in , ,

Ethereum Cüzdanı Olan MetaMask Nedir Ve Nasıl Kullanılır?

MetaMask; Google Chrome, Firefox ve Brave tarayıcılarında kullanılabilen bir kripto para birimi cüzdanıdır. MetaMask, tarayıcı uzantısı formülüyle, yani normal tarayıcılarla Ethereum blockchain’i arasında bir köprü işlevine sahiptir.

Herhangi bir kripto para birimi ile alım satım işlemi ya da yatırım işlemine başlamadan önce bu paraları saklayacak yerlere ihtiyaç duyulur. Yani, paranızın varlığını ispat edeceğiniz, kolayca işlem yapmanızı mümkün kılacak ve gerektiği zaman da bakiyenizi kontrol etmenize olanak tanıyacak yazılıma kripto para cüzdanı ya da dijital cüzdan denir. Kripto para cüzdanları, özel anahtarınızı saklamanıza ve kurmuş olduğunuz cüzdan türüne göre, birden fazla defter ile etkileşimde kalmanıza yardımcı olan bir köprü niteliğindedir. MetaMask ise tarayıcınız üzerinde çalışan ve Ethereum blockchain’de işlem yapmanıza olanak sağlayan bir cüzdandır.

MetaMask Cüzdanı Nasıl Yüklenir?

Cüzdan uzantısını yüklemek için aşağıda belirttiğim linkten doğrudan indirebilirsiniz.

MetaMask İndirme Linki

Cüzdanı yükledikten sonra tarayıcınız sağ üst köşesine gelen uzantıyı açmanız gerekiyor. Uzantıyı açtıktan sonra, sizden daha önce bu cüzdana sahip olup olmadığınız hakkında bir soru gelecektir.

MetaMask

Daha önce bu cüzdanı kullanmadığınızı varsayarak “Create a Wallet” seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Daha sonra sizden aşağıdaki görselde de görebileceğiniz gibi, en az sekiz haneli bir şifre girmeniz istenilecek.

 

MetaMask’a giriş şifrenizi ayarladıktan sonra, uygulama size 12 farklı anahtar kelime verecek. Bu 12 farklı anahtar kelimeyi ,varlıklarınızın gelecekteki güvenliğini sağlamak ve herhangi bir erişim kaybında bir sorun yaşamamak adına mutlaka bu 12 kelimeyi bir kağıda yazıp veya fotoğrafını çekip saklamanızı öneriyoruz. Çünkü bu anahtar kelimelere sahip olan bir kişi cüzdanınıza tam erişim sağlayabilir ve cüzdanınızın içini boşaltabilir.

MetaMask

MetaMask tarafından verilen 12 anahtar kelimeyi aldıktan sonra, size verilmiş olan kelimelerden karışık olarak doğrulama yapmak isteyecektir. Bu kelimeleri de sizden istenildiği şekilde girdikten sonra cüzdanınız kullanıma hazır olacaktır.

MetaMask

Bütün aşamaları tamamladıktan sonra MetaMask cüzdanınızı ister varlıklarınızı saklamak için, ister ETH tabanlı kripto paraların değişimi için, isterseniz de Uniswap veya başka merkeziyetsiz borsalarda işlem yapmak için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

4 Comments

Uzmanlar Açıkladı: Gram Altın ve ONS Altın Fiyatında Kritik Seviyeler Neler?

Koinsaati’nin Düzenlendiği Giveaway Fırsatını Kaçırmayın!