in ,

Ethereum (ETH) İçin Önemli Veriler

ETH 2.0 yaklaşırken Ethereum’da bazı kritik veriler ön plana çıkıyor. Ethereum (ETH), bu yazının hazırlandığı sıralarda son 24 saatteki %3.39’luk artışla 1.860,99 $’dan işlem görüyor. 

ETH 2.0, Ethereum ağının proof-of-work’ten (PoW) proof-of-stake (PoS) fikir birliği mekanizmasına çok aşamalı bir geçişidir. Geçiş, ağın ölçeklenebilirliğini, verimliliğini ve hızını arttıracaktır.

Glassnode’dan alınan verilere göre; Ethereum’un ETH 2.0’ında kilitlenen toplam Ether (ETH) sayısı 12.789.829 ETH ile ATH noktasına ulaştı. Bu sayı, dolaşımdaki arzın %10,73’ünden fazlasına eşittir ve bugünün fiyatlarıyla yaklaşık 23,2 milyar dolar değerindedir.

Kaynak: Glassnode

Ethereum Merge ile ilgili bir diğer önemli özellik de gaz ücretidir. Mevcut PoW ağı, yüksek işlem ücretleri başta olmak üzere genel birkaç soruna sahiptir. ETH 2.0’ın ağın karbon ayak izini ve gaz ücretini azaltması bekleniyor. Ethereum blockchain’indeki toplam işlem ücreti 3.903.190.662.429 ile 10 ayın en düşük seviyesine ulaştı.

Bu durum, genel olarak olumlu bir gelişme olarak görünse de arka planında farklı durumlar söz konusu olabilir. Bu durumlara DeFi kullanımında yaşanan sürekli düşüş örnektir. DeFi akıllı sözleşmelerinde kilitlenen toplam değer, Şubat 2022’de 98,4 milyar dolardan 56 milyar dolara düştü.

DeFi Llama’ya göre, ETH blockchain’indeki DeFi hakimiyeti azalıyor. Bunun diğer bir sebebi de NFT satışlarındaki düşüş olabilir. Bunun temel nedeni ise kullanıcıların işlemleri daha ucuz ücretlerle diğer blockchain’lere taşımasıdır.

CoinShares Raporu

Dijital varlık yönetimi ve kripto yatırım araçları sağlayıcısı CoinShares, geçtiğimiz hafta kripto piyasasına net fon akışlarına yönelik haftalık raporunu yayınladı. 3 Haziran’da sona eren son hafta için dijital varlık yatırımı girişlerini 100 milyon dolar olarak kaydetti. Rapora göre; Bitcoin (BTC) yeni girişler kaydederken; Ethereum (ETH), yatırımcı kaybetmeye devam ediyor. Ethereum fonları arka arkaya dokuzuncu haftada birçok yatırımcı kaybetti.

Ethereum, bir hafta daha toplam 32 milyon $ değerindeki çıkışla acı çekmeye devam ediyor. Ethereum, olumsuz yatırımcı duyarlılığının kalıcı olduğunu ima eden 9 hafta boyunca düz bir şekilde çıkışlarla mücadele etti.

Bu, yatırımcıların Bitcoin’in en büyük rakibi olan Ethereum’a karşı güvenini kaybettiğini gösteriyor ve bu durum, Ethereum için endişe verici olabilir. CoinShares, önceki haftanın raporunda ise yatırımcıların Ethereum yerine diğer altcoin’lere yöneldiğinden bahsetmişti.

Ethereum’un (ETH) Piyasa Hakimiyeti Azalıyor

Ethereum (ETH), bu yılki sert piyasa koşullarında yaşanan satışların bir parçası oldu. Bu noktada önemli olan ise Ethereum’un pazar hakimiyetinin sürekli olarak küçülmesi ve şu anda %18’in altında olmasıdır. Öte yandan, Bitcoin pazar hakimiyeti ise artmaya devam ediyor.

Ethereum’un azalan piyasa hakimiyeti, sıkıntılı zamanlarda ve ayı piyasasında yatırımcıların genellikle Bitcoin’i Ethereum’a göre tercih ettiklerini gösteriyor. CoinShares raporu; Bitcoin’in geçen hafta net girişler kaydettiğini gösteriyor. Raporda BTC, girişleri şu şekilde özetleniyor:

Bitcoin geçen hafta toplam 126 milyon $ giriş kaydetti ve bugüne kadarki toplam girişleri 506 milyon $ ile yarım milyarı aştı.

ETH geliştiricileri, bu hafta, Ethereum Ropsten testnet’inde ”The Merge” yükseltmesini test edecekler. Başarılı olursa, Ağustos 2022’ye kadar aynı işlemi mainnet’e uygulayacaklar. Bu konudaki olumlu gelişmeler, yatırımcıların Ethereum’a olan ilgisini daha da canlandırabilir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Elon Musk Twitter’dan Vaz mı Geçiyor?

New York Senatosundan Madenciliğe Yönelik Karar