içinde

EQIFi (EQX) DeFi Sektöründe Neleri Değiştirecek?

Yenilikçi DeFi platformu olan EQIFi, DeFi’yi değiştirmek üzere nasıl konumlandığını anlamak için DeFi’nin durumuna bakmamız gerekiyor; nereden başladığımızı ve ne kadar ilerlediğimizi, DeFi alanında hangi zorluklarla karşılaştığımızı ve EQIFi ile güçlü tokeni EQX’in, DeFi’ye şimdi ihtiyaç duyduğu yükseltmeyi sağlamak adına ne tür çalışmalar yapabileceğini tartışalım.

İlk olarak, EQIFi hakkında konuşalım… Kayıtlı, lisanslı ve yerleşik uluslararası kripto dostu dijital banka EQIBank ile ortak olan DeFi platformudur. 2015 yılında kurulan EQIBank, şu anda 180’den fazla ülkede müşterilerine hizmet vermektedir.

DeFi, yani merkeziyetsiz finans şimdi herkesin beklediği “muhteşem uygulama” olduğunu kanıtlıyor olsa da, hala emekleme aşamalarında. DeFi’nin meteorik yükselişi, daha önce yalnızca 2020’de, DeFi piyasa değeri 1 Ocak 2020 yılında 686 milyon dolardan bir yıl sonra 15.6 milyar dolara çıktığında başladı. Bu yazının kaleme alındığı tarihte 8 Ağustos 2022, DeFi piyasa değeri 52 milyar dolar seviyelerinde konumlanmış durumda.

DeFi, dünya çapında daha düşük maliyetler, daha iyi güvenlik, daha fazla gizlilik ve daha fazla erişilebilirlik sağlayabilir. Ancak çoğu zaman kendi riskleri ve diğer sorunları da vardır. Dünya çapındaki DeFi platformları, hükümet düzenleyicilerinden daha fazla incelemeyle karşı karşıya kaldığından, servetin korunması ve yaratılmasındaki bu yenilik için gelecek belirsiz görünüyor. Bugün endüstrinin karşı karşıya olduğu bazı sorunlara ve EQIFi’nin token’ı olan EQX’in DeFi’nin bir sonraki çağında bu sorunlara nasıl yardımcı olabileceğine hep birlikte göz atalım.

1. Kullanım Kolaylığı

Herhangi bir DeFi platformunun yeni kullanıcılarının çoğunun karşılaştığı ilk sorun, platformun kendisini kullanmanın zorluğudur. EQIFi platformunun kullanımı, kullanım kolaylığı için düzenlenmiştir. DeFi platformu sadece kullanıcı dostu olarak tasarlanmış değil, aynı zamanda EQIBank’a bir köprü olarak simbiyotik ilişkisi, çeşitli kripto para birimleri ve fiat ile her deneyimi hızlı ve sorunsuz hale getirmiştir. Platform genelinde kredi aramak veya başka finansal hizmetler elde etmek söz konusu olduğunda, EQX sahiplerine öncelik verilir ve elde tutulan EQX sayısına göre daha uygun bir kredi-değer (LTV) oranı veya kredi verme risk derecesi ile değerlendirilir.

EQIFi, DeFi ürünleri için EQIBank hesapları, krediler, mevduat hesapları, banka ve kredi kartlarına başvurma olanağı sunan tek tip bir platform sağlar. Bir DeFi platformunun lisanslı ve denetime tabi bir banka ile olan bu entegre ilişkisi benzersizdir ve gelecekte diğer kurumların da takip etmesi için cesurca bu yolu açmaktadır.

2. Güvenlik ve Güven Tesisi

DeFi bugün, akıllı sözleşmeler aracılığıyla otomatikleştirilmiş işlevler aracılığıyla aracıların katılımında bir azalma sağlıyor, ancak teknik güvenlik kusurları ve hack’ler hala günümüzde çok fazla.

Hatırlarsınız tarihin en büyük merkeziyetsiz finansın güvenliği ihlali olan Poly Network’ün 600 milyon doların hacklenmesinden sadece bir hafta sonra, 90 milyon doların üzerinde varlığın çalınmasıyla Japon borsası Liquid Global de saldırıya uğramıştı.

Güvenilir Ethereum ağına dayalı bir ERC-20 token’ı olan EQX ve EQIFi platformu, bugün mevcut olan en yüksek, en gelişmiş güvenlik seviyesini sunar. Lisanslı ve denetime tabi bir dijital banka tarafından desteklenen ilk DeFi platformu olarak, bu belirsiz zamanlarda serveti korumak ve büyütmek için eksiksiz finansal ürün paketlerini müşterilerine benzersiz bir gönül rahatlığı ile sunar.

