içinde ,

Ethereum (ETH) Düşmeye Devam Ediyor! Sırada Ne Var?

Dünyanın en büyük altcoin’i olan Ethereum (ETH), Merge (Birleşme) haberlerine rağmen değer kaybetmeye devam ediyor. ETH, bu yazının hazırlandığı sıralarda son 24 saatteki %7.54’lük düşüşle  1.458,91 $’dan işlem görüyor.

Kripto piyasası, art arda sekiz haftalık düşüşün ardından geçen hafta elde ettiği kazançları devam ettiremedi. CoinMarketCap verilerine göre; haftada %6 artan Cardano (ADA) hariç, ilk 10 kripto para biriminin tamamı geçen haftaya göre en az %3 düştü. En popüler kripto para birimi olan Bitcoin (BTC) ise bu yazının hazırlandığı sıralarda son 7 günlük süreçteki %7.54’lük düşüşle 27.448,91 $’dan işlem görüyor.

Ethereum çekirdek geliştiricisi Tim Beiko geçtiğimiz günlerde, proof-of-stake (PoS) birleşmesinin Ağustos ve Kasım ayları arasında gerçekleşeceğini belirtti. Bu duyuru, Ağustos ayında Ethereum 2.0 Merge’nin tamamlanmasını bekleyen Ethereum takipçileri için kötü bir haber anlamına geliyordu.

ETH, şu anda 16 Kasım 2021’deki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4.891,70 doların %69.96 daha düşük seviyede bulunuyor. ETH, 12 Haziran itibariyle son 7 günlük dönemde %17.97 değer kaybetmiş durumda.

Blockchain veri gezgini Blockchair’e göre; 1 Mayıs ile 31 Mayıs arasında tam olarak 1.228.131 Ethereum işlemi başarısız oldu. Verilere göre; Ethereum işlem hacimleri de mevcut durum göz önüne alındığında önemli ölçüde düştü.

Ethereum işlem hacmi, hafta başında 1,22 milyon ETH’ye kadar düştü. Bu seviye, 2020 ortasından beri görülmeyen bir seviyeyi temsil ediyor. Çoğu kripto para piyasası katılımcısı, piyasada yaşanan düşüş günleriyle mücadele etmeye devam ederken, piyasa değerine göre ETH sahipleri de rekor seviyedeki düşük kârlarla karşı karşıya kalmış durumda. Ethereum adreslerinin kârdaki yüzdesi, aylık olarak en düşük seviyesinde.

Glassnode’un 12 Haziran’daki tweet’ine göre ETH’nin değer kaybı giderek artıyor.

Glasnode’un on-chain verilerle ilgili son gelişmeleri paylaşan hesabının 12 Haziran tarihli tweet’ine göre; ETH adreslerinin sayısı giderek azalıyor.

Azalan ETH adres sayısı, Ethereum’daki artan satış baskısını gösteriyor.

Ethereum için bir başka önemli konu ise 12 Haziran itibariyle elde edilen verilen ETH tarihinde benzeri görülmemiş bir tasfiyeyi temsil ediyor olmasıdır. ETH fiyatı düştüğü için bir günde yaklaşık 230 milyon dolar değerinde ETH token’ı tasfiye edildi. Bu düşüşün yakında bazı ciddi sonuçları olabilir.

Bazı kripto analistlerine göre; ETH yaklaşık 1.150 dolara düştüğünde, yaklaşık 500 milyon dolarlık on-chain teminat tasfiye ile karşı karşıya kalacak. wBTC, 21.600 $ civarında 300 milyon $’dan fazla on-chain teminata sahip olacak veya tasfiyelerle karşı karşıya kalacak.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Kripto Piyasasında Büyük Çöküş! I Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Cardano (ADA) Analizleri

Kripto Piyasa Değeri Nereye Kadar Düşer?