içinde ,

Ethereum (ETH) Metrikleri Ne Diyor?

Ethereum

Ethereum (ETH) 3 Mayıs’tan bu yana %60 artarken, Bitcoin’den (BTC) daha iyi performans gösterdi. Aynı dönemde Bitcoin’deki (BTC) artış %32 olarak gerçekleşti. 

Ethereum’daki fiyat hareketi, öncelikle Merge’den kaynaklanıyor. Hatırlanacağı üzere, Merge için geçici hedef tarihi olarak 19 Eylül işaret edilmişti. Yazı kaleme alındığı sırada dijital varlık, $1.620 seviyesinden fiyatlanıyor. 

Bazı analistlere göre Merge, Ethereum para politikasını dönüştürüp, ağı daha sürdürülebilir hale getirecek ve dijital varlığın arzını kayda değer oranda azaltacak. Buna göre Merge, Ethereum’u, Bitcoin’deki halving’lere rağmen daha fazla deflasyonist bir pozisyona sokacak. 

Son yükseliş hareketi, Merge’e doğru ilerlerken topluluk için hoş bir destek olsa da Ethereum boğaları buna temkinli yaklaşıyor.

Terra çöküşünden sonra yatırımcılar, DeFi mevduatlarını Ethereum ağına kaydırmayı tercih etti. Ancak Ethereum smart contract’lardaki mevcut 40 milyar dolarlık mevduat, Aralık 2021’de görülen 100 milyar dolara kıyasla oldukça küçük görünüyor. Bununla birlikte Ethereum’da DApp kullanımına olan talep, şu anda düşen gas fee’ler göz önüne alındığında da zayıflamış görünüyor.

Analitik firması Santiment, borsalarda Ethereum hodl eden adreslerin arzının arttığını belirtiyor. Bu, trader’ların düşüş beklentisi içinde olduğunu ve bu yüzden varlıklarını borsaya çektiğini ifade eder. Yükseliş sinyali olarak ETH borsa adreslerindeki düşüşün izlenmesi gerekir.

Buna karşılık Glassnode’a göre Exchange Inflow Volume (7d MA) 1 ayın en düşük seviyesi olan 10.187 ETH’ye ulaştı. 

Santiment, “Ethereum’un işlem ücretleri, Haziran ortasından bu yana fiyat artışına rağmen düşük kaldı. Düşük sirkülasyon, maliyetleri geri çekiyor. FOMO yaşanana kadar işlem ücretlerinin makul düzeyde kalması beklenebilir.” yorumunda bulundu. Bu, yükselen fiyata rağmen yatırımcıların Ethereum’a olan inancının yeterince güç kazanmadığı anlamına geliyor olabilir. 

Ethereum fiyatının yükselmesiyle birlikte kayda değer değişim gösteren bir diğer metrik de NVT Raton oldu. Glassnode’a göre NVT Ratio (7d MA), 3 Ağustos’ta 2,677.2 ile 1 ayın en yüksek seviyesine ulaşmış durumda.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

SEC vs. CFTC: ABD Senatörleri Kripto için Yeni Yasa Tanıttı

Starbucks Popüler Ödül Programının Web3 Güncellemelerini Tanıttı