in ,

Ethereum Gas Ücretleri Yılın En Düşük Seviyesine Geriledi

FILE PHOTO: A representations of cryptocurrency Ethereum is seen in front of a stock graph and U.S. dollar in this illustration taken, January 24, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/File Photo

Etherscan verilerine göre, Ethereum (ETH) gas ücretleri 10,4 Gwei ile Ekim 2022’den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Gas ücretlerindeki bu düşüş, DeFi uygulamaları, NFT’ler, Layer-2 ağları ve Telegram botlarındaki kullanıcı aktivitesinin azalmasına bağlanabilir. NFT2ler için haftalık işlem hacimleri iki yılın en düşük seviyesine ulaşırken, Telegram ticaret botu etkinliği Ekim ayında azalış gösterdi. Uniswap ve MetaMask gibi ağır Ethereum varlıkları da daha az gas kullandı.

Ayrıca, Eylül ayından itibaren, Ethereum’un deflasyonist arzı, yakılan Ethereum miktarı azaldıkça yıllık %0,44’lük bir enflasyon oranıyla enflasyonist hale geldi. Ethereum en son geçen yıl Eylül ayında, Ethereum’un proof-of-stake’e (PoS) geçtiği ve yakma mekanizmasının uygulandığı Merge yükseltmesinden kısa bir süre sonra bu kadar düşük bir yakma seviyesi yaşamıştı.

Ortalama gas ücretlerinin 20 gwei’de düşük kaldığını ve 27 milyon ETH’nin stake edildiğini varsayarsak, ETH arzının 120.22M’den 120.30M’ye hafif bir artış göstermesi ve günlük 400 ETH’nin ihraç fazlası olması beklenir.

Yakma ve ihraç arasında bir denge sağlamak için, ağın enflasyonu durdurmak üzere 24-25 gwei’lik bir ortalama gas fiyatına ulaşması gerekir.

Kaynak: https://coinmarketcap.com/academy/article/ethereum-gas-fees-plummets-to-yearly-lows-amid-decrease-in-activity?utm_medium=twitter&utm_medium=social_media

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Koinsaati, Veri

Kripto Para ve Hisse Senetlerinde Temel Analiz Nedir?

Celestia (TIA) Nasıl Yatırılır ve Çekilir?