in ,

Elon Musk Yapay Zeka Projelerine Dikkat Çekti!

Son dönemlerde oldukça görünür hale gelen yapay zeka projeleri Elon Musk’ın da merceğinde. Sahibi olduğu popüler sosyal medya platformu Twitter’ı oldukça etkili kullanan Elon Musk, son paylaşımlarında yapay zeka projelerine dikkat çekiyor. 

Kripto para piyasasına karşı oldukça ilgili olan Elon Musk’ın kriptoya yoğun bir şekilde yatırım yaptığı ve sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanarak kripto pazarında değişimler yarattığı herkes tarafından biliniyor. Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk bir hesabın yapay zeka içerikli paylaşımına “Yapay zeka için büyük bir yıl” yorumunda bulundu.

Hatırlanacağı üzere Elon Musk, geçtiğimiz on yıl içerisinde yapay zekayı “insanlığa yönelik varoluşsal bir tehdit” olarak nitelendirerek yapay zeka teknolojisini ve projelerini açıkça eleştiriyordu. Ancak ilerleyen yıllarda OpenAI ve NeuroLink girişimleri aracılığıyla yapay zeka araştırmalarına büyük yatırımlar yapan Musk’ın bu düşüncesi değişmiş gibi görünüyor. Elon Musk, bu teknolojiye giden tek güvenli yolun planlama, gözetim ve düzenlemeden geçtiğine inanıyor.

Yapay Zeka

Yapay Zekâ (AI); akıllı saatler ve sesli asistanlar gibi giyilebilir sağlık teknolojilerinden kendi kendini sürebilen arabalara ve sohbet botlarına kadar günlük yaşamın bir parçası haline gelmiş durumda. 2022’nin sonlarına doğru ön plana çıkan yapay zeka projeleri, 2023’e güçlü başladı. Birçok kripto para uzmanının 2023’te büyük bir hype beklediği yapay zeka projeleri beklenildiği gibi yükselişe geçti. Bunlardan biri de piyasaya sürüldüğü ilk andan itibaren popüler olan ve kullanıcı sayısında rekor kıran ChatGPT oldu.

Örneğin, dünyadaki ilk yapay zeka destekli veri platformlarından biri olmayı hedefleyen Oraichain ve AI teknolojisiyle blok zincirini birleştiren açık kaynaklı, dağıtılmış bir bilgi işlem platformu olan Matrix AI Network oldukça popüler projeler. Bununla birlikte, henüz test aşamasına olan Humans.ai projesi, genel ölçekte AI kullanımını artırmak için kendi etrafında paydaşlar ekosistemini bir araya getiren bağımsız bir Proof of Stake yeni nesil blok zincir platformu olmayı hedefliyor.

Ekonomik büyüme ve gelişmeyi teşvik eden bu projeler, aynı zamanda toplumun ve ticaretin birçok alanında da hızla tanınarak benimsendi. Nasıl ki geçtiğimiz yıllarda NFT ve metaverse teknolojileri popüler hale geldiyse gelecek yılda da yapay zeka projelerinin popüler olması bekleniyor. Son yıllarda birçok endüstri üzerinde büyük etkisi olan yapay zeka teknolojisinin gelecekte de onlara fayda sağlamaya devam edeceği düşünülüyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Arsenal Fan Token (AFC) Nedir? Nasıl Alınır?

Bitcoin (BTC) Hakkında Her Şey