in ,

En Çok Popüler Olan Stablecoinler

Kripto para birimleri neredeyse oynaklıkla eş anlamlıdır. Stablecoinler, kripto para sektörünün yaygın bir şekilde eleştirildiği oynaklıktan uzak durmaya çalışan benzersiz bir kripto para türüdür. Yalnızca uçucu olmayan bir kripto alternatifi sunmak için vardırlar, dolayısıyla adı stablecoin’dir.

Temsil ettikleri itibari para birimi veya emtia tarafından 1:1 oranında desteklenerek istenen istikrar düzeyine ulaşırlar. Bu, bir dolar stablecoin’in her birimi için bir yerlerde bir ABD doları olduğu anlamına gelir. Artık stabilcoinlerin ne olduğu konusunda netleştik ise, şimdi piyasadaki en popüler stablecoinlerine bir göz atalım.

Tether (USDT)

2014 yılında piyasaya sürülen USD destekli Tether, şimdiye kadarki ilk stablecoin oldu ve bu sınıfın en büyüğü olmaya devam ediyor. İlk hamle avantajından yararlanan Tether, şu anda piyasada bulunan en popüler stablecoin statüsünü korumayı başardı.

Tether

Tether’in popülaritesi, sektöre öncülük ettiği günlük ticaret hacminde görülmektedir. Örneğin, son 24 saat içinde 170 milyar doların üzerinde USDT alınıp satıldı. Piyasa değerine göre, Tether diğer stablecoinlerden en az 3,5 kat daha büyüktür. 45,9 milyar dolarlık piyasa değeri, onu 5. en büyük kripto para birimi yapıyor.

USD Coin (USDC)

Daha yeni stabilcoinlerden USD Coin (USDC), 1:1 ABD doları ile desteklenen en hızlı büyüyen rezervlere sahiptir. Sadece bu değil, rezervler Amerika Birleşik Devletleri’ndeki düzenlenmiş finans kurumlarında tutulmaktadır. USDC, Eylül 2018’de piyasaya sürüldü. Bir BEP-20 tokeni ve BSC’nin DeFi kredilendirme piyasasında çok popüler, fiyatı istikrarlı bir varlıktır.

Bunlar USD Coin’in popülaritesine katkıda bulunan faktörlerden bazıları. USD Coin şu anda stablecoinler arasında ikinci en büyük piyasa değerine sahip. 11,1 milyar dolarlık piyasa değeri, onu 16. en büyük kripto para birimi yapıyor.

Binance USD (BUSD)

En büyük kripto borsası olan Binance, diğer önde gelen stablecoinlere Binance’e özgü bir alternatif sağlamak için BUSD’yi başlattı. Binance, ABD doları ile sabitlenmiş BUSD ve İngiliz sterlini izleyen BGBP olmak üzere iki adet fiat destekli stablecoin sunmaktadır.

BUSD daha popülerdir ve çok çeşitli DeFi protokollerinde kullanılabilir. Binance Smart Chain üzerindeki merkezi olmayan işlem havuzlarında kullanılabilecek temel bir para birimidir. Binance DEX’e (merkezi olmayan borsa) güç veren yerel token olan Binance Coin (BNB) ile karıştırılmamalıdır.

Paxos Standard (PAX)

Paxos Standard, tamamen New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı (NYDFS) tarafından düzenlendiği için en popüler stablecoinlerden biri olarak yer almaktadır. Stablecoin, 2018’de Tether, erken piyasa boğa koşusu sırasında yoğun incelemeye girdiğinde piyasaya sürüldü.

PAX, ABD doları ile 1:1 paritesini koruyan bir ERC-20 stablecoin’i olarak bilinmektedir. Daha şeffaf olmak için, PAX tokenleri denetlenmiş bir akıllı sözleşme kullanılarak verilir. Sözleşmeler Nomic Labs tarafından incelenirken Withum rezervleri düzenli olarak doğrular.

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

CoinMarketCap Kullanım Rehberi

Solana

Solana Temel Analizi: Solana (SOL) Nedir?