in ,

Elon Musk’ın Yapay Zeka Hakkında Önemli Açıklamaları

Yapay Zeka

Son dönemlerde oldukça görünür hale gelen yapay zeka projeleri Elon Musk’ın da merceğinde. Sahibi olduğu popüler sosyal medya platformu Twitter’ı oldukça etkili kullanan Elon Musk, paylaşımlarında yapay zeka projelerine dikkat çekiyor. 

Hatırlanacağı üzere Elon Musk, geçtiğimiz on yıl içerisinde yapay zekayı “insanlığa yönelik varoluşsal bir tehdit” olarak nitelendirerek yapay zeka teknolojisini ve projelerini açıkça eleştiriyordu. Ancak ilerleyen yıllarda OpenAI ve NeuroLink girişimleri aracılığıyla yapay zeka araştırmalarına büyük yatırımlar yapan Musk’ın bu düşüncesi değişmiş gibi görünüyor. Elon Musk, bu teknolojiye giden tek güvenli yolun planlama, gözetim ve düzenlemeden geçtiğine inanıyor.

Sosyal medyayı etkin kullanan Elon Musk, paylaşımlarında yapay zeka çalışmalarına da yer veriyor. Geçtiğimiz aylarda “Yapay zeka için büyük bir yıl” yorumunda bulunan Musk, OpenAI hakkında açıklamalarda bulundu.

Yapay Zekâ (AI); akıllı saatler ve sesli asistanlar gibi giyilebilir sağlık teknolojilerinden kendi kendini sürebilen arabalara ve sohbet botlarına kadar günlük yaşamın bir parçası haline gelmiş durumda. 2022’nin sonlarına doğru ön plana çıkan yapay zeka projeleri, 2023’e güçlü başladı. Bu gelişimin farkında olan Elon Musk, “Yapay zeka her gün daha iyiye gidiyor” açıklamasında bulunarak bir karikatür paylaştı.

Birçok kripto para uzmanının 2023’te büyük bir hype beklediği yapay zeka projeleri beklenildiği gibi yükselişe geçti. Bunlardan biri de piyasaya sürüldüğü ilk andan itibaren popüler olan ve kullanıcı sayısında rekor kıran ChatGPT oldu. Bu konuya değinen Elon Musk, ChatGPT’yi içeren bir paylaşımı hesabında alıntıladı.

Elon Musk’ın Tesla için vizyonu temelde Tesla’yı bir elektrikli otomobil şirketinden çok robotik şirketine dönüştürmeye dayanıyor. En büyük otomobil şirketlerinden biri olan Tesla, yapay zeka araştırmaları ve Kendi Kendini Sürme Sistemi-Self Driving System gibi sistemleri arabalarında kullanması nedeniyle bir otomobil şirketi kadar bir yazılım şirketidir.

2021 yılında düzenlediği Tesla AI gününde Elon Musk, Tesla’nın “bir elektrikli otomobil şirketinden çok daha fazlası” olarak görülmesini aktarmıştır.

Elon Musk’ın da destek verdiği yapay zeka konusunun ilerleyen süreçlerde ekonomik ve sosyal hayatın odağı haline gelmesi bekleniyor. Nasıl ki geçtiğimiz yıllarda NFT ve metaverse teknolojileri popüler hale geldiyse gelecek yılda da yapay zeka projelerinin popüler olması öngörülüyor. Son yıllarda birçok endüstri üzerinde büyük etkisi olan yapay zeka teknolojisinin gelecekte de onlara fayda sağlamaya devam edeceği düşünülüyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

altın

Altın Fiyatları Neden Yükseliyor?

NFT Nasıl Oluşturulur ve Satılır?