3. Merkeziyetsizlik

Bazı DeFi platformları yalnızca bir dereceye kadar merkezi değildir. Bu kısmi merkeziyetsizlik, yalnızca bir protokolün yönetimine veya bu protokollerde yapılan belirli değişikliklere atıfta bulunabilir. Yönetimişim merkeziyetsizliğin derecesine göre değişir. Bazıları öncelikli olarak risk sermayesi yatırımcıları tarafından yönetilirken, diğerleri daha fazla kullanıcı yönetişim topluluğuna sahiptir ve bu topluluklar sonunda hizmet dışı bırakılabilecek bir vakıf tarafından yönetilir ve protokolün merkeziyetsiz özerk kuruluşların kontrolü altında yönetilmesine izin verir. Bu değişim, token sahiplerine daha fazla güç sağlarken token sahiplerini gizli anlaşma ve manipülasyondan korumak için bir mekanizma sağlar.

EQIFi

EQX token sahipleri, EQIFi protokolünü yönetir. EQIFi topluluğu, platformun yönetişim işlevleri aracılığıyla tüm teklifler, oylama ve değişikliklerin yürütülmesi üzerinde tam kontrole sahiptir. Topluluk, yeni varlık sınıfları, faiz oranları ve ücretler önerebilir. EQX kullanımı yoluyla EQIFi, yeni standartlar belirleyerek güvene dayalı işlemler oluşturur ve gerçek dünyada benimsenmesini sağlar.

4. Hız

Merkeziyetsiz platformlar genellikle merkezi olanlardan daha yavaştır. Bir analize göre, merkezi kripto para borsalarının emirleri yerine getirmesi ortalama 10 milisaniye alırken, merkeziyetsiz borsalar da minimum 15 saniye sürüyor. Merkeziyetsiz bir borsanın bir emri tamamlaması bir dakika kadar sürebilir. Mevcut DeFi sistemlerini yavaşlatan ve hatta güvenilmez hale getiren sorunlar genellikle düşük likiditeye ve blok zincirler arasında geçiş yapmanın zorluğuna bağlıdır. Çeşitli para birimleri ve token’larla, mevcut tüccarların sayısı, varlıkların sorunsuz bir şekilde taşınması için yeterli olmayabilir.

EQX’i stake etmenin belki de en çekici tarafı, yüksek kazanç yüzdesidir. EQX’i stake etmenin ödülleri %20 APY’ye kadar çıkıyor. EQX’e sahip token sahipleri, protokole likidite ekleyerek değerli bir hizmet sunabilir ve buna göre ödüllendirilir. EQIFi platformundaki tüm kullanıcılar için daha yüksek bir hız sağlar ve diğer platformların takip etmesi için bir örnek oluşturur.

5. Deneyim

Bugün DeFi ile ilgili bir başka risk de, finans tecrübesi olmayan uzmanların genellikle bu nispeten yeni yapılandırılmış ürün türlerini oluşturmasıdır. Ürünleri yapılandırma, deneyimli finans mühendisleri tarafından en iyi şekilde incelenen karmaşık bir uygulamadır. Henüz gelişmemiş olan DeFi alanındaki deneyim eksikliğinden dolayı, riskler akıllı sözleşme hatalarından ve DeFi platformlarında merkezileşmenin gerçek anlamda merkezileşmemiş olmasından kaynaklanan diğer risklerden kaynaklanmaktadır. Kredilerde sigorta eksikliği ve fiyat mekanizmasının olası başarısızlığı da riskleri temsil ediyor.

EQIFi

EQIFi, 150 yılı aşkın birleşik deneyime ve 50’den fazla başarılı blok zinciri projesine sahip ABD, İngiltere ve Avrupalı fintech uzmanlarından oluşan bir ekip tarafından yönetilmektedir. EQIFi yönetimi büyüyerek 1.3 milyar doları aşan finansal hizmet gruplarından çıktı. EQIFi protokolü, bu müthiş uzmanlık ve deneyimin bir sonucudur. DeFi olgunlaştıkça, olgun bir vizyonla geliştirilen platformlar hakim olacak ve diğerlerine öncülük edecek.

EQIFi’nin Çözümleri

EQIFi ve yerel token’ı olan EQX’in kullanımı, kayıtlı ve lisanslı bir bankayla ortaklık kurarak, yenilik, rahatlık ve güvenlik için ileriye giden yola öncülük ederek gerçek dünyada bunun benimsenmesini sağlayarak, bildiğimiz şekliyle DeFi’yi değiştirmeyi hedefliyor.

EQX ve EQIFi, DeFi’ye ihtiyaç duyduğu yükseltmeyi sağladığında, zamanı geldiğinde eski finansal sistemi yeniden oluşturacaktır. EQIFi bu sektörde çıtayı yükseltip, DeFi’de yaşanan sorunları en aza indirmek için çalışmalarını ortaya koyacak.

EQIFi hakkında en yeni bilgi ve gelişmeler için:

Website: https://eqifi.com/?locale=tr

Telegram: https://t.me/eqifi

Telegram TR: https://t.me/eqifiturkey

Twitter: https://twitter.com/eqifi_finance

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Bitcoin ve Ethereum Hakkında Son Öngörüler Nedir?

Ethereum Merge Sonrası Gelişmeler Nasıl Okunmalı