içinde , ,

Ethereum (ETH) 1.700$’a mı Düşüyor? | Güncel Fiyat Analizi 10.05.2022

Ethereum fiyatı, son üç günde %17’lik bir çöküşün ardından 2.200 dolarlık destek seviyesinden tepki alarak sıçradı.

Yatırımcılar, likiditesini toplamak için ETH 1.730 dolara düşmeden önce 2.541 dolara bir test bekleyebilirler.

3.079 doların üzerinde üç günlük bir mum çubuğu, daha yüksek bir zirve üreterek düşüş tezini geçersiz kılacaktır.

Ethereum (ETH) 

6 Mayıs’ta Ethereum fiyatı, konsolidasyon modelinin alt trend çizgisini kırarak bir düşüşü işaret etti. Bu trend kırılımı kripto para piyasasının son durumunu da göz önünde bulundurduğumuzda ETH için dik bir düzeltmeye neden oldu. Bir haftadan kısa bir sürede ETH %25’lik bir düşüş sergiledi.

Bu yazının yazıldığı sırada, Ethereum fiyatı, alıcıların ETH’yi indirimli olarak değerlendirdiği 2.200$ destek seviyesi civarında işlem görüyor. Bununla birlikte, Bitcoin fiyatının nerede durduğunu düşünürsek, daha fazla düşüş daha olası görünüyor.

Yatırımcıların düşüşleri satın alırken dikkatli ve akıllı olmaları gerekir. Ethereum fiyatını 2.541 dolarlık engele kadar yükseltebilecek satın alma baskısında küçük bir artış olabilir. Bu seviye, satıcıların kontrolü ele geçirmeden önce ETH için yukarı yönlü sınırlandığı yerdir.

Ethereum (ETH)
Kaynak: ETH/USDT 1 Günlük Grafik (FXStreet)

Ethereum fiyatındaki bu düşüşü destekleyen bir veri de 30 günlük gün içi Piyasa Değerinin Gerçekleşen Değere (MVRV) oranıdır. Bu zincir içi ölçüm, geçen ay ETH satın alan yatırımcıların ortalama kar/zararını belirlemek için kullanılır.

Santiment’in verilerine göre, -%10 ile -%15 arasında değişen bir değer, kısa vadeli sahipler zararda olduğundan ve satma olasılıkları daha düşük olduğundan “fırsat alanı” olarak adlandırılıyor. ETH için yerel dip, MVRV’nin şu anda bulunduğu -16% civarında oluşturuldu ve aynı zamanda satın alma baskısındaki son artışı açıklıyor.

ETH’nin Mayıs 2021 ve Ocak 2022’deki çökmelerden sonra stabilize olduğu -%30 civarında başka bir potansiyel dip var.

MVRV 30 günlük grafikte gösterildiği gibi, Ethereum fiyatının 1.730 dolara gitme olasılığı yüksektir.

ETH 30 günlük MVRV gün içi

Boğalar için durumu daha da kötüleştiren şey, 100.000 ila 10 milyon ETH arasında tutan balinalar arasında görülen arz dağılımıdır.

100.000 ila 1.000.000 ETH arasında tutan ilk cüzdan grubu, son üç ayda 1.452’den 135’e düştü. Diğer grup için bu sayılar 8’den 5’e düştü.

Ethereum tutan kurumlardaki genel düşüş, yakın gelecekte ETH fiyatının performansından emin olmadıklarını gösteriyor.

Ethereum (ETH)
ETH Arz Dağılımı

Grafikte de görüldüğü üzere, 20 Nisan’dan bu yana 14.86 milyondan 15.37 milyona yükselen ETH arzındaki son artıştır.

Bu %3.4’lük artış, yatırımcıların token’larını potansiyel olarak satmak için merkezi platformlara taşıdığını gösteriyor ve ayrıca yukarıdaki arz dağılımı tablosunda açıklanan görünüme güven katıyor.

Ethereum (ETH)
Borsalarda ETH Arzı

Düşüş görünümü makul görünse de yükseliş momentumundaki bir artış, satış tarafındaki baskıyı hafifletebilir. 3.079 doların üzerinde üç günlük bir mum çubuğu, kayıplarını telafi ederek düşüş tezini geçersiz kılacaktır. Böyle bir durumda, Ethereum fiyatı 3.703 dolara yükselebilir ve bir yükseliş trendinin başladığını teyit ederek daha yüksek bir seviyeye ulaşabilir.

Kaynak: FXStreet

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Merve Sait tarafından yazıldı.

Ekonometri bölümü öğrencisi. KoinSaati İçerik Editörü

El Salvador

El Salvador BTC mi Sattı?

Dolar Endeksi (DXY) Neden Yükseldi?