in ,

Ethereum (ETH) Nasıl Stake Edilir?

Ethereum

Ethereum, Rus asıllı Kanadalı bilgisayar programcısı Vitalik Buterin ve İngiliz programcı Gavin Wood tarafından 2013 yılında hayata geçirildi. Oldukça popüler olan ve market değeri sıralamasında 2. sırada yer alan Ethereum, PoS (Proof of Stake) konsensüs mekanizmasıyla çalışmaktadır.

Ethereum blokzinciri üzerinde geliştirilen pek çok merkeziyetsiz uygulamaları (dApp) geliştiricileri, yüksek gaz ücretleri nedeniyle Ethereum’da çalışmayı güç buluyor. Ethereum Vakfı, ağın güvenliğini, hızını, verimliliğini ve ölçeklenebilirliğini iyileştirmeye çalışan bir ağ yükseltmesi olan Ethereum 2.0 (Eth2) üzerinde çalışıyor. Ethereum 2.0 güncellemesinin 2022’de gerçekleşmesi planlanıyor.

PoS, ağ üzerinde gerçekleşen işlemleri işlemek ve bir blokzincirinde yeni bloklar oluşturmak için bir kripto para konsensüsüdür. PoW ile farklılıklar gösterse de bu konsensüs mekanizmalarının temel amacı dağıtılmış bir veri tabanına girişleri doğrulamak ve veri tabanını güvenli tutmak için fikir birliği yöntemleridir.

Ethereum Staking

Ethereum miktarına bakılmaksınız ETH sahibi olan herkes stake edebilir. Tabii yatırımcıların elindeki ETH miktarına göre staking’den elde edilen kazançları da ona göre doğru orantılıdır.

Doğrulayıcı (validator) olmak Ethereum staking’inin en kazançlı yoludur. Ancak Ethereum blokzincirinde bir doğrulayıcı olabilmek için 32 ETH’ye sahip olmanız gerekir. Doğrulayıcılar bloklar üretmek için rastgele atanır ve üretmedikleri blokları iki kez kontrol etmek ve onaylamaktan sorumludur.

Eğer 32 ETH kıstası karşılanamıyorsa, yatırımcılar, Ethereum stake havuzlarına yönelebilir. Yatırımcılar bu stake havuzlarına yaptıkları yatırımın boyutuna doğru orantılı olarak ödüller kazanır.

Ethereum Doğrulayıcısı Olmak

Ethereum blokzincirinde doğrulayıcı olmak için Ethereum launchpad sayfasında yer alan adımları takip etmelisiniz.

“Become a validator”a tıkladıktan sonra karşınıza Ethereum stake edebilmeniz için karşınıza çıkan birtakım kullanım koşullarını okumalı ve kabul etmeniz gerekmektedir.

Tüm koşulları onayladıktan sonra node’u kurabilmeniz için ETH1 ve ETH2 client’larını seçmeniz gerekmektedir. Ethereum ağında stake edebilmek için staking node kurmanız gerekir. Ethereum client’ları, node’ların (düğümlerin) Ethereum ağı ile iletişim kurmasına izin veren uygulamalardır.

Client seçiminizi yaptıktan sonra oluşturmak istediğiniz anahtar çiftleri için doğrulayıcı sayısını onaylamanız gerekmektedir. Her doğrulayıcı için 32 ETH depozito olarak gereklidir.

Karşınıza çıkan tüm talimatları takip ettikten sonra uygulamayı başarıyla kurduğunuzu kanıtlamanız gerekmektedir. Bunun için sizden deposit_data.json dosyasını göndermeniz talep edilecektir. Tüm bu süreci takip ettikten sonra artık doğrulayıcı olmaya hazırsınız.

Artıları:

  • Fonlarınız üzerinde daha fazla kontrolünüz olur.
  • Daha güvenli.
  • Borsalar üzerinden stake ettiğinizde, stake’ten elde ettiğinz gelirlerin belli bir yüzdesini hizmeti sağlayan borsaya ödenir. Doğrulayıcılar, stake gelirlerinin tamamına sahip olur.

Eksileri:

  • 32 ETH gibi yüksek bir fona ihtiyacınız bulunmakta.
  • Teknik bilginizin olması gereklidir. Düğümü çalıştırmak ve aynı zamanda sürdürmek için bazı teknik bilgiler gereklidir. İşlemleri doğrulamamak veya çevrimdışı olmak gibi hatalar yapıldığında, stake gelirlerinizin bir kısmını kaybedebilirsiniz.
  • Süresiz kilitleme. Stake ettiğiniz ETH süresiz olarak kilitlenecektir. Bu kilitli ETH’yi mevcut DeFi protokollerinde kullanmak mümkün değildir. Stake’inizin tek amacı, Ethereum ağını güvende tutmaktır.

Kripto Para Borsalarında Staking

Artıları:

  • Yıllarca ETH kilitleyip düğüm olarak çalışmanıza gerek yoktur, süreleri daha esnektir. Bazı kripto para borsalarında, belirli bir süre sonra stake’inizi geri çekebilirsiniz.
  • 32 ETH’ye sahip olmanıza gerek yok.

Eksileri:

  • Kontrolünüz sınırlıdır. Herkes hata yapabilir. Kripto para borsaları bile. Bu nedenle, borsa üzerinden gerçekleştirilen stak’lerde bir node aksadığında tüm kripto para borsasındaki staker’lar zarar görür.
  • Hack’lenme riski. Kripto para borsaları siber korsanlar için bir hedeftir.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Metamask

MetaMask Nedir? Kurulumu Nasıl Yapılır?

CheersLand’in Yaklaşan GoldeFy IDO Duyurusu