in

Elon Musk’ın Kripto Sepetinde Neler Var?

Kripto para piyasasına karşı oldukça ilgili olan Elon Musk’ın kriptoya yoğun bir şekilde yatırım yaptığı ve sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanarak kripto pazarında değişimler yarattığı herkes tarafından biliniyor. Peki, piyasada bu denli etkili olan milyarderin kripto sepetinde hangi varlıklar bulunuyor? 

Çoğu araştırmacı ve uzman tarafından kabul gören “Musk etkisi” kripto piyasasını oldukça etkiliyor. Örneğin Musk’ın Shiba Inu görsellerinin bulunduğu tweet paylaşımları yapmasının ardından takipçileri, Shiba Inu satın aldığını ve yatırım yaptığını düşündü. Bu paylaşımlar sonrası coin’in fiyatı arttı. Elon Musk tamamen ters köşe yaparak Shiba Inu’ya sahip olmadığını ve yalnızca üç kripto para birimine yatırım yaptığını açıkladı.

Binance, Elon Musk

2021 Haziran ayında düzenlenen “B Word” konferansında Elon Musk, Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin olmak üzere üç kripto para birimine yatırım yaptığını açıklamıştı. Bitcoin’i desteklediğini konuşması sırasında açıkça ifade eden Elon Musk, Tesla’nın tekrar Bitcoin ile ödeme kabul etmeye başlayabileceğini de açıklamıştı.

Geçtiğimiz yıl şubat ayında Elon Musk, Tesla’nın nakit getirilerini daha da çeşitlendirmek, maksimize etmek ve daha fazla esneklik sağlamak amacıyla 1,5 milyar dolar değerinde Bitcoin (BTC) satın aldığını duyurmuştu. 20 Temmuz 2022 tarihinde Tesla, ikinci çeyrek raporunda 1 yıldan uzun süredir portföyünde tuttuğu Bitcoin’lerin yaklaşık %75’ini fiat paraya çevirdiğini açıkladı.

Musk, Bitcoin’in “ekonomik güçlendirme” için kullanılabileceğini de her zaman konuşmalarında ifade etmişti. Ancak küresel ekonomik gelişmeler sonrası etkilenen Tesla satışlarından uğradığı zararı karşılamak için çoğu varlığını sattı. Tesla’yı Bitcoin satışına iten sebep, Tesla’nın bilançosunda kaçınılmaz olarak ortaya çıkacak olan hasarı en aza indirmektir.

Son olarak Musk’ın ne kadar Dogecoin’e sahip olduğu hala bilinmiyor. Girişimcinin güvenlik nedenleriyle birden fazla cüzdanı bile olabileceği tahmin ediliyor. Ne kadar varlığa sahip olduğu ve hangi kripto para birimlerine yatırım yapacağı Musk tarafından açıklanmadığı sürece gizemini koruyacak.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Dogechain Nedir?

Trade Günlüğü Nedir ve Nasıl Kullanılır?