içinde , ,

Ethereum Enflasyona Karşı Bir Önlem Olabilir mi?

Yatırımcılar arasında, Ethereum arzının sonunda azalmaya başlaması beklendiği için bunun bir enflasyon önlemi (hedge) olabileceği konuşuluyor. Bunun tutarlı olup olmadığını birlikte değerlendirelim.

Bitcoin söz konusu olduğunda birçok yatırımcı için önemli nokta, arzının sınırlı olması nedeniyle enflasyona karşı bir koruma olabileceği inancıdır. İkinci en büyük kriptopara birimi olan Ethereum bu konuda hiçbir zaman aynı ilgiyi görmedi.

Ancak son zamanlarda, oluşturulabilecek Ether coin’lerinin sayısında bir sınır olmamasına rağmen, Ethereum’un enflasyon için bir hedge yöntemi olabileceği konusunda konuşmalar yapıldı. Bu yeni öyküye bir göz atalım ve Ethereum’un gerçekten enflasyona karşı bir korunma olup olmadığını inceleyelim.

Ethereum Neden Deflasyonist Olarak Görülüyor

Birkaç yıldır geliştiriciler, Ethereum 2.0 olarak adlandırılan büyük bir yükseltme üzerinde çalışıyorlar. Ethereum 2.0’ın amacı, ağı daha sürdürülebilir, daha güvenli ve daha verimli hâle getirmektir.

Ağustos ayında geliştiriciler, ağda gaz ücretlerinin tahsil edilme şeklini değiştiren London Hard Fork (Londra Sert Çatallanması) olarak da bilinen Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP) 1559 adlı bu yükseltmenin büyük bir bölümünü tamamladılar.

Oldukça kafa karıştırıcı, ancak ağ, şu anda gaz ücretlerini azaltmak için mücadele ediyor gibi görünse de, ağdaki tıkanıklığı azaltmaya çalışmak için esasen işlemlerde daha öngörülebilir bir taban ücreti belirliyor. London Hard Fork (Londra Sert Çatallanması) kapsamındaki yeni kurulumun bir parçası olarak, bu taban ücret de her işlemden sonra yakılacak, böylece ağ mevcut 118 milyon arzdan Ether’i azaltacak.

Londra Sert Çatalının Ağustos ayında uygulanmasından bu yana 1 milyondan fazla Ethereum coin’i yakıldı. Ether arzının son yıllarda gerçekten çok fazla artmadığını, her şeyin göreceli olduğunu belirtmek de ilginç.

Şimdi, ağ hâlâ Ether coin’leri yaratıyor, ancak yanma, arzı azaltıyor ve şu anda büyümesini sınırlıyor. Aslında, daha uzun vadeli görüşler, ağ Ethereum 2.0’a tam geçişi tamamladıktan sonra, Ether arzının yıllık %2 düşebileceğini gösteriyor. Ve bu, insanların Ethereum’un Bitcoin’e daha çok benzediği ve enflasyona karşı bir koruma görevi gördüğü fikri konusunda heyecanlanmaya başladıkları yer, çünkü Ethereum arzı zamanla daha kıt hâle gelecek gibi görünüyor.

Ethereum’a Hedge Diyebilir miyiz?

Bence jüri, Bitcoin ve Ethereum’un enflasyona karşı korunup korunmadığı konusunda hâlâ kararsız. Ancak London Fork ve genel Ethereum 2.0 yükseltmesi hakkında not edilmesi gereken önemli bir nokta, hedefin Ethereum’u daha kıt hâle getirmek değil, gerçekten gaz ücretlerini ve ağa erişimi azaltmak olduğudur. Her işlemin taban ücreti yakması ile ağ, Ethereum arzı üzerindeki kontrolünü kaybeder, bu nedenle Ethereum’un deflasyonist göründüğü zamanlar olsa da, kripto para biriminin arzının artması da mümkündür.

Genesis Global Trading’in Piyasa İçgörüleri Başkanı Noelle Acheson, kısa süre önce Bloomberg’e verdiği demeçte, “Ethereum’un ne kadar deflasyonist olduğuna dair çok fazla yanlış bilgi görüyoruz” dedi. “Bazen evet, ama amaç bu değil.”

Sonuç olarak, Ethereum’un enflasyona karşı koruduğunu kesin olarak söyleyemesek de, bu yeni yükseltme kesinlikle Ether arzını zapt etti ve Ethereum yatırımcıları için iyiye işaret eden gelecek projeksiyonlarına dayanarak bunu yapmaya devam etmeli.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burak Dorman tarafından yazıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi'nde bir lisans programında öğrenci. Merkeziyetsiz finans ürünlerine sigortacılık hizmeti sunan şirketleri tek noktada buluşturan bir oluşumda işçi. 2020 yılından beri blokzinciri ve kriptoparalar ile ilgilenmekte.

Nitro League CEO’su Zaynab Tucker ile AMA Etkinliği

Elon Musk, NFT’ler ve Web3 ile Alay Ediyor