in ,

Eski SEC Komisyon Üyesi XRP (Ripple) Hakkında Konuştu!

Kripto para topluluğu, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) geçtiğimiz günlerde Ripple’a (XRP) ve iki yöneticiye karşı dava açmasının ardından Ripple Labs ve token varlığı XRP’ye ne olacağı konusunda son derece meraklı. 25 Aralık’ta, büyük kripto para borsası Bitstamp, ABD’li kullanıcıları için XRP işlemlerinin askıya alınacağını duyurmuştu. Eski bir SEC Komiseri, davanın masum üçüncü şahıslar için milyarlarca dolar zarara yol açacağını düşünüyor.

Kripto sektöründe en sıcak konulardan biri, tüm zamanların en yüksek rekorlarının kırılmasının yanı sıra, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından Ripple Labs’a karşı açılan son davadır. SEC’in dava açtığını açıklamasının ardından, üç borsa (OSL, Crosstower ve Beaxy), Bitwise Asset Management fonunun yanı sıra XRP desteğini bırakmaya karar verdi. SEC tarafından bir süre önce Ripple’a 1,2 milyar dolarlık menkul kıymet davası açılmış ve şirketin menkul kıymet yasalarını ihlal ettiği belirtilmişti. XRP fiyatı bu dava haberinden sonra %60’dan fazla değer kaybetmişti. 25 Aralık 2020 tarihinde ise Lüksemburg merkezli Bitstamp kripto para borsası, tüm ABD müşterileri için XRP hizmetlerini durduracağını duyurdu.

SEC’in Bu Hamlesi Masum XRP Yatırımcılarına Zarar Verecek

ABD’nin en üst finansal regülatörü SEC bünyesinde de sular durulmuyor. Ripple (XRP) hakkında açtığı dava ile yılın son günlerinde tam anlamıyla XRP’yi piyasadan silen SEC başkanı Jay Clayton’ın istifası, şu an gündemin en çok konuşulan konularından birisi oldu. Normal görev süresi Haziran 2021’e kadar devam edecek olan SEC Başkanı’nın istifası tamamen politik sebeplere dayandığı belirtiliyor. Bu kararın arkasında Joe Biden’ın büyük şirketlere yüklü vergiler getireceğini açıklaması ve Clayton’ın daha önce de Demokrat kesimin tepkisini çekmesi, istifanın geleceğinin ayak sesleriydi.

Ripple davası konusunda eski bir SEC komisyon üyesi olan Joseph Grundfest Jay Clayton’a bir mektup yazdı. Yazılan mektuba göre, Grundfest’in Ripple davasının “eşi görülmemiş” olduğunu ve “acil yaptırım eylemini zorunlu kılan acil bir neden olmadığını” söylediği iddia ediliyor. İddia’ya göre mektupta şu ifadelere yer veriliyor:

“Nihai çözüme bakılmaksızın basitçe bir eylem başlatmak, masum XRP yatırımcılarına telafi edilemez zararlar verecektir. SEC’in böyle bir karar almasının öğrenilmesinin ardından, aracılar ilgili yasal riskler nedeniyle XRP’de işlem yapmayı bırakacaktır. Likiditede ortaya çıkan azalma, XRP’nin değerinin düşmesine neden olacaktır.”

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Bitcoin (BTC) Rekor Üstüne Rekor Kırıyor!

Yeni Başlayanlar İçin ICO Nedir? ICO Yatırımı Nasıl Yapılır?