in ,

Ethereum (ETH) Çöküşünün Sebepleri

Ethereum (ETH) Haziran ayında büyük düşüş yaşayarak uzun süre sonra 1.000 $’ın altına gerilemişti. Haziran ayında 897 $’a kadar düşen Ethereum, bu yazının hazırlandığı sıralarda son 24 saatteki %6.42’lik artışla 1.226,91 $’dan işlem görüyor. 

Son birkaç aydır Ethereum düşmeye devam ettiği ve yatırımcılar ETH satmaya devam ettiği için ETH yatırımcıları için son çöküşün yarattığı panikten kaçınmak oldukça zor oldu. Ayı piyasası zaman zaman etkisini azaltarak kripto piyasasında yükseliş yaşanmasını sağlıyor. Ancak; bu yükselişler genellikle kısa ömürlü oluyor ve ayı piyasası etkisini göstermeye devam ediyor.

Benzer bir senaryo şu anda ETH’nin son çöküşünün ardından yaşanıyor. Kripto piyasası birkaç gün göreceli sakinlik ve biraz da yükseliş yaşadı. Bu nedenle yatırımcılar, piyasa aynı yörüngede devam ederse ETH’nin yakın zamanda başka bir satış yaşamasını bekleyebilir. Satış baskısının temel kaynaklarını anlamak, piyasanın nereye yönelebileceğini ölçmek için çok önemlidir.

Çeşitli raporlara göre; büyük miktarda Ethereum (ETH) tutan borsada işlem gören fonların (ETF’ler) varlıklarını sattığı ortaya çıktı. 3iQ CoinShares Ether ETF (ETHQ.U) ve Ether Fund (QETH.U) holdingleri, geçmişte ETH’ye büyük yatırım yapan en büyük ETF’ler arasındadır. Glassnode verileri, bu şirketlerin Haziran ayında önemli miktarda ETH sattıklarını ortaya koyuyor.

Kaynak: Glassnode

3IQ Coinshares ETF, 1 Haziran ile 20 Haziran arasında yaklaşık 82.886 Bitcoin sattı. Ether Fund ETF, 31 Mayıs ile 20 Haziran arasında yaklaşık 87.385 ETH sattı. Bu ETF’ler büyük miktarlarda ETH satmasına rağmen, her biri sattıkları miktardan daha fazla ETH’ye sahiptir.

Bu durum, ETF’lerin elinde kalan ETH miktarı göz önüne alındığında önümüzdeki birkaç ay içinde satış yapmaya devam edecekleri şeklinde yorumlanabilir. Bununla birlikte; düşük fiyatlar, kullanıcı sayısında yoğun bir birikim ve güçlü bir büyüme çekiyor. 100’den fazla ETH tutan ETH adresleri son 12 ayda istikrarlı bir şekilde arttı.

Kaynak: Glassnode

Temmuz 2021’in başında 100 ETH ve üzeri tutan yaklaşık 42.000 adres vardı. Bu sayı 23 Temmuz’a kadar 44.343 adrese yükseldi. ETH, geçen yıl Temmuz ayının başında yaklaşık olarak 121,5 milyon adrese sahipti. Bununla birlikte; bu adreslerin sayısı 23 Haziran’a kadar 155,1 milyona yükselmişti.

Özellikle Haziran ortasından bu yana ETH adreslerindeki ve adreslerdeki bakiyedeki artış, 1.000 $ fiyat seviyesine yakın güçlü birikimi teyit ediyor. ETH’nin 30 günlük MVRV oranı, en son dip seviyelerine yakın birikmiş bazı adres bakiyelerinin zaten kârda olduğunu doğruluyor.

MVRV oranı, ETH’nin son toparlanmasıyla uyumlu olduğunu ve 1.000 $ fiyat seviyesinin yakınında güçlü bir satın alma duvarı olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, piyasa hala belirsizlikle dolu ve ETF’ler biraz daha ETH satmaya karar verirlerse hala çok fazla etkiye sahip durumda bulunuyor.

Ne Olmuştu?

2018 yılında piyasaya sunulan ve kripto para kullanıcılarına yönelik hepsi bir arada bankacılık ve finans hizmetleri sunan Celsius (CEL), geçtiğimiz haftalarda büyük düşüş yaşadı. Ethereum ağında inşa edilen Celsius projesinin yerel token’ı $CEL’in adeta çökmesi ETH’de de büyük düşüşlere yol açtı.

Ethereum ile Celsius’un ortak noktası stETH’dir. Celsius’un ise rezervlerindeki en büyük pay %44 ile stETH’de bulunuyordu. stETH, ETH tarafından 1:1 destekli bir türev token’dır. ETH’lerini Lido Finance platformunda stake eden kullanıcılar, karşılığında stake edilen türevi alırlar.

Celsius’un elinde bulundurduğu ETH’lerin neredeyse yarısı stETH olduğu için birbirlerini etkiliyorlar. CEL token sahiplerinin ellerindeki varlıkları satması ağın dengesini bozuyor. CEL token’ında düşüş ve Ethereum fiyatındaki düşüşün bir nedeni de bu çerçevede şekilleniyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

 

Ripple (XRP) Fiyatı Neden Artıyor? Davada Önemli Gelişmeler!

Madenciler, Bitcoin Fiyatını Baskılamaya Devam Edebilir