içinde ,

Ethereum (ETH) Arzı Sınırsız mı?

CoinMarketCap verilerine göre 15 Mayıs 2022 itibariyle dolaşımdaki Ethereum arzı 120.784.195 ETH. Piyasadaki diğer kripto para birimlerinin aksine Ethereum herhangi bir arz limiti bilgisine sahip değil. 

Ethereum’un herhangi arz limiti bilgisine sahip olmaması akıllara ”Ethereum arzı sınırsız mı?” sorusunu getiriyor. Bu yazımızda bu soruyu inceliyoruz.

15 Mayıs 2022 itibariyle 120 milyonu aşan dolaşımdaki Ethereum arzında yeni coin’lerin yakın zamanda gelmemesi bekleniyor.

Bitcoin ve Ethereum ekonomisi arasındaki en büyük farklardan biri, Ethereum’un deflasyonist olmaması, yani toplam arzının sınırlı olmamasıdır. Ethereum geliştiricileri, ağ için “sabit bir güvenlik bütçesine” sahip olmak istemeyerek bunu haklı çıkarıyor. ETH’nin düzenleme oranını konsensüs yoluyla ayarlayabilmek, ağın yeterli güvenlik için gereken minimum düzenlemeyi sürdürmesini sağlar.

Ethereum

Maksimum arzı 21 milyon olan Bitcoin’in aksine; 2015 yılında hayata geçirilen Ethereum, bir maksimum arza sahip değil. Ethereum, maksimum arz yerine ”Minimum Necessary Issuance” modelini kullanıyor. Teorik olarak, yıllık olarak piyasaya sürülecek olan ETH token’ların sayısı, yanlış kullanım, potansiyel kayıplar ve diğer nedenlerle yıllık olarak kaybedilen token’ların sayısına eşit olacaktır ve bir dengeye ulaşacaktır.

Ethereum, proof-of-work mekanizmasından Casper adlı proof-of-stake mekanizmasına geçmeyi planlıyordu. Düzenleme yöntemi ve oranı henüz bilinmiyor, ancak Ethereum kendi sözleriyle aşağıdakileri garanti etti:

Mevcut maksimum, bir tavan olarak kabul edilir ve Casper kapsamındaki yeni ihraç bunu aşamaz.

Sonuç olarak hangi yöntem seçilirse seçilsin Ethereum, herhangi bir belirli insan grubuna ayrıcalıklı muamele vermeyecek ve amacı ağın genel sağlığına ve güvenliğine fayda sağlamak olan, merkeziyetsiz bir akıllı sözleşme olacaktır.

EIP-1559’un piyasaya sürülmesiyle, işlemlerde kullanılan taban ücretler yakılarak ETH dolaşımdan kaldırılıyor. Bu, ağdaki daha yüksek aktivitenin daha fazla ETH yakılmasına yol açacağı ve azalan arzın Ethereum fiyatının değerlenmesine yol açacağı anlamına geliyor. Yani özetle her şey eşit. Bu, Ethereum’u deflasyonist yapma potansiyeline sahip, ETH sahiplerini heyecanlandıran bir şey ve bugün Ethereum fiyatında potansiyel bir değerlenmeyi temsil ediyor.

Ünlü kripto fenomeni Anthony Pompliano, Ethereum arzıyla ilgili durumu şu şekilde değerlendiriyor:

Ethereum topluluğu, toplam Ethereum arzını hesaplayamıyor ve bu büyük bir sorun.

Ethereum’un hayata geçirildiği dönem ”Frontier” olarak anılır. Frontier’ı, Homestead ve Metropolis dönemleri 2019 yılına gelindiğinde ise İstanbul dönemin izler. Kurulduğu ilk günden beri Serenity dönemini hedefleyen Ethereum, günümüzde hala bu çalışmalarına devam ediyor. Ethereum’un en başından beri proof-of-stake mekanizmasıyla çalışması istense de Vitalik Buterin ve diğer Ethereum geliştiricileri bazı yetersizlikler nedeniyle bu planı erteleme kararı almıştı. Serenity dönemi, Ethereum’un proof-of-stake’e geçişini temsil ediyor. 

İlk ortaya çıkışına 72 milyon coin’e sahip olan Ethereum, bu miktarın 60 milyonunu Ethereum topluluğuna; 12 milyonu ise Gelişim Fonu’na hibe edilmiştir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Ethereum Balina İşlemleri 4 Ayın En Yüksek Seviyesinde

FTX CEO’su Robinhood Hissesi Satın Aldı