in

Ethereum (ETH) Neden Düşüyor?

Coinmarketcap verilerine geçtiğimiz yılın kasım ayından bu yana Ethereum fiyatı piyasanın da etkisiyle yaklaşık %67 geriledi. Ancak bugünkü sert düşüşün başka bir nedeni daha var. Ethereum ağında inşa edilen Celsius projesinin yerel token’ı $CEL’in adeta çökmesi.

*2018 yılında piyasaya sunulan Celsius (CEL) kripto para kullanıcılarına yönelik hepsi bir arada bankacılık ve finans hizmetleri sunuyor.

Celsius (CEL) Neden Çöktü?

Celsius, verdiği finansal hizmetler karşılığında yüksek faiz vaatlerinde bulunuyor. Durum öyle ki ödemeleri CEL token ile yaptığınız koşullarda %18 (neredeyse %19) geçen faizler ile karşılaşabiliyorsunuz.

Ancak bunun sürdürülebilirliği, projenin ilerde bir likidite sorunu ile karşı karşıya kalması tartışma konusuydu. Nitekim bir nevi beklenen oldu ve token cuma günü yaklaşık %40’lık bir düşüş yaşadı. Ancak Celsus ekibinin, Bloomberg’e yaptığı açıklamada söz konusu düşüşün şirketin performansıyla ilgili olmayan piyasa faktörlerinden kaynaklandığını belirtti.

Peki Celsius’un Çökmesi Ethereum’da Sert Düşüşe Neden Oldu?

Ethereum ile Celsius’un ortak noktası stETH. Bir iddaya göre Celsius’un elindeki likit ETH’nin oldukça azaldığı yönünde. Celsius’un ise rezervlerindeki en büyük pay %44 ile stETH’de.

*stETH, ETH tarafından 1:1 destekli bir türev token’dır. ETH’lerini Lido Finance platformunda stake eden kullanıcılar, karşılığında stake edilen türevi alırlar.

Token sahipleri, açık piyasada ETH karşılığında stETH’lerini satabilirler, ancak ETH sabitindeki bozulmalar, düşüş yönünde ufak farklar oluştu, bu da gerçek varlığın kendisinden ziyade bir türev elde etmenin getirdiği risk seviyesini yansıtmaktadır. Ancak geçen ay boyunca bu makas önemli ölçüde açıldı.

13 Mayıs tarihinde stETH’nin değeri, ETH fiyatının yaklaşık %95’i değerindeydi. Daha sonra yaklaşık %98’e yükseldi ve bir süre o seviyede kaldı. Ancak geçtiğimiz gün, makas tekrar açıldı ve tekrar %95’e geriledi. Bu makasın açılmasının sebebi yüklü stETH satışlarından kaynaklanıyor.

Adeta domino taşı etkisi yapan bu olay, ana DeFi likidite havuzu olan Curve üzerinde büyük etkisi oldu. Curve, trader’ların satabileceği bir havuzda her iki varlığın miktarlarını bulundurarak çalışır. Ancak bu büyük satış hacmi nedeniyle havuz dengesiz bir hal aldı.

İşin özüne gelecek olursak Celsius’un elinde bulundurduğu ETH’lerin neredeyse yarısı stETH. Bu nedenle CEL token sahiplerinde bir panik havası mevcut. Panik nedeniyle yapılan yüklü satışlar ağın dengesini bozmakta. Bu nedenle Ethereum fiyatındaki düşüşün kısmi nedeni bu konudan kaynaklanıyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Türk Kripto Fenomenlerinin Gündeminde Neler Var? | 12 Haziran 2022

Celsius, Para Çekme İşlemlerini Duraklattı