodulara yol açmıştır.

Ethereum

Yükseltme, Ethereum 2.0 yükseltmesi de dahil olmak üzere, Ethereum için ufuktaki birçok yükseliş katalizöründen biri olarak kabul ediliyor. ETH 2.0, ağı daha ölçeklenebilir bir hisse kanıtı konsensüs mekanizmasına geçirecek ve bu da doğrulama bloklarının enerji tüketimini önemli ölçüde azaltacaktır.

Blog gönderisi, merkeziyetsiz bir sisteme yapılan bu kadar önemli sistem yükseltmelerinin bir koordinasyon başarısı olduğunu belirtti.

“Blockchain sistemlerinin merkeziyetsiz doğası, bir ağ yükseltmesini daha zor hale getiriyor. Bir blok zincirindeki ağ yükseltmeleri, geçişin sorunsuz ilerlemesi için toplulukla ve çeşitli Ethereum istemcilerinin geliştiricileriyle işbirliği ve iletişim gerektirir.”

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Yatırımcıların Dogecoin İlgisi Eskisi Gibi Değil

İşte Cardano İçin Yeni Proje: Algoritma Tabanlı Stablecoin