içinde ,

ETH Boğası mı Geliyor? Triple Halving ETH Fiyatını Nasıl Etkileyecek?

Ethereum (ETH), Merge ile Triple Halving olarak adlandırılan bir fenomeni deneyimlemek üzere. Bu yazıda bunun ne olduğu ve dijital varlığa nasıl yansıma gösterebileceğini derledik. 

Halving, madencilere verilen Bitcoin (BTC) miktarını dört yılda bir yarı yarıya otomatik olarak azaltan Bitcoin algoritmasındaki bir kavramı ifade eder. Bu şekilde, Bitcoin ihracı düşürülüp dijital varlığın üzerinde deflasyonist bir baskı yaratılması hedeflenir. Bu da madencilerin Bitcoin üzerindeki satış baskısını azaltılır. Sonuç olarak Bitcoin arzı düştüğü için dijital varlığın fiyatı artar. Tarihsel olarak Bitcoin Halving, boğa döngülerinin başlamasıyla doğrudan ilişkilidir.  

Buna karşılık PoW kapsamında ETH ihracı farklı bir modelde işliyor. Madenci ödülü (başka bir ifade ile Ethereum ihraç oranı), algoritmik olarak azaltılmaz. Bunun yerine topluluk tarafından kabul edilen yazılım güncellemeleri aracılığıyla gerçekleştirilir. 

Günde yaklaşık 6500 yeni Ethereum bloğu çıkarılıyor, yani yaklaşık 13 bin adet ETH piyasaya sürülüyor ve madencilere ödeniyor. Bu oranlarda, ETH arzı yılda yaklaşık %4,3 oranında artıyor.

Triple Halving’e Detaylı Bir Bakış

Merge, Ethereum’u, miner secured bir ağdan validatör secured bir PoS ağına çeviriyor. Validatör secured bir ağ, özel donanım ve yüksek enerji yerine ağı korumak için sermaye ve ceza içerikli oyun teorisinden yararlandığı için enerji tüketimini %99 oranında azaltacak. 

Validatör’ler daha az enerji tüketeceğinden dolayı ağ, insanları teşvik etmek için daha düşük blok ödülleri ödeyebilir. Yani Yıllık ETH ihracı, Merge sonrasında %4,3’ten, %0,4’e kadar düşebilir. Şu anda günde 15 bin adet ETH ihraç ediliyor, Merge sonrası bu rakam 1.500 adete düşebilir. Bu şekilde, madencilerin ETH satış baskısı 10 kat azalabilir. Bu değişiklik, bir “mine and dump” ekonomisinden bir “stake and re-stake” ekonomisine geçişi işaret ediyor olabilir. 

EIP-1559, her işlem ücretinin bir kısmını yakan (burning) bir yazılım güncellemesidir. EIP-1559, Ağustos 2021’deki Londra Hard Fork sırasında yayınlandı. Dolayısıyla bu özellik Merge sonrası Ethereum arzında ve ihracındaki düşüşte bileşik bir etki olarak hareket edecek. 

Staking, Merge sonrası ağın güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak için ETH’nizi bir validatör’e sağlama eylemi olarak ifade edilebilir. ETH’nizi bir validatör ile stake ettiğiniz ve ağın güvenliğini sağlamaya yardımcı olduğunuz için size block reward verilir. Mevcut öngörülen gelir oranı yaklaşık %4 APY civarındadır ancak MEV ödüllerinden dolayı bu oran daha yüksek olabilir.

Henüz Merge geçekleşmemesine rağmen şu anda bir validatör ile ETH’nizi stake edip getiri elde etmek mümkündür. Şu anda ETH’nin tüm piyasa değerinin yaklaşık %10’u stake edilmiş durumda. 

Ethereum

Peki Merge’den hemen sonra insanların ETH’lerini unstake etme ihtimali yok mu? Hayır. ETH çekme işlemi şu aşamada uygulamada değil. Bu uygulama, Megre’ün ardından 6 ile 12 ay arasında yapılması planlanan bir güncellemeyle eklenecek. Ayrıca günlük çekme işlemlerinin de sıraya alınarak uygulanması planlanıyor. 

Özetle, staking’den getiri elde etmek için dijital varlığınızı bir validatör ile stake etmeniz gerekecek. Hemen unstake yapılamayacağı için büyük bir ETH arzı kilitlenmiş olacak. Bu da dijital varlığın arzını düşüren üçüncü faktör olacak.

Sonuç olarak Triple Halving’i oluşturan bu üç faktör, ETH’yi Merge sonrası daha kıt bir varlık haline getirebilir. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Aptos (Aptos Coin) Nedir?

Mina Protocol (MINA) Nasıl Stake Edilir?