in , ,

ERC-721 Nedir?

ERC-721, mevcutta milyarlarca dolar değerinde NFT’yi destekleyen Ethereum ekosisteminin bir parçasıdır. 

ERC-721 öncesinde kripto paralar, altın ve dolar gibi hisse senedi olarak işlev görmekteydi. Bununla birlikte değişen sistemde, doğrulanabilirlik ve benzersiz içerik oluşturma gibi fırsatları ortaya çıktı.

ERC-721 Nedir?

ERC-721, Ethereum’daki bir NFT standardıdır. İlk zamanlarda ERC-20 ile bağlantılı olarak ele alınırken şu an sistemin başında gelmektedir. Bununla birlikte Ethereum’un iyileştirme süreciyle başlayan bu yolculuğun başında Dieter Shirley gelmektedir. Bu token standardının piyasaya sürülmesinde önayak olan kişiler William Entriken, Dieter Shirley, Jacob Evans ve Nastassia Sachs’tır. Tarihçesine bakıldığında ise;

  • Eylül 2017 – Dieter Shirley, EIP721’i tanıttı.
  • Aralık 2017 – CryptoKitties Ethereum ağını tıkayarak yavaşlamasına sebep oldu.
  • Aralık 2017 – OpenSea piyasaya giriş yaptı.
  • Haziran 2018 – Nihai olarak kabul aldı.
  • Mayıs 2019 – Nike, standardını kullanan bir patent aldı.
  • Şubat 2020 – Decentraland piyasaya girdi.
  • Mart 2021 – Beeple’ın Christie’s müzayede evinde, 69.3 milyon dolarlık satışı gerçekleşti.
  • Aralık 2021 – 2021’de NFT satışları 25 milyar dolara ulaştı .

Ekip Ethereum’a yeni standartlar getirmek amacıyla EIP – Ethereum Improvement Proposals’ı ortaya attı. Bununla birlikte EIP’in ERC’ye dönüşümü ise kabul sürecinden geçmektedir. Gönderilen bir EIP, inceleme sürecinden geçtikten sonra kabul alırsa EIP, Ethereum uygulamaları için bir standart olan bir ERC – Ethereum Request for Comment haline gelir. Bu kadar özel olarak ele alınan ERC’nin sırrı ize benzersiz olması.

ERC-721 Standardı ile NFT Nasıl Üretilir?

2021’in başlarında başlayan NFT popülerliği ile ERC-721 NFT’leri, aynı temel şablonu veya temel kodu izleyen Solidity gibi bir akıllı sözleşme programlama dilinde bir kod parçası yazılarak oluşturulur. Bununla birlikte ERC-1155’ de diğer NFT’leri desteklerken, tüm büyük Ethereum uyumlu cüzdanlar, ERC-721 standardını destekler.

ERC-721 NFT’lerin en yaygın kullanımı günümüzde dijital sanat alanındadır. Kullanıcılar bu NFT’leri sanatçıları desteklemek, yatırım yapmak, ticaret yapmak veya sadece sanatı sevdikleri için satın almak gibi çeşitli nedenlerle satın alır. 

Bunlara ek olarak, ERC-20 gibi diğer standartlarla kıyaslamaya gidildiğinde, ERC-721 sınırlı işlevselliğe sahiptir. Bununla birlikte, kripto para birimleri blok zincirinde çok fazla yer kaplar. Bu sebeple, ağ tıkanıklığı gibi problemler yaşanabilir. Bu durumda yüksek işlem ücretlerine yol açar. Fakat genel anlamda bakıldığında ERC-721, NFT’lerin çoğalması ve kullanım örnekleri için zemin hazırladı. Mevcutta ise benzersiz olan her şeyi simgeleştirmeye yardımcı olmaya yönelik ilerlemektedir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için Telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız. 

Emine Akbayır tarafından yazıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi, Şehir ve Bölge Planlama bölümü mezunu.

Trust Wallet Özel Token Nasıl Eklenir?

CEEKLAND Nedir?