in

Eski OpenSea Çalışanı Insider Trading Nedeniyle Tutuklandı

Adı insider trading skandalına karışan sonra OpenSea eski ürün müdür Nate Chastain, New York’ta tutuklandı. Eski ürün müdürü Haziran-Eylül 2021 arasında OpenSea ana sayfasında piyasaya sunulmadan önce 45 NFT’yi gizlice satın almakla suçlandı.

Kısaca Insider trading, yatırım araçlarının değerini etkileyebilecek henüz halka açıklanmamış bilgilerin menfaat sağlamak amacıyla kullanılıp, haksız şekilde yarar sağlanması olarak açıklanabilir.

ABD Adalet Bakanlığı, Nate Chastain’i, NFT’ler hakkında gizli bilgilerin ticaretini yapmakla bağlantılı olarak elektronik dolandırıcılık ve kara para aklama ile suçladı. İddiaya göre sanık, kar elde etmek amacıyla platformda hangi NFT projelerinin yer alacağına dair gizli ticari bilgileri kullanmıştı. ABD Adalet Bakanlığı, Chastain’in New York’ta tutuklandığını açıkladı. Her iki suçlamanın da maksimum hapis cezası 20 yıl olarak uygulanıyor. 

Hangi NFT’lerin piyasaya sürüleceğine dair önceden bilgi sahibi olan Chastain, yaptığı işlemlerle hacim ve fiyat artışına yol açıyordu. Eski ürün müdürü önce NFT’leri satın aldı, ardından platformda listelendikten hemen sonra birkaç katı fiyatına satarak kar sağladı. Sanık, OpenSea’deki anonim dijital para cüzdanlarını ve hesaplarını kullanarak sahtekarlığını bir süreliğine gizlemeyi başardı. 

ABD Adalet Bakanlığını temsil eden avukat Damian Williams “NFT’ler yeni olabilir, ancak bu tür suçlar yeni değil. Nath Chastain, gizli ticari bilgileri para kazanmak amacıyla kullanarak OpenSea’ye ihanet etti. Bugünkü suçlamalar ABD Adalet Bakanlığı’nın, ister borsada ister blok zincirinde gerçekleşsin, insider trading’e karşı kararlılığını gösteriyor.” dedi. 

FBI’dan “Blockchain destekli, NFT’ler gibi yeni yatırım araçlarının, güvenlik açıklarını kendi kazançları için kullanacak olanlar mevcut. FBI, piyasayı bu şekilde manipüle edenleri agresif bir şekilde takip etmeye devam edecek.” açıklaması geldi. 

OpenSea sözcüsü ise “Nate’in davranışını öğrendiğimizde soruşturma başlattık ve sonunda ondan şirketten ayrılmasını istedik. Davranışı, çalışan politikalarımızı ihlal ediyordu, temel değerlerimiz ve ilkelerimiz ile doğrudan çelişiyordu.” açıklamasında bulundu. 

NFT’lerin artan popülaritesi ile birlikte, rug pull ve insider trading gibi bu alanda artan sayıda suç, küresel ölçekte yasa yapıcıların dikkatini çekmeye başladı. 

Kripto paralar ve NFT alanlarıyla ilgilenen avukatlara göre, Chastain’ine yönelik atılan bu adım, NFT’lerle ilgili yeni bir yaptırım eylemi dalgasının başlangıcı olabilir. Avukatlar, NFT piyasasında tüketici güveninin daha sıkı düzenlemelere tabi olabileceğini belirtirken, ABD hükümetinin artık NFT piyasasını görmezden gelmediğini düşünüyorlar.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

2022’de Takip Edilmesi Gereken 5 Layer-2 (L2) Kripto Projesi | Bölüm 1

CoinOxs Safe Nedir?