in ,

Ethereum Altair Yükseltmesi Nedir ve Ne Katkısı Olacak?

Altair, “birleşme”den önceki beacon chain için tek güncelleme olabilir.

Ethereum ETH

Ethereum blockchain’in madencilere ödeme şeklini değiştiren büyük bir ağ yükseltmesinden bu yana üç aydan kısa bir süre geçti. Şimdi, blockchain’in çekirdek geliştiricileri, 27 Ekim Çarşamba günü yürürlüğe girecek olan Altair adlı başka bir yükseltmeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Altair, ağı proof-of-work’den uzaklaştırmaya yardımcı olan beacon chain’in ana ağda ilk kez yükseltilmesidir. Ve Ethereum Cat Herders olarak bilinen merkeziyetsiz bir grup proje yöneticisine başkanlık eden Pooja Ranjan’a göre, bu, “Ethereum’ın proof-of-stake’e geçmeden önce beacon chain’e yapılan tek yükseltme” olabilir.

Geçen yılın Aralık ayında yayına giren beacon chain, proof-of-work zincirine paralel olarak ana ağ üzerinde çalışan bir proof-of-stake zinciridir. Birkaç şey yapmak için tasarlanmıştır. İlk olarak, Ethereum ekosistemine staking tanıtmıştır.

Şu anda, Ethereum blockchain, işlemleri işlemek için “madenciler” kullanır; her madenci, kriptografik bir bulmacayı çözen ilk kişi olmak için rekabet etmek için özel donanım kullanır. Staking, bunu ortadan kaldırıyor; bunun yerine insanların ETH’lerinin bir kısmını yazılıma kilitlemesini sağlayarak merkeziyetsizleşme ve güvenlik sağlıyor. Madenciler de bu fedakarlıkları için daha fazla ETH şeklinde ödüller almaya hak kazanıyorlar.

Ethereum 2.0

Ayrıca ana ağı, uyum içinde çalışan 64 blockchain oluşturarak sıkışık ağdaki işlemleri daha hızlı yapacak “shard zincirleri” için hazırlar. Ethereum Vakfı’ndan alınan belgelere göre, “Ethereum 2.0″ı tamamen işlevsel hale getirecek bu özelliğin gelecek yıl hazır olması bekleniyor.

Şu an için beacon chain, insanların ETH’yi stake etmesine izin veriyor ancak withdraw etmesine izin vermiyor. Ranjan, “Birleştirmeden sonra, proof-of-work’den proof-of-stake’e tam bir konsensüs mekanizması geçişi olacak” dedi. “2022’de daha sonraki bir yükseltme ile kullanıcılar para çekebilir.”

Ve bu yükseltme bir birleştirme olmasa da, doğrulayıcı node’ları çalıştıranlar için çok önemlidir.

Ethereum çekirdek geliştiricilerinin çalışmalarını koordine eden Tim Beiko’ya göre Altair’in üç ana faydası var. İlk olarak, yükseltmeden sonra geliştiriciler, beacon chain üzerinde hafif istemciler oluşturabilecekler. Hafif bir istemci, blokları ve bunlardaki işlemleri doğrulamak için tam node yazılımından daha az hacimlidir; Tam blockchain ile sürekli olarak senkronize olması gerekmez, bu da onu ağla etkileşim kurmanın daha kolay bir yoluna ihtiyaç duyan insanlar için ideal hale getirir.

Beiko’un ifadelerine göre, Altair yükseltmesi hareketsizlik cezalarını gerçek seviyelerine yükseltecek. Stakerler öylece oturup kazanç elde edemeyecekler. Node’larını çevrimiçi tutmaları ve en son yazılıma güncellenmeleri gerekecek. Yapmazlarsa ceza alabilirler.

Ayrıca Beiko, “İlk stakerlara karşı daha hoşgörülü olmak için hareketsizlik cezaları lansman sırasında düşürülmüştü.” Şimdi, işini yapmayanlar stakeleri düşürebilir, yani ETH’lerinin bir kısmını kaybederler.

Ethereum

Son olarak, ağın beacon chain’de sorunsuz bir şekilde yükseltilebildiğinden emin olmak için sadece bir şans. Beiko, “Birleşmeden önce sorunsuz çalıştığından emin olmak istiyoruz” dedi.

Bu arada, insanların nodelarını yükseltme zamanı geldi. Ethereum 2.0’a geçişi koordine eden Danny Ryan, Decrypt’e insanların yaklaşık yarısının nodelarını zaten güncellediğini ve bu işlemin yaklaşık 10 dakika sürdüğünü söyledi: “Bu hafta sonu biraz iyileştirme yapacağımızdan eminim ama nereye varacağımızı ancak Çarşamba günü bileceğiz.”

Daha fazla node yükseltme yapmazsa, aşırı bir durumda ağı zincir bölünmesine karşı savunmasız hale getirebilir. Ağustos ayında Ethereum’daki Geth yazılım istemcisinin kullanıcılarının bir hata bulunduktan sonra yazılımlarını yükseltmediği zaman olan buydu.

Londra hard fork’u olarak bilinen önceki ağ yükseltmesi, bir dizi değişiklik, özellikle de işlem ücretlerini madencilerden uzaklaştıran ve kimsenin erişemeyeceği bir cüzdana yönlendiren ve ETH’nin parasal genişleme oranını etkili bir şekilde azaltan Ethereum iyileştirme önerisi olan EIP-1559’u tanıttı.

Altair’de bu kadar sert bir şey yok ve ağın sıradan kullanıcılarını etkilemeyecek olsa da, Ethereum’un geleceğine doğru atılmış bir başka büyük adım.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Yakın Zamanda Piyasada Etki Bırakmak İsteyen En İyi DeFi ve NFT Projeleri

Bitcoin, cüdan

PayPal Bitcoin Varlığını Benimseyerek, Kriptoparaları Daha Da Yaygınlaştıracak mı?