içinde , ,

Ethereum (ETH) Balinaları, Varlıklarını Borsalara Taşıyor

Ethereum (ETH) Merge öncesinde, ETH balinaları varlıklarını borsaya taşımaya başladı. En iyi 10 Ethereum borsa dışı adres, son üç ayda varlıklarında %11 düşüş yaşarken borsadaki balina adreslerinde %78’lik artış dikkat çekti.

Mevcutta Merge’ün 2021 ortasında kadar tamamlanması planlanmıştı. Fakat yaşanan birkaç gecikme sebebiyle 2022 üçüncü çeyreğe ertelendi. Böylece, ETH ana ağının proof-of-stake (PoS) yöntemini konsensüs olarak benimseyeceği Merge güncellemesi, geri sayıma girdi. Kripto ile ilgilenenlerin yıllardır merakla beklediği Merge, dünyanın en büyük ikinci kripto para biriminin fiyatını olumlu yönde etkiledi.

Birleşme tarihinin açıklanmasıyla ETH Temmuz ayında yükselişe geçti. Fiyatı 2.000 doların üzerine çıkarak altı ayın en yüksek seviyesine yükseldi. Fakat kritik dirençte konsolide olamadı. Gözlenen %70’lik yükseliş, balinaların yaptığı hareketler sebebiyle hızla düşme ihtimaline de sahip.

Ethereum

Analitik firması olan Santiment, son aylarda cüzdanlardaki ETH varlıklarının %11 oranında azaldığını söyledi. Bununla birlikte bir çok piyasa analisti de birleşmeyi “söylentiyi al, haberi sat” olarak yorumluyor.

Büyük yatırımcıların kripto birimlerini satmak ve takas etmek için tuttuğunu varsaydığımızda, borsalara olan büyük varlık akışı olumsuz olarak yorumlanıyor. Bu durumda ETH’nin satış baskını arttırıp fiyatının büyük ölçüde düşmesine sebebiyet verebilir.

ETH Balinaları ve Talep

CryptoQuant analisti, kripto para birimlerinin mevcutta en yüksek talebe sahip olduğunu vurguladı. Piyasadaki talepler Ağustos ayında Ethereum’da, tüm işlem hacminin %40’ını oluştururken BTC, yaklaşık %30 artış göstermişti.

Birleşmeye yönelik olarak Binance yaptığı açıklamalarda güvenlik önlemleri alacağını duyurdu. Bununla birlikte, birleşme sırasında para çekme ve yatırma işlemlerini askıya alacağını belirtti. Bu kapanmaların yanı sıra, spot ve vadeli işlemler gibi diğer ERC-20 token’larını içeren faaliyetler çalışmaya devam edecek.

Bakıldığında, 15 Eylül etkinliği Ethereum için kritik bir dönüm noktası olarak ele alınabilir. Üçüncü aşamanın gerçekleşmesiyle ölçeklenebilirlik özellikleri devreye girecek. Bununla birlikte, blok zincirdeki enerji tüketimi önemli ölçüde azalacak. Bu dönüm noktasının ardından, yüksek işlem kapasitesi, düşük gaz ücretleri gibi temel faydalar sağlanacaktır.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Emine Akbayır tarafından yazıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi, Şehir ve Bölge Planlama bölümü mezunu.

FIFA, Blockchain Destekli FIFA+ Collect’i Tanıttı

Cardano (ADA) Nedir ve Nasıl Ortaya Çıkmıştır?