içinde ,

Ethereum (ETH) Zayıflıkları Nelerdir?

Ethereum kripto para piyasasında Bitcoin’den sonra ikinci en büyük piyasa değerine sahip token’dır. Blockchain projelerinin zayıflıkları da bulunmaktadır.

Ethereum, akıllı sözleşme teknolojisinden yararlanarak merkeziyetsiz uygulamalar ve finansal hizmetler sağlayan açık kaynaklı bir blok zinciridir. Ethereum’un akıllı sözleşmelerinin esnekliği, çok sayıda projenin Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmesine ve Web 3.0’a katılmasına izin verir.

Ethereum’un Zayıf Yönleri

  • Ölçeklenebilirlik ve Merkezileştirme

Ethereum’un en geçerli eleştirisi, ölçeklenebilirlik eksikliğidir. Ağ şu anda saniyede yaklaşık 5 işlemi gerçekleştirebiliyor. Bu, ihtiyaç duyulan kapasiteye çok uzak. Ethereum geliştiricileri şu anda işlem kapasitesini artırmak için bir dizi teknik çözüm üzerinde çalışıyor. Bunlara plasma, sharding, raiden network, consensus mekanizması, PoW’dan PoS’a değiştirme dahildir.

Ethereum

Merkezileşme, Ethereum için Bitcoin’den daha büyük bir sorun haline gelecek. Bakiyenizin kaydını tutan defter, tek bir merkezi sunucu yerine binlerce düğümde güvence altına alınır. Başka bir deyişle, kötü niyetli bir taraf, tek bir sunucu yerine aynı anda binlerce bilgisayarı hacklemek zorunda kalacaktı. Defter merkezi olmadığı için güvenlidir. Blok zinciri boyutu büyüdükçe normal kullanıcıların node’ları çalıştırması zorlaşıyor ve Ethereum’un blok zinciri boyutu Bitcoin’den bile daha hızlı büyüyor.

Proof of Stake’deki değişiklik, hem ölçeklenebilirliğe hem de merkeziyetsizliğe yardımcı olabilir. Ancak bu aşamada consensus mekanizmasını değiştirmekte potansiyel bir sorundur. Proof-of-Work’te, madencilerin zincire bir blok eklemek veya blok ödülünü almak için büyük miktarda hesaplama gücü kullanılan madencilik süreci consensus ile çözülür.

Proof-of-Stake’de, bir blok ekleme olasılığı hesaplama gücüne değil, stake edenin elindeki servet miktarına dayanmaktadır. Bu geçiş, ağa güvenli olmayan bir bileşen eklemek olarak görülüyor.

  • Akıllı Sözleşmeler

Akıllı sözleşmeler yaygın olarak övülürken, onların da dezavantajları olduğunu belirtmek gerekir. Akıllı sözleşmelerde, sözleşmede bir hata varsa değişmezlik büyük bir sorun olabilir. Hacker’lar kötü kodlama ile orjinal kaynaklara erişebilirler.

Çoğu sözleşme kolayca doğrulanabilir ve bir dizi gereksinime indirgenmez. Akıllı sözleşmeler, doğru uygulamaya ulaşmak için girdi olarak güvenilir verilere ihtiyaç duyar. Burada üçüncü bir taraf yada oracle’a ihtiyaç vardır. Üçüncü bir taraf merkeziyetsizliği bozduğu için, oracle’lar ise blockchain teknolojisi için yeterince gelişmiş olmadığından akıllı sözleşme sorununu çözmemektedir. En önemli şey ise akıllı sözleşmeler için yakın gelecekte yasal sorunların olup olmayacağıdır.

  • Artan ICO Sayısı

Ethereum’un zayıflıklarına katkıda bulunan bir diğer faktör, etrafındaki hype’ın balon gibi oranlara ulaşmasıdır. Herhangi bir konsept kanıtı olmayan, yalnızca bir whitepaper’dan ve bir web sitesinden oluşan projeler, ICO’lar aracılığıyla milyonlarca milyon topluyor. ICO değerlendirmeleri kontrolden çıktığı için Ethereum ağındaki projelerin kalitesi hızla düşüyor.

Ehereum

Bir ICO incelenirken şu sorular ele alınmalı: Proje gerçek bir sorunu çözüyor mu? Bu çözüm neden merkeziyetsiz olmalıdır? Proje gerçekten eşler arası ağdan faydalanıyor mu? Bu proje neden bir token’a ihtiyaç duyuyor, token ne için ve aynı hedefe farklı şekilde ulaşılabilir mi? Çalışan bir prototipleri var mı?

Ethereum ağındaki projelerin kalitesinin düştüğü, ICO’lar sırasındaki hack miktarından da görülebilir. Ethereum’un değerinin büyük bir kısmı gerçekten de mevcut ICO piyasası tarafından belirlenirse, o zaman bu pazar kaçınılmaz olarak kendi hype’ı altında çöktüğünde ne olacak? Bu Ethereum için büyük bir risk içermektedir.

Ethereum Gas Fee’ler

Ethereum, yüksek gas fee’ler ve düşük hızı nedeniyle blok zinciri DApp’leri için baskın ağ olarak kalmayacak. Birçok dApp daha ucuz ve hızlı alternatiflere geçiş yaptı bile. Ethereum 2.0 ile Ethereum ağın ölçeklenebilirliğini, hızını ve güvenliğini iyileştirmek için büyük bir adım attı. ETH 2.0, Ethereum’dan daha hızlı ve daha ucuz. Ancak artan belirsizlikler Ethereum’un en birincil ağ olarak hakimiyeti sağlayıp sağlamayacağı konusunda kararsız.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Merve Sait tarafından yazıldı.

Ekonomist. KoinSaati İçerik Editörü

CeekVR (CEEK) ve RadioCaca (RACA) Güncel Fiyat Analizleri I 17.05.2022

Portekiz, “Kripto Vergi Cenneti” Statüsünü Kaybediyor mu?