in ,

Eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried Kimdir?

kripto

FTX’in çöküşü kripto para piyasasını bir süredir olumsuz etkiliyor. Bugün sizlerle birlikte FTX’in eski CEO’su Sam Bankman-Fried’ın kim olduğunu inceleyeceğiz. 

6 Mart 1992’de Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde dünyaya gelen Sam Bankman-Fried, Massachussetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) fizik ve matematik eğitimi aldı. Genç girişimci, derslerinden ziyade öğrenci yurtlarındaki deneyimlerinin kendisi için eğitici olduğunu ve daha sonra onu başarıya taşıdığını söylüyor. 

Bir süre New York’taki Jane Street ticaret firmasında hisse senedi ticareti ile uğraşan Bankman-Fried, sıkılıp daha sonra Bitcoin ile ilgilenmeye başladı ve 2017’de kripto ticaret şirketi Alameda Research’ü kurdu. Kurulduktan tam bir yıl sonra Alameda’nın günlük kazancı 1 milyon dolar civarındaydı. Daha sonra Bankman-Fried ve ekibi, yatırımcılar için gelişmiş seçenekler sunan bir kripto para platformu olan FTX’i piyasaya sürdü.

Bankman-Fried, ikinci şirketi FTX’i kurduktan sonra resmi olarak 2021 yılında adını milyarderler listesine yazdırdı. Bu süreçte FTX büyüyerek dünyanın en büyük borsalarından biri haline geldi ve günde 10-15 milyar dolarlık işlem gören endüstri devlerinden biri oldu. Bu yılın başlarında FTX, 32 milyar dolar değerine ulaşmıştı. Zamanının çoğunu ofiste geçirdiğini ve genelde ofiste ekibinin yanında bir armut koltuğun üzerinde uyuduğunu söyleyen Bankman-Fried, en çok Twitter’daki takipçilerine kendi yaşamı ve başarısı hakkında paylaşımlar yapmaktan hoşlanıyordu. 

Sam Bankman-Fried, FTX borsası ve Alameda Research çöküşü yaşanmadan önce kripto endüstrisindeki en zengin insanlardan biriydi. 30 yaşında büyük bir siyasi bağışçı olmuştu ve bu şekilde kendine ABD gündeminde daha fazla yer buldu. FTX krizinin yaşanması ve borsanın çökmesiyle birlikte Sam Bankman-Fried FTX’teki görevinden istifa etti. 

FTX Neden İflas Etti? 

CoinDesk sitesinde çıkan bir haber, Alameda Research’ün bağımsız olmadığını ve büyük ölçüde kardeş şirketi FTX’in yerel varlığı olan FTT token’a dayandığını öne sürüyordu. Bu haberin ardından Binance kurucusu Changpeng Zhao, Twitter üzerinden paylaştığı bir gönderi ile 7,5 milyon takipçisine, şirketinin Alameda’nın bilançosunun sızması sonrasında FTT varlıklarını satacağını duyurdu. Bu duyuru üzerine panik yapan yatırımcılar FTT pozisyonlarından ayrılmaya başladılar. Sam Bankman-Fried şirketi kurtarmak için fon arayışına girdiğinde Binance, FTX’i satın alma kararı aldı. Daha sonra Binance yaptığı resmi bir açıklama ile “kötüye kullanılan müşteri fonları ve soruşturma iddialarının” sonucunda FTX’i almaktan vazgeçtiklerini duyurdu. Bu gelişmeden bir gün sonra da FTX iflas etti ve Bankman-Fried Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

Bu noktaya geldiğimiz için çok üzgünüm, umarım işleri düzeltmenin bir yolunu bulabiliriz. Unarım bu, tüm olanlara bir miktar şeffaflık, güven ve denetim getirebilir.

Sam Bankman-Fried’ın istifa etmesinin ardından CEO’luk görevine John J.Ray getirildi. John Ray, daha önce ABD’nin en büyük doğal gaz satıcısı olan enerji devi Enron’un iflasında enkazı temizlemek için göreve getirilmişti.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Crypto Mario tarafından yazıldı.

En Hızlı Blockchain Olmayı Hedefleyen Quai Network Nedir?

BNB Nasıl Stake Edilir?