En başarılı Token’ların Birleşimi olan DeFi Pulse Index (DPI) Token nedir?

DeFi Pulse gibi endeks Token’ları, aynı anda birden çok DeFi Token’a yatırım yapmanızı sağlayan ve çoğunlukla merkeziyetsiz borsalardan temin edilen varlıklardır.

DeFi Pulse Endeksi, piyasa genelindeki merkeziyetsiz finansal varlıkların performansını izleyen, varlık ağırlıklı bir endekstir. Eylül 2020’de piyasaya sürülen DeFi Pulse Endeksi, ilk olarak Ethereum’da bulunan en başarılı 10 DeFi Token’ı ile (LEND, YFI, COMP, SNX, MKR, REN, KNC, LRC, BAL ve REPv2.) oluşturulmuştur.

Bahsedilen tüm bu DeFi Token’larını satın almak ve portföyünüzü kendiniz yönetmek yerine, 10 Token’ın tümüne sahip olmanızı sağlayan tek bir ERC-20 Token’ı yani DPI Token satın alabilirsiniz. DPI Token, piyasanın durumunu yansıtmak için aylık olarak yeniden dengelenmektedir.

DPI, Token’ları bir DeFi projesinin piyasa değerine göre seçmekte ve her ayın ilk gününde endeksini yeniden ağırlıklandırmaktadır. Token, dalgalı bir piyasadan korunmak için kullanılabilmekte veya Aave / Compound gibi borç verme platformlarında ve Yield Farming protokollerinde teminat olarak kullanılabilmektedir.

Ayrıca merkeziyetsiz borsalardan DPI Token almak, bahsedilen tüm Token’ları satın almaktan çok daha ucuzdur. Piyasaya yatırım yapmak için Token’ı yalnızca bir kez satın almanız veya satmanız yeterlidir, bu da doğal olarak Ethereum’un yüksek gaz ücretlerinden tasarruf sağlamaktadır. Ancak dengelemeler ayda sadece bir kez gerçekleştirildiğinden ve endeks, Ethereum’daki ilk 15 Token ile sınırlı olduğundan, başka bir blokzincirde gerçekleşen fiyat hareketlenmelerinden kar elde etmeniz mümkün olmayacaktır.

Uzun vadeli bir strateji çok önemlidir ve DeFi Pulse Endeksi, türünün tek örneği değildir. Her geçen gün daha fazla endeks hızla piyasaya çıkmaktadır. DPI’nin en güçlü rakipleri şu anda DeFi Top 5 Endeksi (DEFI5) ve PieDAI DeFi Large Cap (DEFI+L) olarak karşımıza çıkmaktadır.

Endekse Alınan Token’ların Tanımlayıcı Özellikleri

  • Token, Ethereum blokzincirinde mevcut olmalıdır.
  • Token, merkeziyetsiz bir finans protokolü veya DeFi Pulse’da listelenen merkeziyetsiz bir uygulama ile ilişkilendirilmelidir.
  • Token, farklı yargı alanlarındaki ilgili makamlar tarafından bir menkul değer olarak kıymetlendirilmemelidir.
  • Token bir taşıyıcı araç olmalıdır ve Wrapped Token’lar, Token’a çevrilmiş vadeler, sentetik varlıklar ve fiziksel varlıklara bağlı Token’lar endekse dahil edilmemektedir.

Bu yazının yazıldığı tarih itibari ile DeFi Pulse Endeksi, Ethereum ağındaki en başarılı ilk 15 Token’ı bünyesinde bulundurmaktadır ve 195.5 Milyon Dolar piyasa hacmine sahiptir.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Tuğhan Tokuş tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi "Ekonomi" mezunu ve Sacred Heart Üniversitesi "MBA" mezunuyum. Blokzincir teknolojisi ve merkeziyetsiz finans sevdalısıyım. Bir devrime şahitlik ediyoruz. Her devrimde öncüler ödüllendirilir veya idam edilir. Şüphesiz ki bu devrim çoktan başarılı olacağını kanıtladı...

Kriptopara, Bitcoin

28 Ağustos 2021 Tarihli AVAX, XRP ve SOL Fiyat Analizi

Bilaxy Borsası Hacklendi