in

Endonezya Bankası: Kripto Endüstrisi, Küresel Finansal Sistemi Güçlendirebilir

Endonezya Merkez Bankası Başkanı Doni Primanto Joewono, kripto para birimlerinin finansal katılımı teşvik edeceğini ve kripto endüstrisinin finansal sistemi güçlendireceğini ileri sürdü. Kripto endüstrisinin kapsamlı düzenleyici kurallar çerçevesinde ilerlerse daha istikrarlı ve başarılı olacağını da konuşmasına ekledi.

G20 üye ülkelerinden biri olan Endonezya Bali’de yapılan toplantıda diğer üye ülkelerle bir araya geldi. Endonezya Merkez Bankası Başkanı’nın konuşması sırasında eğer uygun kurallar uygulanırsa dijital varlık endüstrisinin çok daha güvenli bir alan olacağını aksi takdirde, bitcoin ve altcoinlerin yatırımcılar için riskli finansal araçlar olmaya devam edeceğini ve makroekonomik çevreye zarar verebileceğini belirtmesi dikkat çekti:

“Potansiyel olarak kripto varlıklar ekonomik ve finansal sistemin istikrarını etkileyebilecek yeni risklerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden düzenleyici adımlar gerekiyor.”

Kriptopara, Bitcoin, Ethereum

Diğer yandan Joewono, kripto para birimlerinin bireylere faydalı finansal ürünlere erişim konusunda avantaj sağlayabileceğini ve Endonezya’nın para ağına katkıda bulunabileceğini savundu. COVID-19 salgınının dünyayı etkilemesinden bu yana dijitalleşmenin insanların hayatlarını değiştirdiğini de hatırlattı. Bu tür dijital hizmetlerin bir trend olmaya devam edeceğini ve kripto endüstrisinin gelecekteki büyümesine yardımcı olacağını ileri sürdü.

Kripto para birimlerinin dünya çapında çok sayıda merkez bankasına ilham verdiğini söyleyen Endonezya Merkez Bankası Başkanı, Çin, Nijerya, Japonya ve daha pek çok ülkenin bu alanda çalışmalar yürüttüğünü aktardı:

“Endonezya da dahil olmak üzere bir dizi merkez bankası CBDC’nin olası etkilerini incelemeye devam ediyor.”

Eğer Endonezya hükümeti kripto para birimi endüstrisine gerekli önemi verirse Endonezya nüfusu önemli ölçüde fayda sağlayabilir. Diğer ülkelerdeki kadar yüksek olmasa da Endonezya’daki enflasyon oranı hala ekonomik anlamda endişe verici. Yapılan bir ankete göre yerel kripto sahiplerinin %64’ü enflasyona karşı önlem olarak bitcoin veya altcoin aldıklarını belirtmişti. Varlık sahiplerinin çoğu, yatırımlarının uzun vadeli potansiyeline inanıyor ve ilerleyen zamanlarda fiyatların artmasını umut ediyor.

Endonezya’nın kripto endüstrisini benimseme oranının ABD  ve İngiltere gibi gelişmiş ekonomilere kıyasla daha yüksek olduğunu belirtmekte fayda var. Amerikalı yatırımcıların %16’sı ve İngiliz yatırımcıların %15’i dijital para birimlerinin ekonomik kriz zamanlarında uygun bir yatırım aracı olarak hizmet edebileceğini ileri sürüyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Fransa Merkez Bankası, CBDC için 2023 Yılını İşaret Ediyor

TrustFi Haftalık Raporu: 4 – 10 Temmuz