in ,

Ethereum (ETH) Stake Edenler Zararda!

Glassnode verileri ne diyor?

Ethereum 2.0, endüstride en fazla beklenen olaylardan biriydi. Geriye dönüp baktığımızda ETH stake edenlerin zararda olduğu görülüyor.

ETH %70’in üzerinde düşerken stake edilen varlıkların henüz geri çekilemiyor olması, yatırımcıların zarar yazmasına neden oluyor.

Validatör olmak isteyen yatırımcıların 32 ETH’yi, stake etmesi gerekiyor. Ancak bu varlıkların geri çekilebileceği (unstake) bir tarih henüz netleşmiş değil. (Bu uygulamanın, Merge’den sonraki 6 ile 12 ay sonrasında hayata geçeceği tahmin ediliyor)

Kasım 2021 ATH’sinde stake edilen ETH’nin toplam değeri yaklaşık 40 milyar dolardı. O dönemden bu yana, (6 milyon ETH’lik ek bir stake’e rağmen) stake edilen varlıkların değeri yaklaşık 21 milyar dolar düştü. Başka bir ifadeyle %55 geriledi de denebilir.

Diğer taraftan ETH fiyatının, 2018 ATH’sinin altına sarktığı dönemde günlük ortalama stake eden yatırımcı sayısı 100’lü seviyelerdeyken bu sayı şu anda 800’e kadar yükselmiş durumda.

ETH’nin deposit edildiği andaki değerini, realized price metriğiyle hesaplamak mümkün. Buna göre ETH’ler ortalama 2.330 dolardan stake edilmiş. Spot fiyatın yaklaşık 1.320 dolar seviyesinde olduğu göz önüne alındığında, ETH stake edenler ortalama %45’lik bir zarara sahip. 

Son olarak kâr eden staker’ların neredeyse tamamı, ETH’nin 1.000 dolar seviyesinin altında olduğu bir dönemde gerçekleşmiş. Bugün itibarıyla yatırılan ETH’nin sadece %20’si kârda. 

ETH 2.0 staking getirisi yaklaşık %4 ile %7 arasında değişiyor. Buna karşılık ETH fiyatı ise staker’ın maliyet tabanından ortalama %45 düşmüş durumda. Başka bir ifadeyle ETH 2.0 realized price 2.330 dolar, buna karşılık spot fiyatın yaklaşık 1.320 dolar seviyesinde bulunuyor. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Piyasa Değerine Göre En İyi NFT Koleksiyonları

Türk Kripto Fenomenlerinin Gündeminde Neler Var? | 25 Eylül 2022