in ,

Elrond (EGLD) Nedir? Nasıl Alınır?

Elrond Network, merkeziyetsiz uygulama (dApp) geliştiricileri ve kurumsal çözümler için fayda sağlayan hız, güvenlik ve ölçeklenebilirlik için oluşturulmuş bir blok zincir ağıdır. 

2017 yılında Beniamin ve Lucian Miu kardeşler ile Tocian Todea tarafından kurulan Elrond Network, akıllı sözleşmelerin, merkeziyetsiz uygulamaların hatta tüm blok zinciri protokollerinin dağıtımı için tasarlanmış bir platform sunar. Ağın işleyişini destekleyen EGold (EGLD) adında yerel bir kripto para birimi bulunmaktadır. 

Validatör ve staking ödülleri için de kullanılan EGLD, yönetişim mekanizmasının en önemli parçasıdır. Elrond ekosisteminde gas ücretleri EGLD ile ödenir. 

Elrond (EGLD) Nasıl Çalışır? 

Elrond sistemi, Adaptive State Sharding adı verilen bir ölçeklendirme tekniği ile hem verimi hem de ağın saniyedeki tüm işlemlerini artırıyor. Platform aynı zamanda, Secure Proof of Stake (SPoS) adı verilen konsensüs mekanizmasıyla yeni ve farklı bir yaklaşım sunuyor. 

SPoS, Elrond platformunun konsensüs mekanizmasıdır. Pay yoluyla uygunluğu ve derecelendirmeyi birleştirerek PoW hesaplama israfını ortadan kaldırmayı amaçlar. 

Secure Proof of Stake (SPoS) Nedir? 

Secure Proof of Stake, Elrond Network platformunun kendine has konsensüs mekanizmasıdır. Elrond Network node’ları, ağ üzerinden verileri iletmek ve işlemek için Elrond node istemci yazılımını çalıştıran bir sunucu, akıllı telefon veya bilgisayardır. Diğer Proof-of-Stake ağları, verileri işlemek ve konsensüs oluşturmak için bir tane node sistemi kullanırken Elrond Network, bu işlem için üç farklı node türü kullanır. Node türleri aşağıdaki gibidir: 

  • Doğrulayıcılar
  • Gözlemciler
  • Balıkçılar 
  • Doğrulayıcılar, ağdaki işlemlerin işlenmesinden sorumlu olan node’lardır. 
  • Gözlemciler, ağ bilgilerini okuyan ve ileten pasif ağ node’larıdır. 
  • Balıkçılar ise doğrulayıcı node’lar tarafından işlendikten sonra blok verilerini doğrulayan veya sorgulayan özel node’lardır. 

EGLD İstatistikleri

EGold’u (EGLD), elektronik altın olarak da adlandırabileceğimiz bu kripto varlığın maksimum arzı 31 milyon 415 bin 926’dır. EGLD coin’in dolaşımdaki arzı ise 23 milyon 738 bin 843’tür. EGLD’nin bu zamana kadar gördüğü en yüksek seviye 23 Kasım 2021’de gördüğü 542 dolar seviyesiydi. Coin’in gördüğü en düşük seviye ise 7 Ekim 2020’de fiyatlandığı 6.54 dolar seviyesiydi.

3 Eylül 2020’de piyasaya sürülen EGLD için başlangıçta 20 milyon EGLD dağıtıldı. Dağıtılan bu coin’lerin %25’i ilk borsa teklifi verenlere ayrılırken %19’u private sale’e, %19’u ise ekibe ayrıldı. Geri kalan yüzdelik bölüm ise Protokol Hazinesi, Piyasa Emirleri, Ekosistem Ödüller, Danışmanlar ve Topluluk Fonu için ayrıldı. 

EGLD Nasıl Alınır? 

CoinMarketCap’in sunduğu verilere göre EGLD; Binance, Kraken, Bitfinex, KuCoin, Bithumb, OKX, PancakeSwap, Gate.io ve birçok yabancı kripto para borsası üzerinden EGLD coin alabilir, satabilir ve saklayabilirsiniz. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir.

Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.
Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Crypto Mario tarafından yazıldı.

Haftalık Bitcoin (BTC) Tahmini: Son Bir Ralli Gelebilir mi?

Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ) Kimdir?