in ,

Ethereum (ETH) Kendi Boğasını Yaşayabilir mi?

Ethereum

Ethereum (ETH), büyük merakla beklenen Merge tarihinin (19 Eylül) netleşmesinin ardından $2.000 seviyesini üzerini test etse de, kalıcılık sağlamakta başarısız oldu. Son günlerde ivme kaybeden dijital varlık ilerleyen günlerde kendi boğasını yaşayabilir mi? 

Piyasanın Merge’e yönelik beklentileri, “triple halving” üzerine temellendiriliyor. Buna göre dijital varlığın arzı 3 şekilde düşecek. İlk olarak PoS ile enerji tüketimi %99 azaltacak. Dolayısıyla daha düşük blok ödülleri verilecek. Merge sonrası ETH ihracı %4,3’ten, %0,4’e düşecek. Dolayısıyla miner’ların ETH satış baskısı 10 kat azalacak. Bu durum, “mine and dump” ekonomisinden bir “stake and re-stake” ekonomisine geçişe neden olabilir. 

İkincisi, EIP-1559, Merge sonrası ETH arzının düşmesinde bileşik bir etki olarak hareket edecek. Üçüncüsü ise Merge’den hemen sonra, ETH’lerin hemen unstake etme ihtimali olmadığından, hali hazırda kayda değer bir ETH arzı baştan kilitlenmiş olacak. Geçen hafta açıklanan verilere göre toplam stake edilen ETH miktarı bir önceki yıla göre neredeyse iki katına çıkarak ATH’sine ulaştı.

Sonuç olarak Triple Halving’i oluşturan bu üç faktör, Ehereum’ (ETH), Merge sonrası daha kıt bir varlık haline getirebilir

Image

Buna karşılık deflasyonist bir ETH’nin, insanların daha fazla hodl ve stake etmesine neden olurken,  ekosisteme yapılan yatırımı azaltabilir. Ayrıca insanlar ETH‘lerini harcamadığında, fee’ler ve yakım azalacağı için Ethereum yeniden enflasyonist bir yapıya da dönebilir. Bu nedenle tartışılan model ETH için tahmin edildiği kadar olumlu sonuçlanmayabilir. 

Diğer Önemli Faktörler

Ethereum Merge her ne kadar tüm ekosistem için önemli olsa da, başta FED ve ABD’deki enflasyon olmak üzere birçok makroekonomik faktör kripto piyasasını baskı altına almaya devam ediyor.

Diğer taraftan geçtiğimiz günlerde ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC), Ethereum tabanlı gizlilik protokolü Tornado Cash’i yaptırım listesine aldı. Bu adım, ABD hükümetinin Ethereum’a karşı da hareket edip edemeyeceği konusunda spekülasyonlara neden oluyor. Vitalik Buterin, böyle bir eylemin ağa saldırı anlamına geldiğini ileri sürmüştü.

Tornado Cash davası endişe veren bir emsal teşkil ediyor olabilir. Kripto topluluğu, Ethereum Proof-of-Stake validator’lerini çalıştıran merkezi varlıkların, gelecekte Ethereum blockchain’deki işlemleri sansürlemeye zorlanabileceği konusunda endişelere sahip.

Bununla birlikte, insanlar dijital varlıklarının kilidini açtıklarında, (Yazının başında hemen unstake edilemeyeceğinden bahsedilmişti. Bu uygulama, Megre’ün ardından 6 ile 12 ay arasında yapılması planlanan bir güncellemeyle eklenecek.) ETH üzerinde yeniden bir satış baskısı oluşabilir. Bazıları, Ethereum 2.0 deposit contract, Beacon Chain ile yayına girdiğinden beri, yaklaşık iki yıldır ETH’lerini kilitledi. Ayrıca, nakit olarak satılabilecek veya yeniden yatırıma dönüştürülebilecek stake ödülleri şeklinde sermayelerinden getiriler de elde ettiler.

Özetle

Ethereum, temel olarak algoritmalar aracılığıyla finansal işlemleri yürüten blok zincirinde kodlanmış talimatlar olan smart contract’ları kullanan ilk blockchain olarak ün kazandı.

Ethereum

Ethereum’u diğerlerinden ayıran en önemli özellik, araçlar, uygulamalar ve NFT’ler oluşturmasına ve geliştirilmesine olanak tanıyan bir yazılım ağı olarak kullanılmasıdır. Ethereum özellikle oyun, müzik, eğlence ve DeFi için birçok kullanıma ve uygulamaya sahip. Bu da onu geçen yılların en popüler ve yaygın olarak kullanılan kripto paralarından biri haline getirdi.

Şimdi benzer yeteneklere sahip, Ethereum’un alternatifleri piyasaya çıkıyor ve ETH talebini hem olumlu hem de olumsuz şekillerde değiştiriyor. Uzmanlar, artan rekabete, daha yeni ve çevre dostu teknolojiler geliştirilmiş olmasına rağmen, Ethereum’un ilk hamle avantajının, onu uzun vadeli başarı için konumlandırdığını öne sürüyor. Bununla birlikte, kullanıcı sadakati de önemli bir faktördür ki, bu ETH’de yüksek bir seviyede bulunuyor.

Ethereum Merge, her şey yolunda gittiği takdirde, blockchain’i yaygın kullanım için daha çekici ve sürdürülebilir hale getirebilir. Ancak bu gerçekleşene kadar, yatırımcıların ve teknolojilerini bu platformda inşa edenlerin tepkisini ölçmek gerekecek.

Teknik Görünüm

Teknik olarak değerlendirildiğinde ETH’nin yeniden kısa vadeli çıkış trendi (mavi) içine girmeye çalıştığını söylemek yanlış olmaz. Gelişmeleri yakından takip etmek gerekecek. Bunun için ilk aşamada $1.700 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlaması gerekecek.

ETH/USD Günlük Grafik

Kısa vadeli çıkış eğiliminin devamı için ardından $1.780 – $1.850 ve $2.050 – $2.100 seviyelerinin geçilmesi gerekiyor. Bununla birlikte uzun vadeli düşüş eğiliminin (turuncu) tamamen sonlandığını teyit edebilmek açısından $2.300 – $2.400 seviyeleri takip edilebilir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Secret Network (SCRT) Nedir? Nasıl Alınır?

Solana (SOL) Kendi Boğa Koşusunu Yapabilir mi?