içinde ,

Ethereum (ETH) 800 Dolara Düşebilir mi?

Ethereum (ETH) fiyatları 18 Haziran Cumartesi günü kilit seviyelerin altına düştü ve şu anda düşmeye devam eden kripto piyasasında üç haneli rakamlarda işlem görüyor.

Bu yazının hazırlandığı sıralarda ETH, son 24 saatteki %9.90’lık düşüşle 989.42 $’dan işlem görüyor. Bu destek seviyesinin kırılması, token için daha büyük kayıpların işareti olabilir.

ETH, en son Ocak 2021’de, o yılki rallisinden hemen önce üç haneli rakamlarda işlem görüyordu. ETH’nin son düşüşü, büyük bir pozisyondan, muhtemelen Three Arrows Capital’in tasfiye edilmesinden kaynaklanıyor. Tasfiye, yüksek miktarda ETH’nin piyasaya çıkmasına yol açtı.

En popüler kripto para birimi olan Bitcoin (BTC) ise 18 Haziran’da 20.000 $’ın altına düştü. BTC, bu yazının hazırlandığı sıralarda son 24 saatteki %9.74’lük düşüşle 19.042,66 $’dan işlem görüyor. Bu aynı zamanda BTC’deki büyük miktarda tasfiyeye işaret ediyor ve BTC’nin şimdi hangi seviyeye düşeceği belli değil.

ETH 800 Dolara Gerileyebilir mi?

Birçok kripto analisti ve kripto meraklıları, ETH’nin 1000 doların altına düşmesinin ardından bir sonraki seviyenin 800 dolar olabileceğini söylüyorlar. 800 dolar seviyesi, 2018’de bir önceki yükseltme sırasında ulaşılan en yüksek seviyeleri işaret ediyor.

ETH, ayı piyasasındaki son büyük destek noktası olarak algılanan seviyenin altına inerken düşüşün ne zamana kadar devam edeceği belirsizliğini koruyor. 18 Haziran’da ETH’de kaydedilen bu gerileme, piyasada daha da büyük pozisyonları tasfiye olacağına işaret ediyor.

Coinglass’tan gelen veriler, son 4 saat içinde çoğu uzun pozisyon olmak üzere 27 milyon dolar değerinde Ethereum pozisyonunun tasfiye edildiğini gösteriyor.

Ethereum Kaldıraçlı İşlemler

Makroekonomik eğilimler, yükselen enflasyon ve FED faiz artışları, ETH’nin bu yılki düşüşünde rol oynayan en büyük faktörler arasında yer alıyor.

Bununla birlikte; Celsius ve Three Arrows Capital gibi büyük trader’lar tarafından ortaya çıkarılan aşırı kaldıraçlı işlemler de ETH’ye zarar verdi. Her iki kuruluş da Lido-Staked Ethereum’u (stETH) sermaye olarak koyarken yüksek miktarda ETH ödünç aldı. Ancak stETH fiyatları, ETH fiyatından daha hızlı düşmeye başlayınca ikisi varlıklarını açık piyasada bırakmak zorunda kaldı ve bu da ETH fiyatlarında daha fazla kayba yol açtı.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Etherscan Nedir ve Nasıl Çalışır?

Bitcoin (BTC)’de Sert Düşüş! Düşüşler Devam Edecek mi?