in ,

Ethereum Kurucu Ortağı Joseph Lubin Kimdir?

Joseph Lubin, Ethereum’un kurucu ortağı ve global bir blokzinciri yazılım teknolojisi şirketi olan ConsenSys’in kurucusudur. Lubin, hızla büyüyen blokzinciri endüstrisinde kendini ispatlamış önemli bir isim.

2014 yılında kurulan ConsenSys, üst düzey girişimciler, yazılım geliştiricileri, protokol mühendisleri ve kurumsal lojistk konusunda uzman kişileri istihdam ederek küresel sahnede boy göstermektedirler.

Ethereum

Blokzinciri teknolojisi alanındaki en büyük ve en temel kuruluşlardan biri olan ConsenSys’in dünya çapındaki insan, proje ve şirket ağı, Ethereum’un gücünden yararlanmaya kararlı işletmeler ve hükümetler için blokzinciri endüstrisinin geliştirici araçlarını, merkeziyetsiz uygulamalarını ve çözümlerini inşa etmektedir. ConsenSys, 2018 yılında The New Yorker dergisi tarafından “Ethereum topluluğunun en önde gelen ve her yerde bulunan geliştiricisi ve merkeziyetsiz uygulamaların destekçisi” olarak anıldı.

Toronto’da doğup büyüyen Lubin, Princeton Üniversitesi’nden Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri bölümünden mezun oldu. Tomandandy Music’teki Princeton Robotik Laboratuarı’nda otonom bir müzik besteleme aracı geliştirilmesinde rol aldı. Ayrıca özel araştırma firması Vision Applications Inc.’de otonom mobil robotlar inşa etti.

Bir yazılım mühendisi ve danışman olarak kariyerine devam eden Lubin, Identrus kriptografik ödemeleri ve ticaret finansmanı ağı projesinde eMagine ile çalıştı ve bir hedge fonunun kurulmasında ve işletilmesinde rol aldı. Goldman Sachs’ta, Blacksmith Software Consulting’in New York ofisinde Direktörlük ve Özel Varlık Yönetiminde Teknoloji Başkan Yardımcılığı görevlerinde yer aldı. Edindiği bu tecrübeler sayesinde Lubin, kriptografi, mühendislik ve finansın kesiştiği bir kariyere odaklandı.

Ethereum

Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin whitepaper’ından ve dağıtık sistemlerin potansiyelinden ilham alan Lubin, yeni başlayan blokzinciri topluluğunu araştırdı. 2014 yılında Lubin, Toronto’lu Vitalik Buterin ile Ethereum’un yaratılması ve piyasaya sürülmesinde ana figür olarak öne çıktı. Ayrıca kısmen ConsenSys’i başlatarak yeni ortaya çıkan bu teknoloji etrafında bir ekosistem inşa etmeye başladı.

Lubin’in hem teknoloji hem de iş alanındaki geçmişiyle, kısa sürede kilit bir stratejist oldu ve Buterin’in vizyonunu hayata geçirecek Ethereum’un faaliyet sorumlusu unvanını aldı. Bundan sonrasında işler daha hızlı gelişti. Blokzinciri, kriptopara ve Ethereum’un sırayla yükselişi, 2016’dan bu yana teknolojideki en dikkat çekici hikayelerden biri oldu.

Şu anda yüz binlerce olan Ethereum geliştirici tabanı, tedarik zincirinden finansal piyasalara ve fikri mülkiyete kadar değişen pazar segmentlerinde açık kaynaklı ve birlikte çalışabilir platformlara sahip yoğun bir topluluk barındırmaktadır. Dünya çapında binlerce girişim, Ethereum ile yeni iş modelleri geliştiriyor ve blokzinciri deneyleri artık dünyanın önde gelen kuruluşları (bankalar, merkez bankaları, hükümetler ve teknoloji devleri) arasında oldukça yaygınlaşmaktadır.

ConsenSys, Kaleido, MetaMask, Truffle, PegaSys, Infura ve Alethio dahil olmak üzere 50’den fazla projenin geliştirilmesinde rol aldı. ConsenSys ayrıca, uluslararası bir ticaret finansman platformu olan komgo ve bir tedarik zinciri izleme ve takip etme platformu olan Viant gibi çok çeşitli endüstrilerdeki platformları ve uygulamaları geliştirmektedir. ConsenSys, yatırım yoluyla veya güvenlik denetimi veya token başlatma gibi hizmetler aracılığıyla 50 kadar projeyle yakın bağlantıları bulunmaktadır.

ConsenSys, Ethereum teknolojisinin iş uygulamaları için küresel bir standartlar organizasyonu olan Enterprise Ethereum Alliance’ın kurulmasında önemli bir figür olmuştur. EEA’nın şu anda, Accenture, CME Group, Deloitte, Ernst & Young, Intel, JPMorgan gibi bankalar, Microsoft, Pfizer, T-Mobile, Wipro, Schulte Roth & Zabel LLP gibi hukuk firmaları dahil olmak üzere 500’den fazla üyesi bulunmaktadır.

ConsenSys, sayısız başarılı yan kuruluşu, projesi ve girişimine ek olarak merkeziyetsiz sisteme olan bağlılığıyla dikkat çekti.

Şimdiye kadar, blokzinciri teknolojisinin kendisini dünyanın ekonomik süreçlerinin derinliklerine yerleştireceği açık. Bu sadece bir zaman meselesi. Blokzinciri ve kriptopara çağındaki bu erken aşamalarda Joseph Lubin, volatilitenin ortasında istikrarlı bir kişilik olduğunu kanıtladı. Ethereum 2.0’a giden tüm yollar ve tamamen olgun bir blok zinciri endüstrisi ile Lubin, Ethereum ekosisteminin kritik kütle ve hıza ulaştığına inanıyor.

Kaynak: ConsenSys

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

SKRY

Sakaryaspor Fan Token Ön Satışı Devam Ediyor: $SKRY Token Nasıl Satın Alınır?

Kayserispor Fan Token Ön Satışı Devam Ediyor: $KYSR Token Nasıl Satın Alınır?