in ,

ETH Balinalarının Portföyünde Neler Bulunuyor?

Kripto piyasası balinalardan geniş ölçüde etkileniyor. ETH balinaları hangi varlıkları tutmayı tercih ediyor?

Düzenlemeler, döngüler, veri akışı, belirsizlik gibi faktörlerin yanı sıra, balinaların faaliyeti de kripto paraların yönünü etkiler. Önde gelen 100 Ethereum (ETH) balinasının işlemlerini ve pozisyonlarını takip eden analitik portalı WhaleStats verilerinden yararlanarak bu yazımızı sizler için derledik.

Buna göre önde gelen 100 ETH balinasının tuttuğu 10 kripto varlık şu şekilde bulunuyor;

Kaynak: WhaleStats

Ethereum balinaları milyonlarca dolar değerinde dijital varlığı portföylerinde tutuyor. Yukarıda da görmüş olduğu üzere liste başında ETH bulunuyor. Sonrasında ise iki stablecoin sıralamayı paylaşmış. Bir zamanların gözde meme coin’i Shiba Inu tarafında ise kan kaybı devam ediyor.

Birkaç hafta öncesine kadar Shiba Inu, Ethereum balinalarının portföyünde tuttuğu önde gelen dijital varlıklardan biriydi. Bu dönemde ilk 100 ETH balinası yaklaşık 440 milyon dolarlık SHIB tutarken meme coin, balinalar arasında %14 hakimiyete sahipti.

An itibarıyla ETH balinaları 145 milyon dolarlık Shiba Inu tutarken meme coin’in balinalar arasındaki hakimiyeti de %5’e kadar geriledi. Satışların ardından Shiba Inu, listenin beşinci sırasında bulunuyor. Daha net bir tablo için balinaların, ETH hariç tüm token’ların toplam dağılımını inceleyebilirsiniz.

Kaynak: WhaleStats

TerraUSD’nin depeg olmasından sonra USDT, ETH balinalarının güvenini kaybetti. Ancak piyasanın en değişken dönemlerinden bazılarını yenmek için istikrarına ve esnekliğine tanık olduktan sonra USDT, kripto balinaları arasında kaybettiği itibarını geri kazanmayı başardı.

Piyasadaki en büyük ikinci stablecoin olan USDC, Terra çöküşüyle birlikte ETH balinaları arasında popüler hale geldi. Başlangıçta USDT, UST’nin çöküşünden sonra milyarlarca dolar kayıp yaşadı, buna paralel USDC, ETH balinaları arasında oldukça popüler hale geldi. Son veriler hala USDC’nin ETH balinaları için tercih edilen bir dijital varlık olmaya devam ettiğini gösteriyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

KYVE Network Nedir?

Trust Wallet’ta BNB Nasıl Stake Edilir?