içinde

Three Arrows Capital İflasın Eşiğinde mi?

En Büyük Kripto Risk Sermayesi Şirketlerinden Three Arrows Capital (3AC), varlık satışlarına yönelik düzenlemeler yaparken iflasın eşiğine geldi. 3AC’nin son durumu, Terra ekosisteminin çöküşünden başlayarak kripto alanında olan tüm gelişmeler ile bağlantılı.

Bilindiği üzere, Three Arrows Capital kısa sürede en büyük fon sağlayan risk sermayesi şirketlerinden biri oldu. Yönetim altındaki toplam varlıklarda 18 milyar dolardan fazla sermayesi bulunuyordu. Başlıca yatırımlarından bazıları Ethereum (ETH), Near Protokol (NEAR) ve Avalanche’dır.

Three Arrows Capital’ı İflasın Eşiğine Getiren Ne oldu?

Celsius Network hakkında çıkan haberlerden sonra Three Arrows Capital’ın vadeli pozisyonları hakkında da şüpheler ortaya çıkmaya başladı. Three Arrows Capital (3AC), Aave protokolünde 245 milyon dolarlık Ethereum (ETH) yatırdıklarını açıkladı. Şirket, bu mevduatları USDC ve USDT cinsinden 189 milyon dolar borç almak için kullandı. Böylelikle Loan-to-Value (Kredi-Değer) oranını %77’ye çıkarmış oldu.

Bu token’ların likit olmaması nedeniyle 3AC borcunu ödeyemedi. Bu, büyük bir likidasyon akışına neden oldu.

Yayınlanan raporların 3AC’nin uzun süredir vadeli pozisyonlarında kaldıraç kullanması süreci daha da kötü etkiledi. Bu durum “margin call”larda büyük bir artışa neden oldu. Likidite sorunları daha da kötüleştikçe, şirket 60 binin üzerinde stake edilmiş ETH (stETH) satmak zorunda kaldı. Three Arrows Capital’ın kurucusu Zhu Su, bunu çözmeye tamamen kararlı olduklarını ve şu anda ilgili taraflarla görüşme halinde olduklarını sosyal medya aracılığıyla takipçileriyle paylaştı.

Popüler kripto analisti Miles Deutscher’e göre 3AC’ın iflasının başlangıcı doğrudan LUNA ve UST’nin çöküşüne bağlantılı olarak gelişti. Three Arrows Capital’ın yatırımcılardan para aldığını da iddia etti. Deutscher’ın iddialarına göre şirket, yatırımcıları  bilgilendirmeden, Anchor Protokol’ünde büyük bir UST pozisyonu oluşturmak için karşıt fonları kullandı.

Three Arrows Capital, 560 milyon dolarlık kilitli LUNA satın almıştı. Ancak şirket, LUNA çöküşüyle de alakalı olarak 600 dolar zarara uğradı. Three Arrows Capital için iflas senaryoları tüm kripto sektörü için bir felaket doğurabilir. 3AC, Celsius, FTX, BlockFi, BitMEX ve Nexo gibi hemen hemen her büyük borç verme hizmeti veren kripto şirketinden kredi aldı. 3AC’nin kredilerini geri ödeyememesi durumunda bu borç verenler büyük bir darbe alabilir ve böylece sistemde bir domino etkisi başlatabilir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

KoinSaati içerik yazarı.

ABD Ekonomisi Yavaşlarken FED Agresifleşiyor

Dogecoin (DOGE), Shiba Inu (SHIB) ve Tron (TRX) Güncel Fiyat Analizleri I 19.06.2022