içinde , ,

Ethereum Blok Zincirinde Madencilik Bitti: Madencilerin Gelir Kaynağı Ne Olacak?

15 Eylül 2022 tarihinde “Ethereum Merge” gerçekleşti. Peki Merge, Ethereum ağındaki madencilerinin gelir kaynaklarını nasıl etkileyecek? Gelin hep birlikte göz atalım.

Merge ile PoS konsensüs mekanizmasına geçen Ethereum, Ethereum madencilerini kara kara düşündürüyor. Beklendiği gibi birçok Ethereum madencisi Merge’ün ardından madencilik donanımlarının fişini çekmeye karar verdi. Yaklaşık 5 milyar dolarlık madencilik donanımı boşa düşmüş durumda.

Ethereum’un PoS konsensüs mekanizmasına geçmesi nedeniyle madencilik için kullanılan makinelerine gerek kalmayacak. Ethereum 2.0, işlemleri doğrulamak ve zinciri güvende tutmak için sadece ETH’nin stake edilmesine güvenecek.

Ethereum 2.0

Madenciler bir yol ayırımıyla karşı karşıya. Ya madencilik teçhizatlarıyla diğer altcoin madenciliklerine yönelecekler ya da madencilik teçhizatlarını satıp elde edecekleri parayla ETH satın alıp Ethereum blok zincirinde validator (doğrulayıcı) olacaklar.

Madencilerin ufak bir kısmı PoW zincirinde kalmayı tercih etse de madencilerin Ethereum ağını terk etmesi, dolayısıyla hash oranını düşürmesi, PoW zincirindeki madencilere sunulan ödülleri yok etmekle beraber birçoğu, elektrik için madencilik ödüllerinde alacağından daha fazlasını ödemek zorunda kalabilir. Bu nedenle ETH madencileri için gönül rahatlığıyla tavsiye edilebilecek bir seçenek yok.

Bununla birlikte, mevcut madencileri teşvik eden belli başlı stake havuzları hâlâ bulunsa da Ethereum madencilerinin, eski gelirlerini elde etmeye nasıl yaklaşacakları konusuna verilebilecek kolay bir cevap henüz yok. Ancak ETH madencileri için bir diğer seçenek, ETHPoW veya ETHW olarak bilinen Ethereum’un yeni Proof-of-Work fork’unda mevcudiyetlerini devam ettirmektir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

PancakeSwap Hesabı Nasıl Açılır?

Solana (SOL) Boğasında Yükselebilecek Projeler: Bölüm 2