in ,

Estonya’dan Kripto Yasağı Açıklaması

Estonya’da kripto para işlemleri devam edecek.

Estonya Ekonomi Bakanlığı, kara para aklama karşıtı yasa kapsamında kriptoparaların ticaretine yasak geleceği konusundaki söylentilerin safsata olduğunu belirtti.

Estonya Maliye Bakanlığı Pazar günü yaptığı açıklamada, sanal varlık hizmet sağlayıcıları (VASP’ler) için yeni taslak mevzuatın müşterilerin kripto sahibi olmasını veya ticaretini yasaklamayacağını, ancak VASP’ler için önerilen gereksinimlerin, yüksek sermaye gereksinimleri de dahil olmak üzere merkeziyetsiz cüzdan yaratıcıları için geçerli olabileceğini söyledi.

Pazar günkü açıklama, önerilen yasa tasarısının merkeziyetsiz finansı (DeFi) ve non-custodial cüzdanları etkin bir şekilde yasaklayacağına dair haberlerin yayılmasından sonra geldi. Non-custodial bir cüzdan, kullanıcılara kriptoparalarının ve özel anahtarlarının tam sahipliğini verir.

Estonya Maliye Bakanı Keit Pentus-Rosimannus yaptığı açıklamada, tasarının özellikle anonim hesapların oluşturulmasını azaltmak için VASP’ler için kara para aklamayla mücadele (AML) gerekliliklerini sıkılaştırmak için tasarlandığını söyledi. Onaylanırsa, yeni yasa uyarınca, Estonya VASP’lerinden hesap veya cüzdan sunarken müşterilerini tanımlamaları istenecek. Açıklamada, şu cümlelere yer verildi:

“Bu, mevzuatın müşterilerin sanal varlıklara sahip olmasını ve bunların ticaretini yapmasını yasaklayacak herhangi bir önlem içermediği ve müşterilerin özel anahtarlarını cüzdanlarla paylaşmalarını hiçbir şekilde gerektirmediği anlamına geliyor” 

Pazartesi günü bakanlık, önerilen yasa tasarısı hakkında sıkça sorulan soruları ele alan bir bilgi sayfası da yayınladı. Bakanlığa göre, önerilen yasa tasarısı, Estonya’nın VASP’leri düzenlemeye ilişkin Mali Eylem Görev Gücü (FATF) kılavuzuna verdiği yanıttır.

Maliye Bakanlığı Sözcüsü Märt Belkin, CoinDesk’e gönderdiği bir e-postada, “Aslında, teklifler teknolojiden bağımsızdır. Belirli teknolojileri değil, sağlanan hizmetleri düzenleriz. Amaç, bir finansal hizmetle aynı işlevleri yerine getirdikleri sürece VASP’leri düzenlemektir” dedi.

Yayın, 2017 yılında VASP’leri lisanslamaya başlayan Estonya Mali İstihbarat Birimi’nin (FIU), kripto hizmet sağlayıcıları için ilk lisanslama gereksinimleri konusunda çok yumuşak söyledi. 2020’de FIU, Estonya ile zayıf bağlantılarını gerekçe göstererek 1.000’den fazla kripto firmasının lisanslarını geri çekti. Yeni yasaya göre, Estonya lisanslı bir VASP’nin Estonya’da faaliyet göstermesi veya ülkeyle “kanıtlanabilir bir bağlantısı” olması gerekiyor.

Kriptopara, Bitcoin

Yeni yasa tasarısı ayrıca VASP’ler için daha fazla sermaye gereksinimleri önermektedir. Sağlanan hizmetlere bağlı olarak, VASP’lerin artık minimum 125.000 € (yaklaşık 141.000 $) veya 350.000 € (yaklaşık 395.000 $) tutarında bir asgari sermayeye sahip olması gerekecektir. Karşılaştırma için, mevcut minimum 12.000 € veya 13.500 $ civarındadır.

Bakanlığa göre, VASP’lerin kullanıcılardan tanımlayıcı veya müşterinizi tanıyın (KYC) bilgileri toplaması gerekliliği yeni değil ve mevcut 2020’de anonim sanal hesap açma yasağına dayanıyor.

Açıklamada, “Önerilen kurallar bir Estonya lisanslı VASP aracılığıyla kurulmamış özel cüzdan kullanıcıları için “doğrudan geçerli değildir”. Bireyler gözetimsiz cüzdanları hala özgürce kullanabilir” dendi.

Bakanlık, önerilen mevzuatın, kripto borsaları, ihraççılar ve ICO’ları kolaylaştıran bazı platformlar gibi hizmet sağlayıcıları içeren bir VASP’nin FATF tanımını kullandığını açıkladı. Yeni FATF yönergelerine göre, gözetimsiz cüzdanlar da dahil olmak üzere merkeziyetsiz uygulamalar da yeni bir VASP tanımına girebilir.

DeFi

FATF kılavuzu, DeFi uygulamalarının kendilerinin VASP olmadıklarını açıklığa kavuşturuyor, ancak DeFi düzenlemelerinde “oluşturucular, sahipler ve operatörler veya kontrolü veya yeterli etkiyi sürdüren diğer bazı kişiler”, FATF’nin bir VASP tanımına girebileceğini söylüyor.

“Teknik geliştiriciler genellikle hizmet sağlayıcı olarak kabul edilmez. Ancak, hizmet sağlayıcıyı belirlemek zorsa – örneğin, hizmet merkezi değilse – hizmet koşulları üzerinde kimin en fazla kontrole sahip olduğunu belirlemek için birkaç gösterge dikkate alınmalıdır. Bu tür bir gösterge, hizmeti sağlamaktan kimin parasal olarak yararlandığını bulmaktır” dedi.

Bakanlık, hiçbir hizmetin yasaklanmayacağını yineleyerek, “Estonya’da bu tür hizmetleri sağlamak isteyen” kuruluşların AML kurallarına uyması gerektiğini de sözlerine ekledi. Tasarının şimdi Parlamentodan geçmesi gerekiyor ve muhtemelen 2022’nin ilk yarısında yürürlüğe girecek.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için Telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Umut Yazıcı tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı anadalı ve Ekonomi yandalı mezunu. Eser çevirmeni. Blockchain ve kriptoparalar konusunda kendini geliştirmeye çalışıyor.

Lithium Finance

Lithium Finance Pre-Staking Ödül Programında Güncelleme

Bitcoin

Bitcoin’de Düşüşler Devam Edecek mi?