in

EQIFI Nedir? Bankacılık ve Finans Sektöründe DeFi Rüzgârı

Eqifi

Bu makalede EQIFI projesi ve EQX tokeni hakkında bazı bilgileri siz değerli okuyucularımızla paylaşmak istiyorum. EQIFI nedir, bankacılık ve finans sektörüne kazandıracağı DeFi işlevselliğinin önemi nedir, EQIFI bu projesiyle neyi amaçlamaktadır, bankacılık ve finans sektöründe yeni bir devrimin öncülüğünü üstlenebilirler mi? 

Brad Yaşar ve Jason Blick, merkeziyetsiz finans (DeFi) ve geleneksel finans arasındaki köprüyü kurma konusunda önemli bir yola baş koydular. Merkeziyetsiz finans dünyası veya kısaca DeFi, son üç yılda büyük ölçüde büyüme katetti. Bir yıl önce, DeFi protokollerinde yalnızca 1,25 milyar dolarlık “toplam değer kilitli” (TVL) vardı. Bugün bu rakam 70 milyar dolara yakın rakamlara ulaştı.

DeFi

Bu muazzam büyüme tüm finans sektöründe büyük bir etki yarattı. Bu büyümenin büyük çoğunluğu perakende yatırımcılar tarafından yönlendirildi. Bu yatırımcılar önemli miktarda sermayeyi kontrol ederken, birçok analist kurumsal sermayenin entegrasyonunu desteklemek için raylar inşa edilene kadar DeFi’nin tam potansiyeline ulaşılamayacağını savunmakta ısrarını sürdürüyor.

EQIFI Nedir?

EQIFI, popüler DeFi teknolojisini kullanarak sektörde küresel lider haline gelmeyi amaçlıyor. EQIFI, blockchain teknolojisi aracılığıyla daha önce bazı ayrıcalıklı bir azınlığın erişebildiği finansal ürünleri demokratikleştirerek tüm kullanıcılara mümkün kılmak istiyor. Brad Yaşar ve Jason Blick bu serüvenin yaratıcıları olacak. EQIFI, ETH, wBTC dahil olmak üzere ERC-20 tokenleri, stablecoinler ve belirli itibari para birimleri için merkeziyetsiz bir havuzlanmış borç verme, borç alma, para saklama ve yatırım protokolü olacak. EQIBank; banka hesapları, krediler, banka ve kredi kartları, OTC ve varlık yönetimi ile DeFi ürünleri için tek bir tek tip platform sağlamayı amaçlıyor. Peki EQIFI ve EQIBank’ın çözdüğü belirli sorunlar nelerdir?

EQIFI

Hiç şüphesiz ki EQIFI ve EQIBank, her biri temel bankacılıkla ilgili birkaç sorunu aynı anda çözmek için çalışacaklar. Bildiğimiz ve kullandığımız şekliyle bankacılık sistemi, yenilik eksikliğinden kaynaklanan bir dizi sorunla boğuşuyor: Eski teknoloji; verimsizlik, tek parça yapılar, nakit işleme, şubeler ve bazı açılardan eski fiyatlandırma nedeniyle yüksek genel giderler.” Kısaca özetlemek gerekirse temel bir varlık olarak bankacılık sektörünün, uzun süredir bir teknoloji desteğine ihtiyaç duyduğu bilinmekte. İşte tam bu noktada EQIFI ve EQIBank yenilikçi yapısıyla bu havayı değiştirmek istiyor. Başka örnekler vermek gerekirse; bunu kredi alma veya kredi vermeye taşırsak, genellikle çok karmaşık hale gelebilir. Kurumsal bir müşteri olduğunuzu varsayalım, merkezi kuruluşlardan ve kurumlardan kredi almak bazen haftalar hatta aylar sürebilir. Merkeziyetsiz bir platformla bunu hızlandırabilmek oldukça heyecan verici olacaktır.

EQIFI

Buna rağmen DeFi ile ilgili birkaç sorun var: Çoğu insan için erişilemez, DeFi platformlarının oluşturulmasına dahil olmuş birçok kişi teknik açıdan bilgili, ancak finansal hizmetleri gerçekten bu konuda kavramakta zorlanabilir. Teknoloji ağırlıklı DeFi dünyasındaki yenilikçiler, finans dünyasındaki müşterilerin ihtiyaçlarını pratik ve kullanıcı dostu yollarla anlamaya çalışmaya özen göstermelidir. Burada en önemli şey ise insanlara güvenlik ve erişilebilirlik duygusunu verebilmektedir. İşte tam bu noktada EQIFI ve EQIBank’a çok iş düşmektedir.

