in , ,

En İyi 7 Blockchain Domain Name

kripto blockchain

Blok zinciri domain names-alan adları, bir e-posta adresine benzer şekilde, kripto para göndermek ve almak için kullanılan adreslerdir. Bu yazımızda en iyi 7 domain name hizmetini derledik.

Domain names, metaverse evreninde kullanılabilir ve teknik olarak NFT’lerdir. Oluşturulduktan sonra kripto cüzdanınızda kalıcı olarak saklanabilir. Bir blok zinciri alan adını kaydetme işlemi genellikle oldukça basittir ancak blok zincirine bağlı olarak daha karmaşık olabilir. Günümüz koşullarında blok zinciri alan adları yüksek talep görüyor ve fiyatları sürekli artıyor.

Ethereum Name Service

ENS veya Ethereum Name Service, uzun ve karmaşık Ethereum blok zinciri adreslerini daha kısa ve daha kolay okunabilir adreslere dönüştürür. Ethereum Name Service (ENS); cüzdanlar, hash’ler ve bilgisayarlar tarafından okunabilen diğer tanımlayıcılar için bir ağ adlandırma protokolüdür. Bu protokol; zor okunan, karmaşık veri dizilerini kolayca okunabilir adreslere dönüştürür. Web siteleri için kullanılan Domain Name System’e (DNS) benzer şekilde çalışır

ENS, Web3 alan adlarının açık ara en iyi bilinen ve en yaygın şekilde alınıp satılanlarıdır.

SPACE ID

SPACE ID, Binance Smart Chain üzerine kurulmuş evrensel bir ad hizmetidir. Dijital dünyadaki bireyleri, bilgileri, varlıkları ve uygulamaları sorunsuz bir şekilde birbirine bağlamayı amaçlar. SPACE ID, zincirden bağımsız ve merkeziyetsizdir. Herhangi bir merkezi otorite tarafından kontrol edilemez veya sansürlenemez. SPACE ID alan adları Temmuz 2022’de kullanıma sunuldu. O zamandan bu yana satışlar zirveye ulaştı.

Unstoppable Domains

Unstoppable Domains, Web 2.0 ve Web3 arasındaki boşluğu kapatmak için geliştirilmiştir. Bunu, kullanıcılara Polygon blok zincirinde kendi alan adlarına sahip olma şansı sunarak yapar. Unstoppeble Domains kullanmak örneğin koinsaati.crypto veya koinsaati.zil gibi bir URL’ye benzer blok zinciri bağlantılı bir web adresi oluşturmanıza olanak tanır. Bu, bir kripto para birimi cüzdanının adreslerini DApp’lere ve borsalara bağlanan çok daha basit, insanlar tarafından okunabilir bir isme çevirir.


Unstoppable Domains, taban fiyatı Ağustos 2022’de zirveye ulaştı ve ay boyunca ortalaması 12,54 dolar oldu. Aynı yılın Aralık ayında kripto fiyatları düşmeye devam ederken ve Web3’e olan güven dalgalanırken 5,22 doları gördü.

EDNS Domains

EDNS veya Ether Domain Name Services, kullanıcıların genel adresleri ve merkeziyetsiz web siteleri için hatırlaması kolay takma adlar oluşturmasına izin vererek kripto ve merkeziyetsiz finans alanında gezinmeyi kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Web3 çağında kullanıcı deneyimini geliştirmek amacıyla Polygon blok zinciri üzerine inşa edilen türünün ilk örneğiydi. EDNS; satışları, 2.615 yatırımcının 850.564 NFT alıp sattığı Temmuz 2022’de zirveye ulaşmıştı. Ancak son dönemde işlem gören NFT sayısı 385.472’ye düştü.

NEAR Names

NEAR Names, NEAR blok zincirinin Web3 alan adlarının versiyonudur. Tüm blok zinciri alan adlarında olduğu gibi bunları NEAR Protokolü üzerine kurulmuş kişisel web adresleri olarak düşünün. Merkeziyetsiz oldukları için tek bir şirket tarafından kontrol edilmek yerine NEAR ağındaki topluluk tarafından kontrol edilir.

Temmuz 2020’de piyasaya sürülen NEAR names, Eylül 2021’de 12.046 yatırımcı 416.231 NEAR names alıp sattı.

Tezos Domains

Tezos Domains, Tezos blok zincirini kullanan açık ve dağıtılmış bir adlandırma sistemidir. Tezos blok zincirinde saklanan alan adları, denetlenmiş, açık kaynaklı akıllı sözleşmelerdir.

Tezos names, FA2 uyumlu NFT’leri kullanıcılar kontrol edilebilir ve cüzdanlarda saklanabilir. Tezos Domains, Nisan 2021’den beri işlem görüyor ve satış hacmi açısından Eylül 2022’de zirve yaptı. Ocak 2022’de Tezos Domains satış sayısı 82.768 ile en yüksek noktasına ulaştı.

YAT

Yat, emojileri internetteki evrensel kullanıcı adınız ve kimliğiniz olarak kullanmanızı sağlar. Yat alan adı, bir Web3 dijital cüzdanı için dijital kullanıcı adı, web sitesi URL’si ve ödeme adresi olarak hizmet edebilen emojinin birleşimidir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Binance Launchpad, Yeni Projesini Duyurdu!

Arbitrum

Arbitrum (ARB Coin) Ne Kadar Arzla Piyasaya Çıkacak?