içinde , ,

“Ethereum-Killer” Olarak Gösterilen Polkadot Ne Vadediyor?

Polkadot, birden çok özel blok zincirini tek bir birleşik ağa bağlayan yeni nesil bir blockchain protokolüdür. İnternet tekelleri üzerindeki kontrolü bireylere iade eden geniş bir web vizyonunun parçası olarak tasarlanan Polkadot, birkaç temel avantaj sunarken önceki blok zinciri ağlarının devrim niteliğindeki vaatlerine dayanıyor.

Polkadot, blockchain ağlarının şunları yapmasını sağlar:

Ölçek

İzole edilmiş blok zincirleri yalnızca sınırlı miktarda trafiği işleyebilir. Polkadot, parçalanmış bir çok zincirli ağdır, yani birden çok zincirdeki birçok işlemi paralel olarak işleyebilir ve işlemleri tek tek işleyen eski ağlarda meydana gelen dar boğazları ortadan kaldırabilir. Bu paralel işlem gücü, ölçeklenebilirliği önemli ölçüde artırır ve gelecekteki büyüme için doğru koşulları yaratır. Polkadot’a bağlı parçalanmış zincirler, ağ üzerinde paralel olarak çalıştıkları için “parachain” olarak adlandırılır.

Uzmanlaşma

Blockchain mimarisi söz konusu olduğunda, tek bir boyut her şeye uymaz. Tüm blok zincirleri, farklı özellikleri ve kullanım durumlarını desteklemek için değiş tokuş yapar. Örneğin, bir zincir kimlik yönetimi için optimize edilirken bir diğeri dosya depolaması için optimize edilebilir. Polkadot’ta her blok zinciri, belirli bir kullanım durumu için optimize edilmiş yeni bir tasarıma sahip olabilir. Bu, blok zincirlerinin daha iyi hizmetler sunabileceği ve aynı zamanda gereksiz kodları dışarıda bırakarak verimliliği ve güvenliği artırabileceği anlamına gelir. Polkadot’un bu yapısı sayesinde “coin” ekipleri blok zincirlerini her zamankinden daha hızlı ve daha verimli bir şekilde geliştirebilir ve özelleştirebilir.

Uyumluluk

Polkadot’taki ağlar ve uygulamalar, şüpheli veri uygulamaları olan merkezi hizmet sağlayıcılara güvenmeye gerek kalmadan akıllı telefondaki uygulamalar gibi bilgileri ve işlevleri paylaşabilir. Büyük ölçüde bağımsız ortamlar olarak çalışan önceki ağların aksine, Polkadot birlikte çalışabilirlik ve zincirler arası iletişim sunar. Bu, yenilikçi yeni hizmetlerin kapısını açar ve kullanıcıların zincirler arasında bilgi aktarmasına olanak tanır. Örneğin, finansal hizmetler sağlayan bir zincir, tokenize hisse senedi ticareti için borsa fiyatı beslemeleri gibi gerçek dünya verilerine (Oracle zinciri olarak bilinir) erişim sağlayan bir başkasıyla iletişim kurabilir.

Kendi kendini yönetme

Polkadot’taki topluluklar, uygun gördükleri şekilde ağlarını yönetirler ve Polkadot’un ağ yönetişiminin geleceğinde bir bütün olarak şeffaf bir pay sahibi olurlar. Ekipler, blockchain yönetimini ihtiyaçlarına göre özelleştirebilir ve optimize edebilir, yeni fikirleri deneyebilir veya daha hızlı dağıtım için önceden oluşturulmuş modülleri değiştirebilir. Blockchain yönetişim modelleri, ihtiyaçlar ve koşullar zamanla değiştikçe mükemmelleştirilebilir ve yükseltilebilir.

Kolay yükseltme ve geliştirme

Tüm yazılımlar gibi, blok zincirlerinin de güncel kalmak, zaman içinde gelişmek ve daha fazla seçenek sunmak için yükseltmelere ihtiyacı vardır. Bununla birlikte, geleneksel zincirleri yükseltmek, bir topluluğu ikiye bölen ve çoğu zaman aylarca çalışma gerektiren iki ayrı işlem geçmişi oluşturan “sert çatallar” olarak adlandırılanları gerektirir. Polkadot, çatalsız yükseltmeleri mümkün kılarak, blok zincirlerinin daha iyi teknoloji ortaya çıktıkça kolayca gelişmesine ve uyarlanmasına olanak tanır.

Bu temel özellikler bir araya getirildiğinde, insanları kendi dijital yaşamlarının kontrolünü geri veren yeni hizmetler için bir olasılıklar dünyası açar. Finans, oyun, dijital kimlik, IoT, tedarik zinciri yönetimi, sosyal ağ ve bulut teknolojileri dahil olmak üzere çeşitli uygulamalar için Polkadot için çok sayıda ekip halihazırda etkili çözümler geliştiriyor. Polkadot’un geliştirilmesinden sorumlu kuruluş olan Web3 Vakfı, bu ekiplerin çoğunu hibe ile destekler, düşük seviyeli altyapıdan cüzdanlar, parachain, köprüler ve aletler gibi ekosistem bileşenlerine kadar Web3 teknoloji yığınının tüm seviyelerinde projeleri finanse eder.

Ekipler, projelerini Polkadot’a dağıtmanın faydalarını ve verimliliğini fark ettikçe, Polkadot ekosistemi her geçen gün daha da büyüyor ve daha güçlü hale geliyor. Polkadot’un benzersiz tasarımı, projelere önceki ağlarda mümkün olandan daha fazla yenilik ve esnek yineleme olanağı sunuyor. Polkadot, birden fazla özel zinciri bir ölçeklenebilir ağda bir araya getirerek, blok zinciri teknolojisinin gerçek dünya kullanım durumları için tam potansiyeline ulaşmasını sağlayarak yeni pazarlara yol açarken aynı zamanda merkezi olmayan ekonomilerin de önünü açmakta.

LupoCrypto tarafından yazıldı.

Kripto Para Sektöründe Merkeziyetli Borsa (CEX) Ve Merkeziyetsiz Borsa (DEX) Nedir?

Uzmanlar Açıkladı: Gram Altın ve ONS Altın Fiyatında Kritik Seviyeler Neler?