içinde

Ethereum 2.0 Staking Nedir?

Ethereum, Bitcoin’den sonra en popüler ikinci kriptopara birimidir. Uzun zamandır beklenen Ethereum 2.0 standartına geçişte, birçok kişi geleceğin Ethereum için neler getireceğini merak ediyor.

Şimdiye kadar, önümüzdeki yıllarda Birleşik Krallık’taki Ethereum kumarhanelerinin görünümünün öncelikle olumlu olacağına inanmak için iyi bir neden var. Ancak; bu, ETH’nin piyasa değerindeki hakimiyetine, popülaritesine ve çevrimiçi değer hesaplamasına bağlıdır; ETH, ikincisinde Bitcoin’i geride bırakır.

Ethereum, geliştiricilerin dağıtılmış uygulamalar oluşturmasına ve yayınlamasına izin veren bir programlama diline sahiptir. Ethereum’un potansiyel uygulamaları neredeyse sınırsızdır. Bitcoin’den sonra en büyük ikinci kriptopara birimi Ethereum’dur; ancak Ethereum, herhangi bir algoritmik karmaşıklığın kodunu uygulama yeteneğini desteklediği için yapı olarak farklıdır. Ethereum, ilk evrensel blokzinciri platformu olarak kabul edildiği için dağıtılmış defter teknolojisinin geliştirilmesinde devrim niteliğinde bir adımdı.

Fiyatın, geçmiş performansa ve Ethereum blokzincirinin artan kabulüne dayalı olarak yukarı yönlü yörüngesini koruması bekleniyor. 20 milyar dolarlık sermayesi ve 12 milyar dolarlık günlük ticaret cirosu ile Bitcoin’den sonra ikinci sırada yer alıyor. Çoğu kişi, Ethereum’un ilk ve tek genel amaçlı blokzinciri olma durumu nedeniyle bir ETH atılımı bekliyor.

Ethereum 2.0

ETH 2.0’ı staking, bir ödül karşılığında belirli sayıda yayını çevrimiçi tutmak gibi görünüyor. Yaklaşım, günümüzde ETH 1.0 tarafından kullanılan fikir birliği algoritması olan Proof-of-Work’ten (PoW) ve önde gelen kriptopara birimi Bitcoin’den temel olarak farklıdır. PoW, en önemli bilgi işlem gücüne (madenciler) sahip olanlara blokları onaylama hakkı verir. Bu çalışma için yeni oluşturulan coinler ve işlem komisyonları şeklinde ödüllendirilirler. Bu, PoS’a kıyasla çok daha enerji yoğun bir ekstraksiyon yöntemidir. Madenciliğe çevre dostu bir alternatif olarak staking; zamandan, paradan ve emekten tasarruf sağladığından, bu anlamda gelecek PoS içindir.

Ayrıca, ETH 2.0, blokzincirindeki işlemlerin şimdi olduğu gibi sırayla her bir düğüm tarafından değil, gruplara bölünerek kontrol edileceği parçalama sunar. Bu durumda, bu kesirlerin her biri işleme için belirli bir validatore emanet edilecektir. Böylece hava, ağ ölçeklenebilirliği sorununu çözer ve komisyonlar düşerken işlemlerin hızı birçok kez artar.

Ethereum’daki komisyonların geçen yıl hızla arttığı ve öncelikle ünlü DeFi endüstrisinin gelişimini yavaşlattığı ortadadır. Gazın maliyeti genellikle gönderilen miktarı aştığında Ethereum tabanlı bir finansal uygulama kullanmak tamamen gerçekçi değildir. Bu nedenle, sharding, parlak bir geleceğe DeFi biletidir.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Baha Atakan Göze tarafından yazıldı.

Blockchain teknolojisi, kripto paralar ve yatırım enstrümanlarına ilgili işletme 3.sınıf öğrencisi .

Kripto

Yabancı Kripto Fenomenleri Bu Hafta Neler Konuştu? | 24 Aralık 2021

ABD Senatörü, 2022’de Bitcoin İçin Yasa Tasarısı Sunacak