in

ETH 1.0’dan ETH 2.0’a Geçiş

Ethereum 2.0

Ethereum ağının, mevcut Ethereum Classic blockchain’den en sonki zincir yükseltmesi ETH 2.0’a geçtiğine dair herhangi bir haber yok. Bu durum, birçok kullanıcının validator olmak için mevcut stake’lerini ETH 1.0 platformundan ETH 2.0’a taşımaya çalışmasına yol açtı.

ETH 2.0, kullanıcıların blockchain’in işleyişi üzerinde büyük bir etkiye sahip olmalarını ve ETH 2.0 nihayet çalışır duruma geldiğinde blockchain’e yeni bloklar önerme fırsatı verecek.

ETH 2.0 yükseltmesinin yılın ilk veya ikinci çeyreğinde gerçekleşmesi bekleniyor. Bununla birlikte, Ethereum ağının ETH 2.0’ı geri çektiğini açıklamasıyla birlikte yakın zamanda bir gelişme yaşandı. Peki, bu durum ne ifade ediyor?

Ethereum ağı, kullanıcılar arasında yaşanabilecek kafa karışıklığını önlemek için ağı yeniden markalaştırma kararı aldı. ETH ağı, ‘ETH 1.0’ ve ‘ETH 2.0’ terminolojilerini resmi olarak geri çekti. Bu yeniden markalaştırma kararının, iki terim arasındaki mevcut veya gelecekte yaşanabilecek karışıklıkları önlemeye yönelik olduğu bildirildi. Ayrıca; bu kararın, kullanıcıları sömürmek için bu tür fırsatlardan yararlanmak isteyebilecek dolandırıcıları caydırmaya yönelik olduğu söyleniyor.

Ağ, 24 Ocak 2022 yayınlanan bir blog yazısı aracılığıyla, ETH 1.0’ın artık “execution layer (yürütme katmanı)” olarak adlandırılacağını; ETH 2.0’ın ise “consensus layer (konsensüs katmanı)” olarak anılacağını açıkladı. İsimleri şu an farklı olsa da ETH 1.0 ve ETH 2.0 birlikte Ethereum olarak anılacak.

Yürütme katmanı, ETH blockchain’inde çalışan, mevcut PoW protokolünün temsilcisidir. Beacon chain (işaret zinciri) tarafından yedeklenecek olan PoS protokolüne geçiş şu anda devam ediyor. Bahsedilen bu geçiş, şu anda konsensüs katmanı olarak bilinen iki blockchain birleştirildikten sonra gerçekleşecek. Bu birleşmenin Haziran 2022’de gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

Kullanıcıların birer validator olarak nitelendirilebilmeleri için konsensüs katmanında 32 ETH stake etmeleri gerekiyor. Bu yükseltme, ağın ölçeklenebilirliğini artıracak, işlem ücretlerini düşürecek, ağ hızını arttıracak ve blockchain’in güvenliğini arttıracaktır.

Yeniden Markalaştırma Kararının Arkasındaki Nedenler

ETH ekibi, yayınladıkları blog yazısında yakın zamanda kullanılmayacak terminolojilerin yeni kullanıcılar üzerinde kafa karışıklığı yaratacağı konusundaki endişelerini dile getirdi. Kullanıcılar, yanlış bir düşünceye kapılarak ETH 2.0’ın piyasaya sürülmesinin, ETH 1.0’ın artık olmayacağı anlamına geldiğini düşünebilirler. Ekibe göre; yükseltmenin ardından iki kavram, kolektif Ethereum ağının çalışmasında birlikte rol alacak.

Diğer bir ana neden ise kullanıcıları panikletmek ve onları stake’lerini ETH 1.0’dan ETH 2.0’a aktarmaları gerektiğine ikna etmek için terimlerin sonundaki 1 ve 2 rakamlarından yararlanabilecek kötü niyetli kişilerin dolandırıcılıklara karşı korunmasıdır. Çünkü, bu durum fon kaybına yol açabilir.

Kaynak

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Bitcoin ATM’leri Yasa Dışı İlan Edildikten Sonra Kapanmaya Zorlandı

kripto

Geçtiğimiz Haftanın En Çok Artış Gösteren Coinleri