Merkeziyetsiz Finans (DeFi) ve Geleneksel Finans Arasındaki Köprüyü İnşa Etme

Brad Yaşar’ın daha önce yaptığı konuşmalarda şu sözlerine dikkat çekmek isterim: Brad Yaşar, geleneksel finans dünyasının zenginliğini DeFi alanına getirmenin yanı sıra, EQIBank ve EQIFI’nin DeFi alanının zenginliği ile geleneksel finans dünyası arasında bir köprü kurmayı hedeflediklerini ifade etmişti. DeFi alanında çok başarılı olan insanlara, yarattıkları varlığa erişebilmeleri ve günlük yaşamlarında kullanabilmeleri için dijital bankacılıkta bir fırsat sunabilmek oldukça önemli olacaktır.

Dünyanın dört bir yanındaki kurumlardan ve bankalardan alınan faiz oranlarından kimse memnun değil. EQIBank, bir pazar yeri olarak yılda %2’den fazla dolar sağlamayı amaçlıyor. DeFi alanında insanlar borç veriyor, borç alıyor ve yatırım yapıyor. Bununla birlikte yatırımlarından genellikle bu sabit vadeli mevduatları aşabilecek önemli getiriler elde ediyorlar. Bu nedenle, iki borç verme ürünü yaratıldı: Sabit vadeli bir borç verme ürünü ve genellikle “para piyasası ürünü” olarak bilinen değişken oranlı bir ürün, böylece paranızı gerçekten hızlı bir şekilde çekme imkanına sahip olabileceksiniz.

EQIFI

Kısaca örneklemek gerekirse, belki bir para piyasası ürününüz var ama bunun sabit vadeli ve sabit oranlı bir ürün olmasını istiyorsunuz. Bugün %12 veya %13 oranında borçlandığınızı, ancak bunu %6 veya %7 ya da tam tersi bir şeye dönüştürmek istediğinizi hayal edin. Bu ürünler bunu mümkün kılmayı amaçlıyor. Bu tarz kredi ürünlerine ek olarak, EQIFI ve EQIBank, bir yatırım kararı vermenin güzel bir yolu olan ve bir fon modelini kopyalamak için bunu bir dizi platformda gerçekten getiri sağlayan yüksek bir getiri kazandıran protokeller bütünü sunuyor. EQIFI ve EQIBank, şu anda DeFi sektörünün sahip olduğu şeyi çok iyi analiz ediyor ve her şeyden çok bireylerden oluşan, inanılmaz derecede yetenekli, büyük ölçüde teknoloji odaklı bir müşteri tabanı olması onların bu sektörde gerçekten büyük bir iş başarabileceğinin sinyallerini bizlere veriyor.

Peki Günümüzdeki Sermaye Kaynakları DeFi’ye Nasıl Entegre Edilecek?

Brad Yaşar, yeni sermaye kaynaklarını DeFi alanına getirmek için şeffaf ve düzenlenmiş bir kuruluşun çok önemli olduğunu daha önceki konuşmalarında ifade etmişti. Bugün bu alanda yüzlerce protokol, platform ve ürün lansmanı yapılıyor, ancak çoğu genel olarak isimsiz ve bilinmiyor. Yeni yatırımcıları kriptopara sektöründe çeken baskın anlatılardan biri, otoriteyi merkezi kurumlardan alması ve bireylerin “kendi bankaları” olmasına izin vermesidir.“ İstenilen geleceğe ulaşmak için atılması gereken geçici adımlar olacaktır. Ancak bu, bankaları tamamen saf dışı edemez, bunun yerine DeFi sektörü ile birlikte gelişen tüm mevcut kurumsal bankacılık ve finansal kurumları kapsar.

Tüm DeFi ürünleri ve protokolleri, her iki finans sektörünün en iyilerinden yararlandığımız bir noktada gelişmeli ve birleşmelidir. Finans dünyasında yüzlerce yıldır yaşananları görmezden gelmek doğru olmaz, bir geçiş dönemi mutlaka olacaktır. EQIFI ve EQIBank’ın bu geçişe rehberlik edecek altyapıyı inşa ettiğini açıkladı. Bu iki ekosistemi bir araya getirerek, daha teknoloji odaklı ve merkeziyetsiz bir geleceğe doğru bir sonraki adımı atabileceklerine inanıyorum. Ekip; dikkatli bir şekilde hareket ederse, sahip olmak istedikleri ve bize sunacakları geleceği kimseyi yabancılaştırmadan inşa etmeyi başarırlarsa bankacılık ve finans sektöründe yeni bir devrimin öncülüğünü üstlenebilirler.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Bright Union

MoonStarter Platformunda Bright Union IDO’su Yapılacak

Teknik Analiz

Teknik Analiz Eğitim Serisi 1.Bölüm – Mum Çubukları