in , ,

Ethereum 2.0 Güncellemesinin Dezavantajları Nelerdir?

Ethereum 1.0’dan Ethereum 2.0‘a geçiş bir çok yeniliği de beraberinde getirecektir. Hedeflenen değişimlerden en önemlileri ise Ethereum 1.0’ın en büyük sorunlarından olan “fikir birliği algoritması” ve “ölçeklenebilirlik”. Ancak böylesine büyük bir değişim sanıldığı kadar kusursuz ve avantajlı olmayabilir.

Rekabetçi Piyasa

Ethereum’un değişim süreci fazlar halinde gerçekleşecek ve bu yazının yazıldığı tarih itibariyle Ethereum, “Faz 0” güncellemesini tamamlamış ve “Faz 1” güncellemesini beklemektedir. Gelecek güncellemelerin tarihlerinin kesin açıklanmamasının ve her geçen gün bu durumun yarattığı belirsizlik, sözde “Ethereum-Killer” projeleri için büyük bir fırsat oluşturmaktadır.

Ethereum 2.0

Günümüzde Ethereum’a rakip olabilecek potansiyele sahip bir kaç blockchain projesi mevcuttur ve bu projeler her geçen gün daha da güçlenmektedir. Yukarıda bahsedilen değişim süreci ne kadar uzun olursa bu projelerin piyasadan daha büyük pay alma olasılığı da o kadar yükselir çünkü Ethereum, merkeziyetsiz finans projelerinin geliştirildiği/kullanıldığı tek blokzincir değildir.

Madencilerle olan Uyumsuzluk

Bilindiği gibi Ethereum 1.0 “Proof of Work” fikir birliği algoritmasına sahiptir ancak Ethereum 2.0 ise “Proof of Stake” özelliğini benimseyecek. Böylelikle madencilerin sahip olduğu sistemlerin bir önemi kalmayacak ve Ethereum için madencilik son bulacaktır. Tabi ki bu değişim fikri, özellikle madencileri oldukça rahatsız etmiş ve Ethereum 2.0 güncellemesinin hayata geçirilmesini yıllarca önlemişlerdir.

Fakat günümüzde Ethereum’un mevcut kapasitesinin, artan kullanıcı sayısına yetişmemesi ile birlikte oluşan sorunlar (yüksek gaz fiyatları ve işlem süresi) Ethereum’a olan talebin zamanla azalmasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle madenciler, Ethereum’a olan talebin azalmaması için bu güncellemeye razı olmuşlardır. Her ne kadar bu sorun, bir çözüme ulaşmış olarak görülse de, madencilerden kaynaklı yeni bir sorunun ortaya çıkma olasılığının göz ardı edilmemesi gerekmektedir.

 

Fiyat Dalgalanmaları

Yukarıda bahsedilen maddelerin sorunsuz bir şekilde aşıldığını varsayarsak, dikkate alınması gereken bir başka önemli dezavantaj daha var. Ethereum 2.0 için Ethereum’larını stake edenler veya etmeyi düşünenler, ETH fiyat dalgalanmasını hesaba katmalıdır. Stake ettikleri ETH’leri “Faz 1.5” aşamasına kadar geri alamayacakları için ETH fiyatının olası bir sert düşüşüne doğrudan mağruz kalacaklardır. Mevcut ETH’lerin çoğu stake edilmiş olsa dahi, piyasada dönen ETH’ler, fiyatları doğrudan etkileyebilecek güce sahiptir.

 

Ethereum 2.0 Stake Gelirlerinin Belirsizliği

Ethereum 2.0 stake gelirleri, ağa ne kadar ETH stake edildiği ile orantılı olarak değişmektedir. Stake edilen ETH sayısı arttıkça, potansiyel gelir azalmaktadır. Bu yazı yazılırken, mevcut bilgiler ışığında Ethereum 2.0 gelirleri yıllık %1.56 ile %15 aralığında herhangi bir değerde olabilmektedir.

Ethereum

Bu oldukça geniş bir aralıktır ve mevcut fiyat dalgalanmalarının da göz önünde bulundurulması durumunda, en kötü senaryoda negatif bir getiri sağlayabilir. (ETH adeti artmış olsa da toplam değer azalmış olabilir.) Ayrıca bu stake’lerden elde edilen gelirlerin vergilendirilip vergilendirilemeyeceği ise yine hesaba katılması gereken bir başka unsur olmaktadır.

Kaynak: Vaultoro, JP_Buntinx | Consensys.net

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Tuğhan Tokuş tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi "Ekonomi" mezunu ve Sacred Heart Üniversitesi "MBA" mezunuyum. Blokzincir teknolojisi ve merkeziyetsiz finans sevdalısıyım. Bir devrime şahitlik ediyoruz. Her devrimde öncüler ödüllendirilir veya idam edilir. Şüphesiz ki bu devrim çoktan başarılı olacağını kanıtladı...

Blockchain ve Kent Yönetimi

Bitcoin BTC

Kriptopara Piyasasına Yine Çin Darbesi: Bitcoin Ve Altcoinler Çakıldı!