Ethereum 2.0 Başladıktan Sonra Ethereum Madencilerine Ne Olacak?

Önümüzdeki zamanlarda Ethereum, ağın çalışma şeklini ve yeni ETH’lerin oluşturulmasını temelden değiştirecek büyük bir yükseltmeden geçecek.

Ethereum

Ethereum, Bitcoin gibi şu anda yeni kripto varlıkları birimleri oluşturmak ve dağıtmak için “madencilik” adı verilen enerji yoğun bir süreçte kullanıyor. Dünyanın dört bir yanından bunun gerçekleşmesine yardımcı olan, madenciler olarak adlandırılan binlerce insan, bilgi işlem sorunlarını çözmek ve ağın yerel kripto varlık birimi olan ETH kazanmak için milyonlarca dolar değerinde makine işletiyor.

Önümüzdeki yıllarda Ethereum, ağın çalışma şeklini ve yeni ETH’lerin oluşturulmasını temelden değiştirecek büyük bir yükseltmeden geçecek. Yani, Ethereum madenciliği geçmişte kalacak. Peki tüm Ethereum madencilerine ne olacak?

Kanıt

Bitcoin whitepaper’ı 2008 yılında yayınlandığında, merkeziyetsiz bir ağa para göndermek için güvenli hale getirmenin bir yolu olarak kriptografik bir konsept ödünç aldı: İş Kanıtı. 2015 yılında tanıtılan Ethereum blok zinciri, aynı fikir birliği protokolünü kullanır. Kısacası, bilgisayarların her zaman işlemler ve veritabanının durumu üzerinde anlaşmasını sağlamanın bir yoludur. Bu, ağı fonların birden çok kez harcanmasına neden olabilecek saldırılardan korur. Algoritma işin kanıtı olsa da, Ethereum Vakfı, “Madencilik ‘işin’ kendisidir. Zincire geçerli bloklar ekleme eylemidir.” Bu bilgi işlem gücünü kullanma işi çok fazla elektrik tüketiyor, bu da çevreci grupların genellikle kripto varlıklarına yönelttiği bir eleştiri.

Ethereum

Ethereum’un çekirdek geliştiricileri, ağın fikir birliği protokolünü İş Kanıtı’ndan (PoW) çok daha büyük işlemlere izin verirken önemli ölçüde daha az güç kullanan Hisse Kanıtı’na (PoS) değiştirmek için çalışıyor. Ethereum 2.0 olarak adlandırılan bu ağ, insanların tokenlerini rehine vererek güvenliği sağlayacak. Depozitolar kötü veya yetersiz aktörlerden çekildiği için saldırılar önlenebilecek. Ethereum çekirdek geliştiricisi Tim Beiko’ya göre, mevcut PoW zinciri PoS zincirine “birleştiğinde” ve Ethereum 2.0’ı ciddi bir şekilde başlattığında, ki bu yıl sonundan önce olabilir, madencilik etkin bir şekilde kapatılır. Madenciler diğer zincir kaynaklarına yöneleceklerdir.

Birleştirme

Kripto para madenciliği yapan ve YouTube kanalı BitsBeTrippin’in sunucusu olan Michael Carter, “birleşme” öncesinde madencilikte büyük bir düşüş öngörmüyor. Yüksek fiyat ve yüksek hacim, yüksek fiyat ve düşük hacim vb. gibi 10 farklı senaryo kullanarak Ethereum madenciliğinin karlılığını önümüzdeki aylarda hesaplayarak sayıları değerlendirdi. Genellikle Ethereum’un değerler sisteminin bir destekçisi olmasına rağmen, başka bir zincir daha karlı hale gelirse madencilik kaynaklarını değiştirmeye hazır olduğunu ifade etti.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

 

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

kriptopara, Bitcoin

Kriptopara Piyasasında Haftaya Pozitif Bir Açılış Yaptık

kriptopara

Avrupa Futbol Şampiyonası’nın Sonu Kriptopara Sektörü İçin Boğa Göstergesi Olabilir