in , , ,

Elon Musk’tan Önemli Uyarı!

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, ABD ekonomisi hakkında önemli bir uyarıda bulundu. Açıklamalarına göre büyük bir federal rezerv zammı olduğunda bu durumun deflasyona sebep olacağını dile getirdi. FED’in Eylül ayındaki FOMC toplantısında başka bir jumbo faiz artırımının ardından, Musk bu uyarıyı yaptı. 

Temmuz ayı için açıklanan ABD enflasyon rakamları da başta Bitcoin (BTC) olmak üzere kripto para piyasasında etkisini göstermişti. Açıklanan verilerin ardından Elon Musk, ABD ekonomisinin geleceği ve kripto piyasası konusunda iyimser düşündüğünü açıklamıştı. Şimdi ise deflasyona yönelik uyarısı ile dikkatleri üzerine çekti.

FED'in

Her ne kadar ABD ekonomisine yönelik senaryolar hakkında öngörü sahibi olacak en önemli figür olmasa da fikirleri toplumda dikkat çekiyor. Ünlü yatırımcı ve Scion Asset Management’ın kurucusu Michael Burry, ABD’de 2008 düzeyinde bir ekonomik kriz öngördü. Bununla birlikte bu fikirlere,  ekonomist Peter Schiff hiperenflasyon konusunda uyarısıyla katkı sağladı. FED’in ekonomide, yükselen enflasyona neden olacak niceliksel genişlemeye hızla döneceğine inandığını belirtti.

Elon Musk’ın Uyarısını Yıkmak

Elon Musk , FED’den gelecek bir faiz artırımının deflasyona yol açacağına inandığını belirtti. Bahsi geçen deflasyon, piyasada bulunan mal ve hizmetlerin sürekli ucuzlaması halidir. Deflasyonist ortamlarda mal ya da hizmet fiyatları ucuzlarken fiyatların gerilemeye devam edeceği beklentisiyle bunlara olan talep de aynı şekilde düşer. Yani deflasyonun olduğu ekonomide mal ya da hizmet, fiyatı düştüğü halde alıcı bulamaz. Tüm bu tanımlardan anlaşılacağı üzere deflasyon tanımı, ekonomide enflasyonun tam tersi şekilde işler.

Musk’a göre mevcut deflasyon riski, FED yükselen enflasyonla mücadele etmek için niteliksel sıkılaştırmaya girerken para arzındaki daralmadan kaynaklanıyor. FED başkanı Jerome Powell, haneler ve işletmeler için üzücü açıklamayı yaptı. Bununla birlikte FED’in, tüketicilerin enflasyonla mücadele etmesine yardımcı olmak için doların gücünü artırmaya çalışacağını da açıkladı. 

Deflasyon, artık aynı miktarda para birimiyle daha fazla satın alma gücüne sahip olan tüketiciler için kısa dönemde olumludur. Ancak uzun bir süre devam ederse ekonominin daralmasına neden olabilir.

FED’in Bir Sonraki Faiz Artışı

FED’in bir sonraki faiz artırım tarihini 21 Eylül 2022 olarak açıkladı. Şu an itibarıyla CME FED İzleme aracı, 75 baz puanlık bir artış olasılığını %91 gösteriyor. Goldman Sachs da tahminini 50 baz puanlık artıştan 75 baz puanlık artışa çevirdi. 13 Eylül’deki TÜFE verileri de kararı büyük ölçüde etkileyecek.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Emine Akbayır tarafından yazıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi, Şehir ve Bölge Planlama bölümü mezunu.

Microstrategy

2012’de Bitcoin’e 100 Dolar Yatırım Yapsaydınız, Ne Kadar Paranız Olurdu?

nft

Puma, NFT Koleksiyonu için Bir Metaverse Platformu Oluşturdu!