in ,

Endonezya Kriptonun Yasaklanması Konusunda Çin’i Takip Etmeyecek

Bitcoin

Üst düzey bir yetkili Cuma günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, Endonezya’nın Çin’in tüm kriptopara işlemlerini doğrudan yasaklama konusundaki adımlarını takip etmeyeceğini, ancak bunların yasadışı finansal faaliyetlerde daha az kullanılmasını sağlamanın yollarını arayacağını söyledi.

Ticaret Bakanı Muhammed Luthfi, Globe’un kardeş yayını BeritaSatu.com’a gönderdiği kısa mesajda, “Bunu yasaklamıyoruz, ancak düzenlemeleri sıkılaştıracağız” dedi.

Bugün Güneydoğu Asya ülkesi, Bitcoin, Ethereum veya Dogecoin gibi kriptoparaları varlık veya emtia olarak görüyor ve yerel halkın bunları bu şekilde ticaret yapmasına izin veriyor.

Bitcoin

Cuma günü erken saatlerde, Çin Merkez Bankası (PBoC) dünya çapındaki kriptopara yatırımcılarını yaptığı açıklama ile tedirgin etti. Çin’deki kriptopara birimlerini içeren tüm finansal işlemlerin yasa dışı olduğunu söyledi.

PBoC, “Sanal para birimleriyle ilgili ticari faaliyetler yasa dışı finansal faaliyetlerdir” dedi. İhlal edenlerin suçları nedeniyle soruşturulacağını ve yasaya göre sorumlu tutulacağını da sözlerine ekledi.

Merkez bankası, kripto ticareti, token satışları, sanal para türevlerini içeren işlemler ve Çin hükümetinin yasadışı bağış toplama dediği şeyler gibi kriptopara birimlerini içeren tüm ilgili finansal faaliyetleri yasakladı.

Bu, Çin’in kriptopara birimlerine karşı artan düşmanlığında attığı son adımdı. Geçtiğimiz birkaç ay içinde, kriptopara ticaretini ve oradaki madencilik faaliyetlerini de yasakladı ve bu da ABD’ye toplu madenci girişini tetikledi. Ancak gerçekte, kripto ticareti ve madencilik uygulamaları hala orada gerçekleşiyor.

Bu arada, Endonezya’daki kripto para ticareti son 18 aydır gelişiyor. Vadeli İşlemler Borsası Denetleme Kurulu (Bappebti), kurulun Endonezya’da faaliyet göstermesini onayladığı 13 yerel borsada toplam kriptopara işlemlerinin bu yılın ilk beş ayında yüzde 40 artarak 370 trilyon Rp’ye ulaştığını gösterdi.

Kripto varlık işlemine dahil olan kişilerin sayısı da geçen yılın sonunda 4 milyondan Mayıs ayında 6,5 ​​milyona yükseldi. Buna karşılık, Endonezya Menkul Kıymetler Borsası’ndaki (IDX) yatırımcı sayısı 2021 Haziran sonunda sadece 5,6 milyondu.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Bitcoin (BTC), Cardano (ADA) ve Terra (LUNA) Teknik Analizi | 25 Eylül 2021

Polkadot

Göz Atmaya Değer 5 Polkadot Projesi