in

Ethereum Gaz Ücretleri Ağustos 2021’den Bu Yana En Düşük Seviyelere Ulaştı

Ethereum (ETH) blokzincirindeki işlemlerin gerçekleştirilmesi için maliyetlerin hesaplanmasında Gwei kullanılmaktadır. Bu doğrultuda gaz ücretleri yılın başından itibaren hızlı bir düşüş sergiledi. Buna ek olarak Ethereum’daki ortalama gaz ücretleri 10 Ocak’ta 218 Gwei iken 9 martta 40.82’lere kadar düşüş yaşadı.

2021 Ağustos ayından bu yana Ethereum (ETH) gaz ücretleri en düşük seviyelere gelmiş olsa da yine de ucuz değiller. Coinmetrics kaynaklı ve CryptoRank Platformu paylaşımlarına göre; Ethereum (ETH) işlemindeki yedi günlük ortalama maliyet 2021’in sonlarında 55 dolarken, 9 Mart itibariyle 11.14 dolardı. Sürece bakıldığında 2021 yılı ortalarındaki seviyelere geri dönüldüğü görülmektedir.

Ethereum

Etherscan’ın yaptığı araştırmalara göre, düşük hız için gaz ücretlerinin yaklaşık 30 Gwei’ye (1,53 $), yüksek hız için ise 32 Gwei’ye (1,64 $) mal olacağı tahmin ediliyor. Ycharts’ın verilerinde ise gaz fiyatında ki 2022 başından itibaren hızlı bir düşüş göze çarptı. Bu durum 10 Ocak’ta 218 Gwei iken şuan 40.82’lere tekabül ediyor.

2021 yılında NFT ve merkeziyetsiz finans (DeFİ) sektörleri büyüme kaydetti. Fakat gaz fiyatları sebebiyle sektörler zorluklarla karşılaştı. Mevcut durumdaki daha düşük ücretler ve ağdaki daha düşük trafik göz önüne alındığında durum NFT ve DeFİ’ deki azsalan spekülasyonları açıklıyor.

DappRadar’ın 30 günlük verileri incelendiğinde Ethereum’daki en iyi dokuz pazarın ticaret hacmi düşüş yaşadı. İlk sırada yer alan LookRare’de %78,27’lik düşüş oldu. İkinci sırada yer alan OpenSea ise %34,75’lik bir düşüş yaşadı. SuperRare ve Rarible’da ise %73,29 ve %80,65’lik kayıplar göze çarpmaktadır. Ethereum (ETH) altyapısında olan DeFİ’dede ilk 10 projeden 8’i sıkıntı yaşıyor.

Kaynak: cointelegraph

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Emine Akbayır tarafından yazıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi, Şehir ve Bölge Planlama bölümü mezunu.

LimeWire, NFT Pazarı Olarak Yeniden Başlatılacak

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) Düşüş Sonrası İnceleme