in , ,

Ethereum, Değer Olarak Bitcoin’i Geçebilecek mi?

Başlangıçta, insanlar kriptopara birimlerini düşündüklerinde ilk akla gelen Bitcoin (BTC) oldu. Bitcoin, kriptopara birimi alanında lider olarak kabul edilir. Pek çok şirket artık onu bir değer deposu olarak kabul etmektedir.

Kriptopara birimi alanında bir diğer zorlu rakip ise Ethereum (ETH). Ethereum, artan fiyat değeri ve makul volatilite ile ilk hareket eden coin olduğunu da kanıtladı. Şimdiye kadar ki en büyük soru, Ethereum’un değer açısından Bitcoin’i geçip geçemeyeceğiydi.

Diğer varlık sınıflarının çoğu gibi birden fazla dijital para birimine sahip olma yoluyla varlıkları çeşitlendirmenin önemli avantajları vardır. Kurnaz yatırımcılar, sadece Bitcoin yerine küçük bir farklı coin kümesine sahip olmayı düşünmelidir. Ancak volatiliteyi dengeleyecek ve uzun vadede birbirini tamamlayacak kripto varlıkları da dikkate almak gerekiyor. Bitcoin ve Ethereum kombinasyonu; farklılıkları ve benzerlikleri, fiyat eğilimleri ve teknolojileri birbirini iyi tamamladığı için birçok yatırımcı için favori bir seçimdir.

Uzun Vadede Ethereum

Bitcoin ve Ethereum ağları benzer görünebilir, ancak genel amaçları dikkate alındığında farklıdırlar. Bitcoin ticareti, fiat para birimlerine sahip olmak ve işlemleri anonim tutmak için güvenilir bir alternatif olarak başladı. Değer depolamanın ve kurumsal kontrolün kıskacından uzak bir değişim ortamına sahip olmanın bir yoluydu. Ethereum ise kendi para birimine sahip olmayı, platformunda uygulamalar ve değişmez dijital sözleşmeler sağlamayı amaçlıyor. Bununla birlikte; ETH aynı zamanda bir dijital para birimidir. Ancak Ethereum’un birincil amacı, önce akıllı sözleşmeleri kolaylaştırmak, ardından para kazanmak ve merkeziyetsiz bir uygulama platformu (DApp) sağlamaktı.

Ethereum ticareti, daha geniş bir perspektiften daha büyük bir avantaja sahiptir. Çünkü içinde yenilikçi iyileştirmeler için hala daha fazla yer olan bir platformdur. Pek çok ekonomik görevi yerine getirebilen bir platform olması, onu şu ana kadar eşler arası bir değer değişim sistemi (P2P) olan Bitcoin’den bir adım öne çıkarıyor.

Bitcoin, madencilik

Ethereum ve Bitcoin Madenciliği

Başlangıcından beri, madenciliği yapılabilecek sınırlı sayıda Bitcoin vardı. Kurucunun kodu 21 milyon Bitcoin limiti koydu. Şu anda, halihazırda çıkarılmış Bitcoin sayısı 19 milyon Bitcoin’in biraz altında. Ayrıca; Bitcoin madenciliği ödülü de her dört yılda bir yarı yarıya azalmaya devam edecek. Bu sürece “halving” denir. Halving, kalan kotayı çıkarmak için haksız bir aceleyi önleyeceği ve karşılığında bir miktar fiyat bozulması olmayacağı anlamına gelir. Mevcut Bitcoin’lerin sayısı arttıkça coin doğal olarak daha fazla kıtlıkla karşılaşacak ve bu daha fazla değer yaratacaktır.

Öte yandan, Ethereum’un çıkarılabilecek sayı üzerinde bir sınırı yoktur ve verilen ilk sayının yüzdesi olarak herhangi bir kısıtlama yoktur. Ancak madenciler, Ethereum’u madencilik için daha kârlı buluyor. Çünkü Bitcoin, daha fazla bilgi işlem gücü, elektrik ve bunları blok zincirinde çıkarmak için ilgili maliyetler talep ediyor. Ethereum madenciler arasında popüler çünkü daha ucuz ve bu onlar için kârlı.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

MES tarafından yazıldı.

altın

Altın Rezervleri

Polkadot (DOT), Solana (SOL) ve Avalanche (AVAX) Teknik Analizi | 10 Kasım 2021